WP

PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe - Członkowie, liderzy, sondaże

PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe) PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się

Powstała w roku 1990 polska partia polityczna, ugrupowanie współrządzące w latach 1993-1997, 2001-2003 i 2007-2014.

WP

Charakterystyka ogólna Polskiego Stronnictwa Ogólnego

Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedną z największych partii w naszym kraju. Ideologicznie ugrupowanie opiera się na postulatach agraryzmu (bądź też neoagraryzmu). Symbolem PSL jest charakterystyczna zielona koniczyna z wpisanym w nią skrótem od pełnej nazwy partii.

Geneza powstania PSL

Początki PSL sięgają czasów II RP i założonego w 1895 roku Stronnictwa Ludowego. Obecna nazwa ugrupowania została użyta po raz pierwszy w roku 1903 - odnosiła się wówczas do organizacji politycznej wysuwających postulaty niepodległościowe. Współczesne PSL powstało w maju 1990 roku na mocy połączenia partii PSL "Odrodzenie" (będącej kontynuacją utworzonej pod koniec lat 40. XX wieku Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego) oraz wilanowskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Polskie Stronnictwo Ludowe w III RP

Pierwszym przewodniczącym utworzonej partii został Roman Bartoszcze. Zaraz po wyborach prezydenckich 1990 ugrupowaniem zaczęli zarządzać młodzi politycy ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Jeszcze w tym samym roku na czele partii stanął Waldemar Pawlak. W pierwszych całkowicie wolnych wyborach parlamentarnych w roku 1991, Stronnictwo uzyskało ponad 8% poparcia. Rok później Waldemar Pawlak zastąpił w funkcji premiera Jana Olszewskiego, którego rząd otrzymał wotum nieufności. Lider PSL nie zdołał jednak powołać nowego rządu i już w roku 1993 odbyły się kolejne wybory parlamentarne. W tych Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało ponad 15% poparcia i wraz z SLD stworzyło koalicję rządową. Prezesem Rady Ministrów ponownie wybrano Waldemara Pawlaka. PSL zdołało wywalczyć mandaty poselskie w każdych dotychczasowych wyborach parlamentarnych. Partia tworzyła koalicje rządowe jeszcze w latach 2001-2003 (z SLD-UP) oraz 2007-2015 (z PO). Oprócz Romana Bartoszczego oraz Waldemara Pawlaka, funkcję prezesa ugrupowania pełnili Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski oraz Janusz Piechociński. Ten ostatni, po słabym wyniku uzyskanym w wyborach prezydenckich 2015 przez kandydata partii - Adama Jarubasa - ustąpił ze stanowiska, a jego następcą został Władysław Kosiniak-Kamysz. Politycy PSL wielokrotnie zdobywali również w przeszłości mandaty urzędów na szczeblach lokalnych oraz nominacje deputowanych do PE. Bez sukcesu natomiast kończyły się dotychczas starty Ludowców w wyborach prezydenckich. Kandydatami ugrupowania w wyścigu o urząd głowy państwa byli, prócz Adama Jarubasa, Roman Bartoszcze (1990), Waldemar Pawlak (1995 i 2010) oraz Jarosław Kalinowski (2000 i 2005).

WP
Ważniejsi członkowie

Janusz Piechociński (od 1990 roku, lider od 17 listopada 2012 do 7 listopada 2015)

Władysław Kosiniak-Kamysz (od 2015, przewodniczący)

WP
WP