ycipk-1oxk3v
ycipk-1oxk3v

Grzegorz Schetyna - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Grzegorz Schetyna PAP Baza Zdjęć Archiwum
Podziel się
ycipk-1oxk3v

Polski polityk, historyk oraz przedsiębiorca. Minister spraw wewnętrznych i administracji w pierwszym rządzie Donalda Tuska oraz minister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz ur. 18 lutego 1963 roku w Opolu.

Wykształcenie Grzegorza Schetyny

Grzegorz Schetyna jest absolwentem historii na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów udzielał się w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a także stał na jego czele. Po roku 1989 sprawował funkcje dyrektora Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu oraz wicewojewody wrocławskiego.

Grzegorz Schetyna w polityce

Od roku 2001 Grzegorz Schetyna należy do Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był politykiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a także piastował stanowisko sekretarza Unii Wolności. W ławach sejmowych zasiada nieprzerwanie od roku 1997. W 2007 roku stanął na czele Ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Dwa lata później mianowany Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Od 2010 do 2011 roku pełnił funkcję Marszałka Sejmu. Po mianowaniu Ewy Kopacz nowym premierem, Grzegorz Schetyna został wyznaczony do objęcia stanowiska Ministra spraw zagranicznych. W wyborach parlamentarnych 2015 ponownie wybrany posłem - mandat uzyskał z okręgu nr 33, zdobywając ponad 42 tysiące głosów poparcia.

Organizacje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - MSWiA (2007–2009, minister spraw wewnętrznych i administracji)

Partie
ycipk-1oxk3v
ycipk-1oxk3v
ycipk-1oxk3v