Trwa ładowanie...
d2uf9h1

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - program i obietnice wyborcze

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest polską partią polityczną istniejącą od 1999 roku. Reprezentuje poglądy socjaldemokratyczne.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – informacje ogólne

Sojusz Lewicy Demokratycznej wywodzi się z istniejącej od 1991 roku koalicji SLD, gromadzącej wiele partii politycznych, organizacji społecznych i związków zawodowych. Najbardziej znaczące ugrupowania stanowiły Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Dużym sukcesem SLD były działania organizowane wspólnie z Unią Pracy, których celem były rokowanie związane ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Sojusz Lewicy Demokratycznej od 2005 roku znajduje się w opozycji do panujących rządów.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – geneza powstania

W swoich początkach (1991–1999) SLD działał jako koalicja powstała z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego i Włodzimierza Cimoszewicza. W jej skład weszły między innymi SdRP, Polska Partia Socjalistyczna, Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Komitet Obrony Bezrobotnych i Demokratyczna Unia Kobiet.

Po wyborach parlamentarnych w 1991 roku koalicja SLD działała w opozycji do rządu Jana Olszewskiego, a później rządu Hanny Suchockiej. Gdy kończyła się III kadencja Sejmu (1997–2001) koalicja SLD stanowiła największy w tym czasie klub parlamentarny. 15 kwietnia 1999 roku powołano powstała partia pod nazwą Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – program

Do podstawowych założeń programowych SLD należy budowanie społeczeństwa obywatelskiego, współpraca ze związkami zawodowymi, praca nad zwiększaniem poziomu życia w kraju, wprowadzanie równouprawnienia i neutralności światopoglądowej na zasadach promowanych przez Unię Europejską, a także równy dostęp społeczeństwa do edukacji i służby zdrowia.

SLD postuluje zwiększenie progresji podatkowej i dbanie o suwerenność państwa przy równoczesnym wykorzystaniu współpracy międzynarodowej. Od 2001 roku SLD wyraźnie działał na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, między innymi organizując w 2003 roku ogólnokrajowe referendum. Partia dążyła do umocnienia pozycji Polski w NATO, dlatego angażowała krajowe siły zbrojne w interwencje w Afganistanie i Iraku w latach 2002–2003.

SLD reprezentuje liberalne stanowisko w kwestiach światopoglądowych i obyczajowych, stawiając na edukację seksualną od przedszkola, profilaktykę oraz ochronę zdrowia kobiet i wprowadzenie związków partnerskich.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – ważniejsi członkowie

Pierwszym przewodniczącym SLD po utworzeniu partii został Leszek Miller (1999–2004). Kolejnymi politykami na tym stanowisku byli Krzysztof Janik (2004), Józef Oleksy (2004–2005), Wojciech Olejniczak (2005–2008) i Grzegorz Napieralski (2008–2011). W latach 2011–2016 tę funkcję ponownie pełnił Leszek Miller, a od 23 stycznia 2016 roku sprawuje ją Włodzimierz Czarzasty. Z klubem parlamentarnym SLD związani są też Mieczysław Czerniawski, Jerzy Szmajdziński, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska czy Katarzyna Piekarska.

SLD w wyborach samorządowych 2018

W wyborach samorządowych 2018 SLD postanowiło wystawić kandydatów do rad i sejmików, a także na prezydentów, burmistrzów i wójtow samodzielnie lub w ramach koalicji SLD Lewica Razem.

W barwach Sojuszu Lewicy Demokratycznej na start w wyborach na prezydentów miast zdecydowali się między innymi Andrzej Rozenek w Warszawie, Andrzej Ceynowa w Gdańsku, Tadeusz Ferenc w Rzeszowie czy Dawid Krystek w Szczecinie. Kandydat na prezydenta Katowic, Henryk Moskwa, to z kolei reprezentant SLD Lewica Razem. Sojusz Lewicy Demokratycznej ogłosił również wsparcie, obok Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, dla kandydata na prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka.

d2uf9h1
Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - program i obietnice wyborcze
Główna siedziba

ul. Złota 9 lok. 4, Warszawa

Rok założenia

1999

Założyciele
Cele

- integracja z Unią Europejską
- równouprawnienie i neutralność światopoglądowa
- budowanie społeczeństwa obywatelskiego

Ideologie

socjaldemokracja

Liczba członków

36 tysięcy (na 2012 rok)

Ważniejsi członkowie

Aleksander Kwaśniewski

Leszek Miller (1999–2004; 2011–2016, przewodniczący )

Andrzej Celiński (1999-2004, wiceprzewodniczący)

Józef Oleksy (2004–2005, przewodniczący)

Włodzimierz Czarzasty (przewodniczący od 2016 roku)

Marek Borowski (1999–2004)

Dariusz Wieczorek (od 1999 r. , Radny Sejmiku Województwa)

Tomasz Nesterowicz

Marcin Chłodnicki

Magdalena Ogórek (2008–2010)

Andrzej Rozenek

Jacek Majchrowski (od 1999 roku, w 2002 roku zawiesił członkostwo)

Grzegorz Napieralski

Krzysztof Gawkowski

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uf9h1
d2uf9h1
d2uf9h1
Więcej tematów
d2uf9h1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj