Trwa ładowanie...
d2es2ed

Jarosław Kaczyński

Najnowsze informacje

Polityk, były Prezes Rady Ministrów, poseł i kandydat na urząd Prezydenta RP w 2010 roku ur. 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Jarosław Kaczyński jest bratem bliźniakiem byłego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Lecha - tragicznie zmarłego w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem w roku 2010.

4.6
(289 głosów)
Oceń:
d2es2ed
Data urodzenia:

18.06.1949 (wiek: 75 lat)

Miejsce urodzenia:
Pochodzenie:

Polska

Nagrody:

Nagroda 25-lecia „Gazety Polskiej” (2018)

Filmografia:
Organizacje:

NSZZ Solidarność

(1991–1993, 1997-obecnie, Poseł)

Partie:
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Jarosław Kaczyński – wykształcenie

Jarosław Kaczyński z wykształcenia jest prawnikiem - ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1971, po czym pięć lat później doktoryzował się.

Działalność w okresie PRL

W czasach PRL związany z działalnością opozycyjną (m.in. KOR, "Solidarność", redakcja pism). W 1968 roku był wśród studentów, którzy brali udział w wiecach organizowanych w ramach wydarzeń marcowych. Z kolei w 1976 roku po tzw. wydarzeniach czerwcowych rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Później trafił do Biura Interwencyjnego Komitetu Samoobrony Soołecznej „KOR”, którym kierowali Zofia i Zbigniew Romaszewscy.

W czasie komunizmu Jarosław Kaczyński należał do redakcji kierowanego przez Antoniego Macierewicza miesięcznika „Głos”. Zaangażował się też w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Kierował sekcją prawną Ośrodka Badań Społecznych, a do tego wraz z Janem Olszewskim i Antonim Macierewiczem otworzył w Warszawie punkt informacyjny z poradami prawnymi skierowany dla osób, które zakładały związki zawodowe.

Był rozpracowywany przez Milicję Obywatelską. W grudniu 1981 roku po ogłoszeniu stanu wojennego dotarł do strajkujących w Hucie Warszawa. Był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. Od 1987 roku był sekretarzem Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Kariera polityczna Jarosława Kaczyńskiego

W roku 1989 wybrany na senatora z województwa elbląskiego. W roku 1990 objął on stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta RP, a w 1991 wybrany został posłem na Sejm I kadencji z ramienia Porozumienia Centrum. Mandat poselski ponownie uzyskał w wyborach parlamentarnych 1997 (z listy partii Ruch Odbudowy Polski).

Cztery lata później w ławach sejmowych zasiadł już jako polityk związany ze stworzoną przez siebie i brata partią - Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński jest liderem ugrupowania nieprzerwanie od roku 2003.W wyborach parlamentarnych w 2005 roku uzyskał mandat poselski z najlepszym indywidualnym wynikiem 171 129 głosów w okręgu warszawskim.

Wówczas premierem został Kazimierz Marcinkiewicz, ale ten po kilku miesiącach podał się do dymisji. Nowym premierem został właśnie Jarosław Kaczyński. Na czele rządu stał do listopada 2007 roku. Jako nowy premier zawiązał koalicję z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin. Stanął też na czele Komitetu Organizacyjnego Euro 2012 roku.

Jarosław Kaczyński w barwach PiS-u jeszcze czterokrotnie zdobywał mandat poselski (2007, 2011 i 2015, 2019). Od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość sprawuje władzę w Polsce. Początkowo był szefem partii i nie angażował się w formalną i oficjalną działalność w rządzie. To jednak do niego należały wszystkie decyzje podejmowane przez rząd. Od 6 października 2020 roku jest wicepremierem ds. bezpieczeństwa. Uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych polityków w Polsce.

Jarosław Kaczyński – kandydat na prezydenta

W 2010 roku Jarosław Kaczyński kandydował na urząd Prezydenta RP. Decyzję o starcie podjął po tym, jak w katastrofie smoleńskiej zginął jego brat Lech Kaczyński. To on miał być kandydatem na drugą kadencję w wyborach prezydenckich.

Poparcia jego kandydaturze udzieliły Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność, kierowany przez jednego z senatorów PiS NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Europa Wolnych Ojczyzn – Partia Polska, Ruch Odbudowy Polski, a także otrzymał poparcie ze strony partii Polska Plus. Startował jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich z 20 czerwca 2010 uzyskał 6 128 255 głosów (36,46%), zajmując 2. miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze oddanie na niego głosu zadeklarowali Marek Jurek, Kornel Morawiecki oraz Janusz Korwin-Mikke. W drugiej turze głosowania Jarosław Kaczyński uzyskał 7 919 134 głosów ważnych, tj. 46,99%, przegrywając z Bronisławem Komorowskim.

Jarosław Kaczyński
Rodzeństwo
Wykształcenie

doktor nauk prawnych

Uczelnia
Książki
Cytaty

Chciałem rządzić, już gdy miałem 12 lat. Premierem zamierzałem zostać mając lat 34, a skończyć rząd, mając lat 91. To byłby rok 2040. To jeszcze strasznie dużo czasu (wywiad dla „Wprost”, 15 stycznia 2007)

Zawód

Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Poprzednik
Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2es2ed
d2es2ed
d2es2ed
d2es2ed
Więcej tematów
d2es2ed

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj