Trwa ładowanie...
d3wyjfj

Mateusz Morawiecki

Najnowsze informacje

Polski bankowiec, były prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. Minister Rozwoju w rządzie Beaty Szydło ur. 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu. Prezes Rady Ministrów od 11 grudnia 2017 roku.

2.6
(3045 głosów)
Oceń:
d3wyjfj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Marek Mytnik/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons

Edukacja Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu. Jest synem Jadwigi i Kornela Morawieckich. Ma dwie starsze siostry: Annę i Martę oraz jedną młodszą: Marię. W wieku pięciu miesięcy zmarła jedna z jego sióstr - Magdalena. Od pierwszej połowy lat 90. żonaty z Iwoną. Jest ojcem czworga dzieci: dwóch córek (Aleksandry i Magdaleny) oraz dwóch synów (Jeremiasza i Ignacego).

Mateusz Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego - opozycjonisty w czasach PRL i posła na Sejm VIII kadencji. W 1992 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a rok później uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Na swoim koncie ma również ukończone studia z zakresu Business Administration na Politechnice Wrocławskiej.

Już jako nastolatek Morawiecki angażował się w działania opozycji. Od 1979 roku miał pomagać w drukowaniu podziemnego "Biuletynu Dolnośląskiego". Od 1981 roku brał udział w akcjach opozycyjnych takich jak malowanie napisów na murach, rozklejanie plakatów czy druku i kolportażu podziemnych pis i rozwieszaniu opozycyjnych transparentów. Był zatrzymywany i przesłuchiwany w związku z działalnością opozycyjną ojca. Był kilkukrotnie pobity z powodów politycznych.

Kariera zawodowa i polityczna Morawieckiego

W czasach PRL zaangażowany w działalność opozycyjną. W roku 1995 odbył staż w Deutsche Banku. W latach 1998-2001 należał do rad nadzorczych Zakładu Energetycznego Wałbrzych i Agencji Rozwoju Przemysłu. W roku 1998 Mateusz Morawiecki wybrany został radnym sejmiku wojewódzkiego. W wyborach startował z ramienia Akcji Wyborczej "Solidarność".

W latach 2007-2015 sprawował funkcję Prezesa Banku Zachodniego WBK. Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, Premier Beata Szydło powołała Mateusza Morawieckiego na szefa Resortu Rozwoju, a także mianowała go jednym z wicepremierów.

Zanim trafił jednak do rządu Prawa i Sprawiedliwości, współpracował z Donaldem Tuskiem. W 2010 został powołany w skład Rady Gospodarczej przy ówczesnym premierze Tusku, w której zasiadał przez blisko dwa lata. Następnie jego drogi z Platformą Obywatelską się rozeszły.

Mateusz Morawiecki - premier

Na początku grudnia 2017 roku do dymisji podała się dotychczasowa premier Beaty Szydło. W związku z tym komitet polityczny PiS wysunął kandydaturę Mateusza Morawieckiego na stanowisko nowego prezesa Rady Ministrów. Do zaprzysiężenia doszło 11 grudnia 2017 roku.

Dzień później Sejm udzielił jego rządowi wotum zaufania; za zagłosowało 243 posłów, przeciw oddano 192 głosy. Jego drugi rząd - w 2019 roku - również uzyskał wotum zaufania od Sejmu. Za zagłosowało 237 posłów, przeciw oddano 214 głosów.

Od 11 grudnia 2017 roku Mateusz Morawiecki nieprzerwanie jest premierem polskiego rządu. W tym czasie pełnił też funkcje ministra finansów, ministra sportu, ministra cyfryzacji i ministra rozwoju, pracy i technologii. Jest także wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki - kontrowersje

Okres jego rządów to także kontrowersje. Te dotyczą m.in. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku.

We wrześniu 2020 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja nakazująca Poczcie Polskiej podjęcie i realizację czynności niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju 2020 została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa.

Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień przez Morawieckiego w związku z przygotowaniami do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Mateusz Morawiecki
Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wyjfj
d3wyjfj
d3wyjfj
d3wyjfj
Więcej tematów
d3wyjfj