Trwa ładowanie...
d1rxdbp

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło

Najnowsze informacje

Polska adwokat i wykładowca akademicki. Była szachistka. Działaczka społeczna i samorządowiec. Podczas wyborów prezydenckich 2020 odpowiedzialna za kampanię Andrzeja Dudy.

5.0
(2 głosy)
Oceń:
d1rxdbp
Data urodzenia:

04.08.1973 (wiek: 50 lat)

Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz

Płeć:

kobieta

Pochodzenie:

Polska

Partie:
East News
Źródło: East News

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło – wykształcenie i kariera

W 1997 roku ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kilka lat później została absolwentką Studium Praw Człowieka i Prawa Europejskiego.

Zawodowo Turczynowicz-Kieryłło jest komplementariuszem kancelarii T. de Virion, J. Turczynowicz-Kieryłło i Wspólnicy. Adwokaci i Radcowie Prawni. Sp.k. Jako adwokat specjalizuje się w prawie karnym, gospodarczym i finansowym. Zawodowo zajmowała się m.in. sprawą zabójstwa Krzysztofa Olejnika (obrończyni policjantów oskarżonych o porwanie), reprezentowała Mariusza Handzlika (ówczesnego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) w sprawie lustracyjnej. Występowała również przeciwko spółce Agora w kwestii ochrony dobrego imienia NBP podczas afery KNF.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło – rodzina, dzieci, mąż

Turczynowicz-Kieryłło pochodzi z rodziny prawniczej. Jej ojciec – Edward Turczynowicz jest adwokatem (w czasach PRL był pełnomocnikiem i obrońcą opozycjonistów). Matka to utytułowana szachistka, dwukrotna wicemistrzyni Polski juniorek do lat 20 (1967 i 1969 rok).

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło ma troje dzieci – Michała, Annę i Adriana. Dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej obecny partner Andrzej Kieryłło jest projektantem i designerem.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło – zainteresowania

W młodości Turczynowicz-Kieryłło była aktywną szachistką. W karierze juniorskiej odniosła wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. Była m.in. trzykrotną wicemistrzynią Polski i brązową medalistką mistrzostw Polski.

Turczynowicz-Kieryłło jest również fanką żużla i piłki nożnej. Sama ma prawo jazdy kategorii A (motor). Jak czytamy na jej stronie internetowej, od kilku lat uczy się pilotowania śmigłowcami R44, R66 i Eurocopterem. Podczas podniebnych wojaży robi zdjęcia, które później prezentuje podczas wystaw.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło – polityka

W latach 1998-2002 była radną Rady Miasta Bydgoszczy. W 2001 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat posłanki z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. W 2002 roku również bezskutecznie ubiegała się o reelekcję na stanowisko radnego.

Podczas wyborów parlamentarnych 2019 startowała z listy PiS na senatora w okręgu nr 88. Mandatu nie zdobyła.

19 lutego 2020 prezydent Andrzej Duda mianował ją szefową kampanii przed wyborami prezydenckimi 2020. Jej wybór na przewodniczącą kampanii spotkał się ze sporym zainteresowaniem mediów. Turczynowicz-Kieryłło przypomniano sytuację z 2018 roku, kiedy to ugryzła mężczyznę. Jak sama tłumaczyła, ugryzła go, ponieważ ten zaatakował ją i jej syna, a także ją dusił.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło
Mąż / Żona

Andrzej Kieryłło

Dzieci

Anna, Michał, Adrian

Nazwisko rodowe

Turczynowicz

Wykształcenie

wyższe

Zawód

adwokat

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rxdbp
d1rxdbp
d1rxdbp
Więcej tematów
d1rxdbp