Trwa ładowanie...
d3cfv73

Lewica – Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - program i obietnice wyborcze

Członkowie, liderzy, sondaże
East News
Źródło: East News

Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej został powołany przed wyborami parlamentarnymi 2019. W jego skład wchodzi Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem. Liderami komitetu Lewicy są: Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica na wybory parlamentarne 2019

Decyzja o wspólnym starcie SLD, Wiosny oraz Lewicy Razem w wyborach parlamentarnych 2019 została podana do informacji 19 lipca. Sojusz Lewicy Demokratycznej chciał zmienić oficjalny skrót z SLD na Lewica, żeby ugrupowania mogły pójść do wyborów pod szyldem Lewica. Nowy skrót nie został jednak zarejestrowany przed upływem terminu rejestracji komitetów wyborczych, dlatego porozumienie wystartuje w wyborach do Sejmu i Senatu pod szyldem Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jednak wszystkie materiały promocyjne sygnowane są logiem Lewica.

Oprócz SLD, Wiosny oraz Lewicy Razem w skład KW Sojusz Lewicy Demokratycznej wchodzą Unia Pracy, Twój Ruch i Polska Partia Internetowa.

Porozumienie Lewicy będzie musiało przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu.

Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Program Lewicy

Lewica zaprezentowała swój program. Jego tytuł to "Łączy nas przyszłość". Założenia podzielono na trzy kategorie.

Pierwsza z nich to "Współpraca". Tutaj Lewica stawia na ekologię i ochronę środowiska (redukcja zużycia węgla, dofinansowanie wymiany pieców, produkcja prądu przez gospodarstwa domowe), kwestie związane z rolnictwem (ubezpieczenia dla rolników, system zrzeszania rolników, odnawialne źródła energii w rolnictwie), usprawnienie funkcjonowania państwa, poprawę warunków pracy, ułatwienia dla firm i większe inwestycje w badania naukowe.

W kategorii "Wspólnota" mowa jest o poprawie jakości edukacji, rozwiązaniach związanych z medycyną (tańsze leki, skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów), polityką mieszkaniową i rodzinną (utrzymanie 500+, miejsca w żłobkach dla wszystkich dzieci).

Ostatnia kategoria zatytułowana "Wolność" traktuje o prawach kobiet (refundowana antykoncepcja, legalna aborcja), państwie prawa (m.in. przywrócenie praworządności, rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości) i świeckim państwie (likwidacja Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół).

Szefem sztabu wyborczego Lewicy został Robert Biedroń. Lider Wiosny nie wystartuje w wyborach parlamentarnych 2019.

d3cfv73
Lewica – Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - program i obietnice wyborcze
Główna siedziba

Warszawa, ul. Złota 9/4

Rok założenia

2019

Cele

- legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży
- refundowana antykoncepcja
- refundowane in vitro
- krótsze kolejki do lekarzy
-przywrócenie praworządności
- rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości
- kasy fiskalne dla księży
usunięcie Funduszu Kościelnego
- działania na rzecz środowiska

Ideologie

Socjaldemokracja, proeuropeizm.

Ważniejsi członkowie

Adrian Zandberg (Lider)

Robert Biedroń (Lider i szef sztabu wyborczego)

Włodzimierz Czarzasty (Lider)

Krzysztof Gawkowski

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cfv73
d3cfv73
d3cfv73
Więcej tematów
d3cfv73