Trwa ładowanie...
dzityqj

Jan Śpiewak

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Scenarzysta:
Organizacje:

Miasto Jest Nasze (2014-2016, przewodniczący)

Wolne Miasto Warszawa

dzityqj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: spaceout.pl

Jan Śpiewak urodził się 8 lutego 1987 roku w Warszawie. Działalność polityczną rozpoczął w 2006 roku. W wyborach samorządowych 2018 kandyduje na prezydenta miasta stołecznego.

Jan Śpiewak – biografia polityczna

Jan Śpiewak jest lewicowym politykiem startującym w wyborach na prezydenta Warszawy 2018 z ramienia koalicji Wygra Warszawa. Do koalicji tej przystąpiły Partia Razem, Partia Zieloni i ruch Wolne Miasto Warszawa. Jan Śpiewak jest synem prof. Pawła Śpiewaka, publicysty, socjologa i historyka idei, który od 2011 roku pełni funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Pierwsze kroki w polityce Jan Śpiewak stawiał, będąc członkiem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2006 roku. Cztery lata później pracował w sztabie Czesława Bieleckiego. Wkrótce stał się liderem ruchu miejskiego Miasto Jest Nasze zrzeszającego warszawskich społeczników i aktywistów.

Stojąc na czele organizacji, przyczynił się do ujawnienia afery reprywatyzacyjnej. W wyborach samorządowych 2014 wybrano go do Rady dzielnicy Warszawa-Środmieście.

Jan Śpiewak podjął również działalność publicystyczną. Pisał do magazynu "Kultura Liberalna" oraz do "Krytyki Politycznej". W 2017 roku wydał książkę "Ukradzione miasto. Kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej".

Angażował się w wiele inicjatyw obywatelskich, m.in. w obronę jazdowskich domków fińskich przed rozbiórką. Rok po odwołaniu z funkcji przewodniczącego MJN Jan Śpiewak ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta Warszawy.

Jan Śpiewak – Miasto Jest Nasze

Historia współprowadzonego przez Jana Śpiewaka ruchu Miasto Jest Nasze rozpoczęła się od społecznego sprzeciwu względem polityki warszawskiego ratusza. Organizacja powstała po to, by monitorować działania lokalnych polityków i proponować rozwiązania, które mają na celu usprawnienie działania Warszawy, zwłaszcza w zakresie transportu miejskiego, ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego i reprywatyzacji nieruchomości.

Do sukcesów ruchu można zaliczyć m.in. doprowadzenie do przyjęcia przez Sejm poprawek w ustawie krajobrazowej, która po zmianach ogranicza możliwość zaśmiecania przestrzeni miejskiej reklamami. Jan Śpiewak opuścił Miasto Jest Nasze z powodu braku zaufania do nowego zarządu i niezgody na stonowanie działalności ruchu. Nowy kandydat na prezydenta jest zwolennikiem podejmowania radykalnych kroków w zakresie zmiany kierunku polityki lokalnej.

Jan Śpiewak – program wyborczy

Plan polityczny Jana Śpiewaka składa się m.in. z rozbudowanego programu mieszkaniowego, w którym najważniejszym postulatem jest budowa 50 tys. mieszkań pod wynajem. W deklaracjach kandydata pojawia się również szereg działań mających na celu poprawę sytuacji osób LGBT. Śpiewak zapowiada nie tylko powrót tęczy na Plac Zbawiciela, ale również wprowadzenie Karty LGBT+, która przywróci na stałe hostel interwencyjny dla mniejszości nieheteronormatywnej.

Kandydat na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018 proponuje również utworzenie w radzie miasta komisji specjalnej ds. wyjaśnienia prywatyzacji SPEC-u i powołanie urzędu rzecznika praw spółdzielców, który miałby nadzorować program pomocy prawnej dla osób borykających się z problemami dotyczącymi własności mieszkań i gruntów. Co więcej, planuje stworzenie Zielonych Centr Aktywności Lokalnej na obszarze zajmowanym przez ogrody działkowe.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzityqj
dzityqj
dzityqj
Więcej tematów
dzityqj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj