Trwa ładowanie...
d3z95ex

Urszula Pasławska

Najnowsze informacje
2.3
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Biskupiec

d3z95ex
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Urszula Pasławska, działaczka polityczna związana z regionem Warmii i Mazur, została powołana na urząd wiceministra w rządzie PO-PSL. Od kilku lat jest w zarządzie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Urszula Pasławska – życiorys

Urszula Pasławska urodziła się 28 stycznia 1977 roku w Biskupcu koło Olsztyna. Jest prawnuczką działacza Bogumiła Labusza, który w 1896 roku zainicjował powstanie Mazurskiej Partii Ludowej.

Urszula Pasławska skończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej i współpracy transgranicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także dwukrotną stypendystką Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFA) w Niemczech. Po studiach pracowała w olsztyńskim urzędzie marszałkowskim. W 2003 roku została specjalistą ds. współpracy zagranicznej i środków pomocowych w Urzędzie Miejskim w Biskupcu.

Rok później Urszula Pasławska po raz pierwszy wystartowała w wyborach jako członkini Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie uzyskała jednak mandatu poselskiego. Jak sama mówi, działa w strukturach PSL, by kontynować rodzinne tradycje. Należy do władz lokalnych tej partii (jest prezesem zarządu powiatowego ziemskiego PSL w Olsztynie). Z ramienia PSL w 2006 roku skutecznie starała się o mandat radnej sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, co otworzyło jej drogę do kariery politycznej. Wkrótce została wicemarszałkiem województwa.

Urszula Pasławska – Ministerstwo Skarbu Państwa

Dla Urszuli Pasławskiej sukcesem zakończył się również start w wyborach samorządowych 2010. Ponownie wybrano ją na radną, a następnie na wicemarszałka. W następnym roku Pasławska próbowała dostać się do Sejmu. Nie otrzymała jednak wystarczającej liczby głosów. W 2012 roku została powołana na urząd wiceministra w resorcie skarbu państwa. Szefem rządu był wówczas Donald Tusk.

Wkrótce znalazła się też w zarządzie głównym partii PSL. Od roku 2012 nieprzerwanie pełni funkcę wiceprezesa. W wyborach samorządowych 2014 po raz trzeci otrzymała mandat do sejmiku. Zrzekła się go jednak rok później, przestała być również wiceministrem. Decyzja ta wynikała z przejęcia mandatu poselskiego po Zbigniewie Włodkowskim z PSL. Partyjny kolega Urszuli Pasławskiej został burmistrzem Orzysza, w związku z czym nie mógł dalej zasiadać w ławie poselskiej. W wyborach parlamentarnych 2015 Pasławska z powodzeniem ubiegała się o reelekcję.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 nazwisko Urszuli Pasławkiej znalazło się na drugiej pozycji listy Koalicji Europejskiej w okręgu 3 (województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim).

Urszula Pasławska – blog

Urszula Pasławska od 2010 roku prowadzi swojego bloga, gdzie porusza bieżące kwestie społeczne i gospodarcze. Skupia się na takich zagadnieniach jak polityka prorodzinna, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, wyrównywanie szans rozwoju uboższych regionów kraju, równouprawnienie kobiet oraz ekologia.

Urszula Pasławska
Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z95ex
d3z95ex
d3z95ex
Więcej tematów
d3z95ex