WP
WP

PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe - Członkowie, liderzy, sondaże

PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe) PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się

Powstała w roku 1990 polska partia polityczna, ugrupowanie współrządzące w latach 1993-1997, 2001-2003 i 2007-2014.

WP

Charakterystyka ogólna Polskiego Stronnictwa Ogólnego

Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedną z największych partii w naszym kraju. Ideologicznie ugrupowanie opiera się na postulatach agraryzmu (bądź też neoagraryzmu). Symbolem PSL jest charakterystyczna zielona koniczyna z wpisanym w nią skrótem od pełnej nazwy partii.

Geneza powstania PSL

Początki PSL sięgają czasów II RP i założonego w 1895 roku Stronnictwa Ludowego. Obecna nazwa ugrupowania została użyta po raz pierwszy w roku 1903 - odnosiła się wówczas do organizacji politycznej wysuwających postulaty niepodległościowe.

Współczesne PSL powstało w maju 1990 roku na mocy połączenia partii PSL "Odrodzenie" (będącej kontynuacją utworzonej pod koniec lat 40. XX wieku Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego) oraz wilanowskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

WP

Polskie Stronnictwo Ludowe w III RP

Pierwszym przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego został Roman Bartoszcze. Zaraz po wyborach prezydenckich 1990 ugrupowaniem zaczęli zarządzać młodzi politycy ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Jeszcze w tym samym roku na czele partii stanął Waldemar Pawlak.

W pierwszych całkowicie wolnych wyborach parlamentarnych w roku 1991, Stronnictwo uzyskało ponad 8% poparcia. Rok później Waldemar Pawlak zastąpił w funkcji premiera Jana Olszewskiego, którego rząd otrzymał wotum nieufności. Lider PSL nie zdołał jednak powołać nowego rządu i już w roku 1993 odbyły się kolejne wybory parlamentarne. W tych Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało ponad 15% poparcia i wraz z SLD stworzyło koalicję rządową. Prezesem Rady Ministrów ponownie wybrano Waldemara Pawlaka. PSL zdołało wywalczyć mandaty poselskie w każdych dotychczasowych wyborach parlamentarnych.

Partia tworzyła koalicje rządowe jeszcze w latach 2001-2003 (z SLD-UP) oraz 2007-2015 (z PO). Oprócz Romana Bartoszczego oraz Waldemara Pawlaka, funkcję prezesa ugrupowania pełnili Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski oraz Janusz Piechociński. Ten ostatni, po słabym wyniku uzyskanym w wyborach prezydenckich 2015 przez kandydata partii - Adama Jarubasa - ustąpił ze stanowiska, a jego następcą został Władysław Kosiniak-Kamysz.

Politycy PSL wielokrotnie zdobywali również w przeszłości mandaty urzędów na szczeblach lokalnych oraz nominacje deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Bez sukcesu natomiast kończyły się dotychczas starty Ludowców w wyborach prezydenckich. Kandydatami ugrupowania w wyścigu o urząd głowy państwa byli, prócz Adama Jarubasa, Roman Bartoszcze (1990), Waldemar Pawlak (1995 i 2010) oraz Jarosław Kalinowski (2000 i 2005).

WP

Program Polskiego Stronnictwa Ludowego

Przedstawiony przez Polskie Stronnictwo Ludowe program zawiera następujące postulaty:

  • wzmocnienie władzy samorządowej w regionach, przekształcenie senatu w izbę samorządową, zwiększenie kompetencji sołtysów i rad osiedli, dekoncentracja urzędów administracji publicznej,
  • polityka prorodzinna polegająca na zastosowaniu ulg i dopłat, darmowa komunikacja dla dzieci, bezpłatne żłobki, niższy wiek emerytalny dla matek,
  • w polityce pracy zniesienie opodatkowania emerytur, zniesienie umów śmieciowych, chorobowe wypłacane przez ZUS,
  • w rolnictwie sprzedaż państwowych gruntów rolnych młodym polskim rolnikom w preferencyjnych cenach, wyższe dopłaty do paliwa rolniczego, wprowadzenie emerytur rolniczych, utworzenie programu wsparcia sprzedaży bezpośredniej,
  • w kwestii przedsiębiorczości wsparcie finansowe w wysokości 50 000 zł dla start-upów, 0 proc. CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • w szkolnictwie rozwój szkół zawodowych, zmniejszenie liczebności klas w szkołach.

PSL w wyborach samorządowych 2018

Partia PSL w wyborach samorządowych 2018 wystawiła swoich kandydatów do sejmików wojewódzkich, rad gminnych i powiatowych, rad osiedlowych oraz na włodarzy — wójtów, burmistrzów i prezydentów.

WP

Najważniejszym nazwiskiem w wyborach na prezydenta miasta jest Jakub Stefanik, kandydujący w Warszawie. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz, oficjalnie potwierdził wsparcie dla bezpartyjnego kandydata z Zielonej Góry, Janusza Kubickiego.

Z racji tego, że z list PSL start zapowiedzieli bezpartyjni działacze regionalni, hasłem kampanii samorządowej partii stało się "Polskie Stronnictwo Ludowe Porozumienie Społeczne".

Główna siedziba

ul. Piękna 3A, 00-539 Warszawa

Rok założenia

1990

Lider
Cele

- przywrócenie emerytur rolniczych, programy rozwoju polskiego rolnictwa,
- podatkowa polityka prorodzinna,
- start przedsiębiorstwa bez ZUS

Ideologie

chrześcijańska demokracja, agraryzm, centryzm

Liczba członków

100 300

WP
WP