ycipk-1wk7mr
ycipk-1wk7mr

Polska w NATO - Najnowsze informacje

nato East News
Podziel się

Decyzja o pojawieniu się wojsk NATO w Polsce zapadła na szczycie Sojuszu w Newport i została potwierdzona w 2016 roku w Warszawie. Od 2017 roku w Polsce stacjonują wojska państw sojuszniczych tworząc wschodnią flankę NATO. Na początku roku przyjechali Amerykanie, którzy stacjonują w Żaganiu i Drawsku Pomorskim.

ycipk-1wk7mr

Polska od zabiegała o większą obecność sojuszu w Polsce. Obecność amerykańskich wojsk ma zwiększyć zdolności odstraszające, do odpowiedzi w razie ewentualnego kryzysu i obrony sojuszników w Europie. Zdaniem polityków obecność NATO w Polsce jest przełomem w tej dziedzinie, aMON zorganizowało w styczniu pikniki z okazji przyjazdu Amerykanów.

Centrum NATO w Polsce

Sojusz w Polsce ma Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu z siedzibą w Krakowie i obiektami na Słowacji. Jego powstanie wspierało osiem państw należących do sojuszu. Zadaniem centrum jest ćwiczenie i edukacja specjalistów krajów członkowskich i partnerskich, opracowanie doktryn obronnych oraz poprawianie zdolności do sojuszniczego współdziałania.

W grudniu 2015 roku MON wprowadziło do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu nowego szefa placówki. Zrobiono to w nocy w asyście Żandarmerii Wojskowej, bo według MON jej były szef po odwołaniu z funkcji miał „okupować” siedzibę Centrum. Ten argumentował, że odwołać mogą go tylko wspólnie ministrowie obrony Polski i Słowacji.

ycipk-1wk7mr
ycipk-1wk7mr