Trwa ładowanie...
d3jl9ec

Kim Dzong Un

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Pjongjang, Korea Północna

d3jl9ec
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Photoshot

Kim Dzong Un jest przywódcą Korei Północnej od 2011 roku, kiedy to przejął władzę z rąk poprzedniego lidera państwa, swojego zmarłego ojca Kim Dzong Ila.

Kim Dzong Un – informacje ogólne

Kim Dzong Un to syn Kim Dzong Ila, byłego przywódcy Korei Północnej – zastąpił ojca na tym stanowisku w 2011 roku. Obejmuje również stanowisko Pierwszego Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej (od 2012 roku), a od 2016 roku przewodniczy Partii Pracy Korei.

Kim Dzong Un – wykształcenie

Różne źródła dotyczące wczesnego życia Kim Dzong Una podają często sprzeczne informacje, jednak zgadają się co do tego, że przywódca Korei kształcił się w Szwajcarii. Uczył się tam prawdopodobnie od 11 roku życia, posługując się pseudonimem zamiast prawdziwego imienia. Wiele analiz wskazuje na to, że Kim Dzong Un studiował na Uniwersytecie im. Kim Ir Sena w Pjongjangu w latach 2002–2007. W 2013 roku malezyjski Uniwersytet HELP przyznał mu tytuł doktora honoris causa z ekonomii.

Kim Dzong Un przywódcą Korei Północnej

Po śmierci Kim Dzong Ila, głowy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, ogłoszono, że jego następcą zostanie Kim Dzong Un – syn poprzedniego naczelnika państwa objął wszystkie najważniejsze stanowiska państwowe, wojskowe i partyjne. Przejęcie pełni władzy trwało kilka lat (przewodniczącym Partii Pracy Korei został w 2016 roku). Początkowo Kim Dzong Una wspierał wuj Dzang Song Thaek, który w 2013 roku został pozbawiony władzy i stanowisk, następnie oskarżony o zdradę i stracony.

Kim Dzong Un – polityka gospodarcza

W 2012 roku Kim Dzong Un ogłosił reformy ekonomiczne, w ramach których powstały wspólne z Chinami projekty gospodarcze. Prowadzona przez przywódcę polityka gospodarcza miałaby prowadzić do zwiększenia dostępności produktów krajowych i napędzenia handlu międzynarodowego.

Kim Dzong Un – kwestia praw człowieka w Korei Północnej

Na początku rządów Kim Dzong Una ONZ po raz pierwszy poruszyła problem praw człowieka w Korei. Opublikowany w 2014 roku raport zalecał postawienie lidera Korei przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i pociągnięcie go do osobistej odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości. W 2016 roku Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył na Kim Dzong Una sankcje wymierzone w program nuklearny Korei Północnej.

Kim Dzong Un – program nuklearny

Pod rządami Kim Dzong Una Korea kontynuuje program rozwoju broni nuklearnej, ogłosiła między innymi, że jest w posiadaniu bomby wodorowej. Działania militarne wzbudziły niepokój na arenie międzynarodowej, czego wynikiem są kolejne sankcje nakładane na Kim Dzong Una.

Kim Dzong Un – życie prywatne

Kim Dzong Un to syn Kim Dzong Ila (zmarłego w 2011 roku) i jego pochodzącej z Osaki partnerki Ko Yŏng Hŭi (zmarłej w 2004 roku). Żoną Kim Dzong Una jest Ri Sŏl Ju, w 2010 roku parze urodziło się dziecko. Podczas publicznych wystąpień lider Korei często pojawia się z siostrą Kim Yo-jong, co prawdopodobnie ma służyć budowaniu jego wizerunku.

Według danych podawanych przez media Kim Dzong Un jest palaczem, choruje na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Doniesienia z 2017 roku sugerują, że cierpi on również na dnę moczanową.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jl9ec
d3jl9ec
d3jl9ec
Więcej tematów
d3jl9ec

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj