Donald Tusk
Miejsce urodzenia: | Gdańsk |
Partie: | PO - Platforma Obywatelska (2003-2014, przewodniczący) |
Polski polityk, współzałożyciel ugrupowania Platforma Obywatelska, były premier, obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej ur. 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku.
Wykształcenie Tuska
Donald Tusk ukończył historię na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W czasach studiów zaangażowany w działalność opozycyjną - uczestniczył m.in. w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności, a także należał do grona założycieli gdańskiego NZS-u.
Donald Tusk – kariera polityczna
Był również przewodniczącym "Solidarności" w Wydawnictwie Morskim i dziennikarzem tygodnika "Samorządność". Pracował przez jakiś czas fizycznie w kierowanej przez Macieja Płażyńskiego Spółdzielni Usług Wysokościowych "Świetlik". Donald Tusk był w grupie założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Z ramienia tej partii z powodzeniem starał się w roku 1991 o mandat posła. Dwa lata później kierowana przez Tuska partia nie przekroczyła progu wyborczego. W wyborach parlamentarnych 1997 zdołał uzyskać z ramienia Unii Wolności mandat senatora. W trakcie IV kadencji Senatu został mianowany wicemarszałkiem izby. W roku 2001 odszedł z partii i wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim powołał do życia ugrupowanie polityczne Platforma Obywatelska. Tusk z powodzeniem ubiegał się wówczas o mandat poselski i został powołany na funkcję wicemarszałka Sejmu. Cztery lata później kandydował w wyborach prezydenckich. Walkę o urząd przegrał w drugiej turze z Lechem Kaczyńskim. Tego samego roku otrzymał kolejny w swojej karierze mandat poselski, jednak jego ugrupowanie nieznacznie przegrało wybory z partią Prawo i Sprawiedliwość. W przedterminowych wyborach parlamentarnych 2007 Platforma Obywatelska zyskała największą ilość głosów i Donald Tusk został mianowany premierem. Funkcję tę sprawował do roku 2014, kiedy to objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
Grupa kraj+zawód |
Komentarze