Trwa ładowanie...
dz9c0a8

PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze

Członkowie, liderzy, sondaże
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku., fot: Andrzej Hulimka

Polska partia polityczna działająca od 2001 roku, jedno z największych ugrupowań w kraju.

Charakterystyka ogólna PiS

Prawo i Sprawiedliwość to partia, której ideologia opiera się na konserwatywnych, narodowych, ale również społecznych postulatach. Ugrupowanie wpisuje się również w interwencjonistyczny oraz chadecki nurt. Jej założycielami są Lech oraz Jarosław Kaczyńscy. Prezesem ugrupowania od 2003 roku jest Jarosław Kaczyński. Od samego początku utworzenia partii, jej symbolem był orzeł w koronie.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach

Prawo i Sprawiedliwość zostało powołane do życia 29 maja 2001 roku przez braci Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Jesienią tego samego roku partia wystartowała w wyborach parlamentarnych i uzyskała ponad 9 proc. poparcia. Wtedy okrzyknięto to sukcesem i snuto plany dotyczące przejęcia władzy w Polsce.

Pomóc miało w tym nawiązanie współpracy z innymi partiami. Niecałe dwanaście miesięcy później PiS zawarto koalicję z innym nowo utworzonym ugrupowaniem politycznym - Platformą Obywatelską. To pozwoliło na uzyskanie podczas wyborów samorządowych ponad 16 proc. głosów. Dziś trudno sobie wyobrazić, że obie partie działały we wzajemnym porozumieniu.

W 2002 roku Lech Kaczyński, będący ówczesnym liderem Prawa i Sprawiedliwości, objął urząd prezydenta Warszawy. Przywództwo w partii niecały rok później przypadło jego bratu Jarosławowi, który do dziś kieruje jej pracami.

Z roku na rok Prawo i Sprawiedliwość zyskiwało poparcie i zaufanie wśród Polaków. W roku 2004 PiS zdobyło 12,67 proc. poparcia w pierwszych polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas wyborów prezydenckich 2005 partia zdecydowała się wystawić w wyścigu o fotel głowy państwa swojego niedawnego lidera - Lecha Kaczyńskiego. Polityk wygrał w drugiej turze z kontrkandydatem popieranym przez Platformę Obywatelską - Donaldem Tuskiem. Wtedy padły słowa, które przeszły do legendy. – Panie prezesie, melduje wykonanie zadania – mówił Lech Kaczyński do swojego brata Jarosława.

Prawo i Sprawiedliwość – wygrana w wyborach 2015

W tym samym roku PiS wygrało wybory parlamentarne. Choć przed ich startem spekulowano, że zawiązana zostanie koalicja PO-PiS, to ostatecznie do porozumienia nie doszło. PiS stworzył mniejszościowy rząd, a następnie porozumiał się z Samoobroną i Ligią Polskich Rodzin. Tak powstał rząd, na którego czele stanął Kazimierz Marcinkiewicz.

Został on jednak zdymisjonowany w roku 2006. Prawo i Sprawiedliwość powołało do życia nową Radę Ministrów, a funkcję premiera powierzono Jarosławowi Kaczyńskiemu. Koalicja rządząca nie obroniła się przed rozpadem i już w roku 2007 odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne wygrane przez Platformę Obywatelską. W czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 27,4 proc. poparcia, co przełożyło się na mandaty dla 15 deputowanych.

10 kwietnia 2010 doszło do katastrofy rządowego samolotu, w którym zginęli m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także wielu polityków związanych z PiS. Podczas wyborów prezydenckich 2010 Jarosław Kaczyński był oficjalnym kandydatem ugrupowania w walce o najwyższy urząd w państwie. Ostatecznie przegrał on w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim.

PiS przegrywało z PO wszystkie wybory, jakie odbywały się aż do roku 2014. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborach samorządowych. Z sukcesem zakończyły się dla partii wybory prezydenckie 2015 - wygrane przez Andrzeja Dudę oraz wybory parlamentarne 2015, w których PiS - jako pierwsza w historii III RP partia - uzyskało samodzielną zdolność do rządzenia. Na czele Rady Ministrów w listopadzie 2015 roku stanęła Beata Szydło i stanowisko to zajmowała przez dwa lata.

11 grudnia 2017 roku zaprzysiężony został rząd Mateusza Morawieckiego, który funkcję premiera sprawuje do dziś. W tym czasie był m.in. ministrem cyfryzacji, rozwoju, finansów czy sportu.

Prawo i Sprawiedliwość – wybory 2019

W 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło rekordowe poparcie wynoszące 43,59 proc. (8 051 935 głosów). Dało to 235 głosów w Sejmie i ponowną możliwość stworzenia samodzielnego rządu. Premierem pozostał Mateusz Morawiecki. Rok później odbyły się wybory prezydenckie, w których na drugą kadencję wybrany został Andrzej Duda. W drugiej turze pokonał Rafała Trzaskowskiego, zdobywając 51,03 proc. głosów.

Prawo i Sprawiedliwość - wybory 2023

W związku z upływającą kadencją parlamentu, prezydent Andrzej Duda zarządził przeprowadzenie wyborów do Sejmu i Senatu RP na dzień 15 października 2023 roku. W ich trakcie Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o ponowną reelekcję i miejsca w obu izbach polskiego parlamentu.

Prawo i Sprawiedliwość - program partii

U podstaw ideowych programu Prawa i Sprawiedliwości leży szacunek dla przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka. Ochrona tej godności to naczelny obowiązek i uzasadnienie istnienia wspólnoty politycznej. Godność ta jest fundamentem najbardziej elementarnych praw osoby ludzkiej. Trzy z tych praw mają szczególne znaczenie – prawo do życia, prawo do wolności i zakorzenione w solidarności ludzkiej prawo do równości.

W programie partii, który zaktualizowano w 2017 roku, zawarto też zapisy o przyjęciu personalistycznej koncepcji człowieka oraz solidarystycznej, opartej na sprawiedliwości, wizji ładu społecznego. Jak zapewniono: można tę sprzeczność przezwyciężyć, wykorzystując mechanizmy i procedury demokratyczne.

Partia odrzuca polityczną poprawność, czyli ograniczenia „coraz boleśniej uderzające w wielu Europejczyków, narzucane dziś już nie tylko poprzez agresję kulturową, ale także drogą działań administracyjnych i represji karnych”.

Dla Prawa i Sprawiedliwości wartością kluczową jest własne suwerenne państwo narodowe. Politycy tego ugrupowania twierdzą, że bez niego nie mogą być realizowane podstawowe wartości. Tylko w takim przypadku będzie możliwy rozwój jako naród, wspólnota wolnych Polaków, wspólnota polskich rodzin, organizm gospodarczy, podmiot polityczny i wzorzec kulturowy. PiS w programie partii podkreśla również znaczenie szybkiego rozwoju i unowocześnienia gospodarki w działaniach, mających na celu poprawę bytu polskich rodzin.

Prawo i Sprawiedliwość - program wyborczy

Na przestrzeni lat program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości się zmieniał. W ujęciu ogólnym partia opowiada się za:

  • zasadą przedstawicielstwa, aktywnej partycypacji Polaków w rządach,
  • solidarnością, której "przeciwieństwami są skrajny indywidualizm i kolektywizm",
  • przeciwko aborcji, eutanazji, zapłodnieniu in-vitro, związkom partnerskim i legalizacji narkotyków miękkich,
  • suwerennością narodową i przeciwko unifikacji oraz uniformizacji,
  • za dekomunizacją i lustracją współpracowników władz PRL,
  • przeciwko pochopnej prywatyzacji dóbr państwowych,
  • przeciwko wprowadzeniu waluty euro,
  • za reformą Unii Europejskiej.
dz9c0a8
PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze
Główna siedziba

ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa

Rok założenia

2001

Założyciele
Lider
Ideologie

konserwatyzm, narodowy konserwatyzm, chrześcijańska demokracja

Liczba członków

34 500

Ważniejsi członkowie

Beata Szydło

Jarosław Kaczyński (2003-obecnie, Prezes)

Konstanty Radziwiłł

Mariusz Błaszczak

Joachim Brudziński (od 2001)

Piotr Gliński

Antoni Macierewicz

Mateusz Morawiecki

Witold Waszczykowski

Patryk Jaki (Poseł)

Konrad Szymański

Joanna Lichocka

Andrzej Duda

Stanisław Karczewski

Elżbieta Rafalska

Marek Kuchciński

Bartłomiej Misiewicz (2010-2017)

Beata Mazurek (rzecznik prasowy (od 2016))

Ludwik Dorn (2001-2008)

Zbigniew Wassermann (2001-2010, członek)

Lech Kaczyński (od 2001 do 2005 , założyciel, pierwszy prezes, senator, poseł na Sejm)

Marek Jurek (2002-2007, członek, wiceprzewodniczący)

Joanna Kluzik-Rostkowska (2004-2010, członek)

Małgorzata Sadurska

Henryk Kowalczyk (od 2005, członek)

Ryszard Legutko (od 2005, członek)

Jolanta Szczypińska (od 2001 roku, przewodnicząca słupskiego okręgu PiS od 2016 roku)

Artur Zawisza (2001-2007, członek)

Jan Szyszko (od 2001 roku)

Adam Bielan (2002–2010)

Adam Hofman (2004-2014)

Andrzej Adamczyk (od 2001, członek)

Marek Suski (od 2001 roku, poseł na Sejm)

Ryszard Terlecki (od 2008 roku, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS od 2015)

Dominik Tarczyński (od 2015 roku, poseł)

Łukasz Rzepecki (2010–2017)

Michał Rachoń (2002-2012)

Krzysztof Łapiński (od 2002 roku, poseł (2015-2017))

Jacek Czaputowicz (członek)

Łukasz Szumowski

Jacek Sasin (członek)

Sylwester Tułajew (2006-obecnie, członek)

Waldemar Buda (2014-obecnie, członek)

Violetta Porowska (członek)

Tadeusz Zysk (członek)

Bartłomiej Sochański (2017-obecnie, członek)

Tomasz Latos (2003-obecnie, członek)

Kacper Płażyński (2015-obecnie, członek)

Sebastian Pieńkowski (2010-obecnie, członek)

Wojciech Buczak (2006-obecnie, członek)

Mirosława Stachowiak-Różecka (2002-obecnie, członek)

Jan Krzysztof Ardanowski

Jarosław Zieliński (od 2001 roku)

Jarosław Sellin

Karol Karski

Kosma Złotowski

Krzysztof Jurgiel

Jacek Saryusz-Wolski

Czesław Hoc

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło

Przemysław Czarnek

Dariusz Piontkowski

Piotr Wawrzyk

Michał Dworczyk

Bernadeta Krynicka

dz9c0a8
dz9c0a8
dz9c0a8
Więcej tematów
dz9c0a8