Trwa ładowanie...
d30qpr5

PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Bartłomiej Zborowski

Powstała w roku 1990 polska partia polityczna, ugrupowanie współrządzące w latach 1993-1997, 2001-2003 i 2007-2014.

Charakterystyka ogólna Polskiego Stronnictwa Ogólnego

Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedną z największych partii w naszym kraju. Ideologicznie ugrupowanie opiera się na postulatach agraryzmu (bądź też neoagraryzmu). Symbolem PSL jest charakterystyczna zielona koniczyna z wpisanym w nią skrótem od pełnej nazwy partii.

Geneza powstania PSL

Początki PSL sięgają czasów II RP i założonego w 1895 roku Stronnictwa Ludowego. Obecna nazwa ugrupowania została użyta po raz pierwszy w roku 1903 - odnosiła się wówczas do organizacji politycznej wysuwających postulaty niepodległościowe.

Współczesne PSL powstało w maju 1990 roku na mocy połączenia partii PSL "Odrodzenie" (będącej kontynuacją utworzonej pod koniec lat 40. XX wieku Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego) oraz wilanowskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Polskie Stronnictwo Ludowe w III RP

Pierwszym przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego został Roman Bartoszcze. Zaraz po wyborach prezydenckich 1990 ugrupowaniem zaczęli zarządzać młodzi politycy ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Jeszcze w tym samym roku na czele partii stanął Waldemar Pawlak.

W pierwszych całkowicie wolnych wyborach parlamentarnych w roku 1991, Stronnictwo uzyskało ponad 8% poparcia. Rok później Waldemar Pawlak zastąpił w funkcji premiera Jana Olszewskiego, którego rząd otrzymał wotum nieufności. Lider PSL nie zdołał jednak powołać nowego rządu i już w roku 1993 odbyły się kolejne wybory parlamentarne. W tych Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało ponad 15% poparcia i wraz z SLD stworzyło koalicję rządową. Prezesem Rady Ministrów ponownie wybrano Waldemara Pawlaka. PSL zdołało wywalczyć mandaty poselskie w każdych dotychczasowych wyborach parlamentarnych.

Partia tworzyła koalicje rządowe jeszcze w latach 2001-2003 (z SLD-UP) oraz 2007-2015 (z PO). Oprócz Romana Bartoszczego oraz Waldemara Pawlaka, funkcję prezesa ugrupowania pełnili Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski oraz Janusz Piechociński. Ten ostatni, po słabym wyniku uzyskanym w wyborach prezydenckich 2015 przez kandydata partii - Adama Jarubasa - ustąpił ze stanowiska, a jego następcą został Władysław Kosiniak-Kamysz.

Politycy PSL wielokrotnie zdobywali również w przeszłości mandaty urzędów na szczeblach lokalnych oraz nominacje deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Bez sukcesu natomiast kończyły się dotychczas starty Ludowców w wyborach prezydenckich. Kandydatami ugrupowania w wyścigu o urząd głowy państwa byli, prócz Adama Jarubasa, Roman Bartoszcze (1990), Waldemar Pawlak (1995 i 2010) oraz Jarosław Kalinowski (2000 i 2005).

Program Polskiego Stronnictwa Ludowego

Przedstawiony przez Polskie Stronnictwo Ludowe program zawiera następujące postulaty:

  • wzmocnienie władzy samorządowej w regionach, przekształcenie senatu w izbę samorządową, zwiększenie kompetencji sołtysów i rad osiedli, dekoncentracja urzędów administracji publicznej,
  • polityka prorodzinna polegająca na zastosowaniu ulg i dopłat, darmowa komunikacja dla dzieci, bezpłatne żłobki, niższy wiek emerytalny dla matek,
  • w polityce pracy zniesienie opodatkowania emerytur, zniesienie umów śmieciowych, chorobowe wypłacane przez ZUS,
  • w rolnictwie sprzedaż państwowych gruntów rolnych młodym polskim rolnikom w preferencyjnych cenach, wyższe dopłaty do paliwa rolniczego, wprowadzenie emerytur rolniczych, utworzenie programu wsparcia sprzedaży bezpośredniej,
  • w kwestii przedsiębiorczości wsparcie finansowe w wysokości 50 000 zł dla start-upów, 0 proc. CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • w szkolnictwie rozwój szkół zawodowych, zmniejszenie liczebności klas w szkołach.

PSL w wyborach samorządowych 2018

Partia PSL w wyborach samorządowych 2018 wystawiła swoich kandydatów do sejmików wojewódzkich, rad gminnych i powiatowych, rad osiedlowych oraz na włodarzy — wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Najważniejszym nazwiskiem w wyborach na prezydenta miasta jest Jakub Stefanik, kandydujący w Warszawie. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz, oficjalnie potwierdził wsparcie dla bezpartyjnego kandydata z Zielonej Góry, Janusza Kubickiego.

Z racji tego, że z list PSL start zapowiedzieli bezpartyjni działacze regionalni, hasłem kampanii samorządowej partii stało się "Polskie Stronnictwo Ludowe Porozumienie Społeczne".

d30qpr5
PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe
Główna siedziba

ul. Piękna 3A, 00-539 Warszawa

Rok założenia

1990

Lider
Cele

- przywrócenie emerytur rolniczych, programy rozwoju polskiego rolnictwa,
- podatkowa polityka prorodzinna,
- start przedsiębiorstwa bez ZUS

Ideologie

chrześcijańska demokracja, agraryzm, centryzm

Liczba członków

100 300

Ważniejsi członkowie

Waldemar Pawlak (od 1990, przewodniczący, członek)

Marek Sawicki (od 1990, członek)

Janusz Piechociński (od 1990 roku, lider od 17 listopada 2012 do 7 listopada 2015)

Władysław Kosiniak-Kamysz (od 2015, przewodniczący)

Jakub Stefaniak (2015–2018, rzecznik prasowy)

Adam Jarubas

Władysław Kosiniak-Kamysz – życiorys, rodzina, żona, dzieci (od 2000 roku)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30qpr5
d30qpr5
d30qpr5
Więcej tematów
d30qpr5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj