Trwa ładowanie...
dpuiahu

Polska w NATO

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: Bartosz Krupa/East News

Decyzja o pojawieniu się wojsk NATO w Polsce zapadła na szczycie Sojuszu w Newport i została potwierdzona w 2016 roku w Warszawie. Od 2017 roku w Polsce stacjonują wojska państw sojuszniczych tworząc wschodnią flankę NATO. Na początku roku przyjechali Amerykanie, którzy stacjonują w Żaganiu i Drawsku Pomorskim.

Polska od zabiegała o większą obecność sojuszu w Polsce. Obecność amerykańskich wojsk ma zwiększyć zdolności odstraszające, do odpowiedzi w razie ewentualnego kryzysu i obrony sojuszników w Europie. Zdaniem polityków obecność NATO w Polsce jest przełomem w tej dziedzinie, aMON zorganizowało w styczniu pikniki z okazji przyjazdu Amerykanów.

Centrum NATO w Polsce

Sojusz w Polsce ma Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu z siedzibą w Krakowie i obiektami na Słowacji. Jego powstanie wspierało osiem państw należących do sojuszu. Zadaniem centrum jest ćwiczenie i edukacja specjalistów krajów członkowskich i partnerskich, opracowanie doktryn obronnych oraz poprawianie zdolności do sojuszniczego współdziałania.

W grudniu 2015 roku MON wprowadziło do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu nowego szefa placówki. Zrobiono to w nocy w asyście Żandarmerii Wojskowej, bo według MON jej były szef po odwołaniu z funkcji miał „okupować” siedzibę Centrum. Ten argumentował, że odwołać mogą go tylko wspólnie ministrowie obrony Polski i Słowacji.

dpuiahu

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dpuiahu
dpuiahu
dpuiahu
Więcej tematów
dpuiahu