Trwa ładowanie...
d2hdvcz

Krzysztof Gawkowski

Najnowsze informacje

Krzysztof Gawkowski urodził się 11 kwietnia 1980 roku w Warszawie. To polski polityk, działacz samorządowy i pisarz. Jest doktorem nauk humanistycznych. Od wielu lat związany z polityką.

1.0
(34 głosy)
Oceń:
d2hdvcz
Getty Images
Źródło: Getty Images

Krzysztof Gawkowski w latach 2012-2016 był sekretarzem generalnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a przez następne dwa lata pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tej partii.

Od 2019 roku był sekretarzem zarządu partii Wiosna, a także przewodniczącym klubu parlamentarnego Lewicy. Jest posłem na Sejm IX kadencji.

Krzysztof Gawkowski - wykształcenie

Krzysztof Gawkowski wychowywał się w Wołominie. Jest absolwentem warszawskiego Technikum Kolejowego. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim i w tym czasie był również działaczem samorządu studenckiego UW. W 2006 roku uzyskał tytuł magistra politologii w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie.

Po studiach przez dwa lata był nauczycielem akademickim i prowadził zajęcia z prawa administracyjnego w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie. Rozpoczął przewód doktorski na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.

Rozprawę doktorską napisał na temat "Prawa wyborczego do samorządu terytorialnego w III RP na tle europejskim". Promotorem jego pracy doktorskiej był Leszek Moczulski. Następnie Krzysztof Gawkowski został wykładowcą Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Krzysztof Gawkowski - kariera zawodowa

Krzysztof Gawkowski od początku swojej kariery zawodowej związany jest z polityką. W 2000 roku wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Startował w wyborach samorządowych w latach 2002 i 2006, kiedy to uzyskał mandat radnego rady miejskiej w Wołominie.

W 2010 roku startował w wyborach na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i po raz kolejny uzyskał mandat, który wykonywał przez cztery lata. W międzyczasie kandydował do Sejmu. W 2011 roku starał się o mandat poselski z pierwszego miejsca listy SLD w okręgu wyborczym nr 16 (Płock). Do Sejmu się nie dostał.

Był odpowiedzialny za negocjacje przed zawarciem koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica w 2015 roku. Oprócz SLD w skład koalicji weszły cztery inne ugrupowania. Zjednoczona Lewica nie dostała się do Sejmu. Po nieudanych wyborach był jednym z dziesięciu kandydatów, którzy ubiegali się o funkcję przewodniczącego SLD. Zajął w nich trzecie miejsce z 22 proc. głosów.

Pod koniec 2018 roku zaangażował się w działalność partii Wiosna, którą tworzył wraz z Robertem Biedroniem. Został sekretarzem zarządu oraz kandydatem do Parlamentu Europejskiego i ostatecznie mandatu nie uzyskał.

W 2019 roku dostał się do Sejmu IX kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Startował w okręgu bydgoskim i otrzymał 30 859 głosów. W Sejmie jest członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Jest także autorem powieści kryminalnej "Piętno prawdy". Wraz z Leszkiem Millerem napisał wstęp do "Niezbędnika historycznego lewicy".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hdvcz
d2hdvcz
d2hdvcz
Więcej tematów
d2hdvcz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj