Trwa ładowanie...
d3nnnjd
d3nnnjd

Lech Kaczyński

Najnowsze informacje
2.7
(43 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Filmografia:
Partie:

PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze (od 2001 do 2005 , założyciel, pierwszy prezes, senator, poseł na Sejm)

Rola:

Poseł (1991–1993, 2001–2005)

Lech Kaczyński wraz ze swoją żoną, Marią Kaczyńską
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Lech Kaczyński wraz ze swoją żoną, Marią Kaczyńską

Lech Kaczyński to polski polityk oraz prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy. Urodził się w 1949 roku w Warszawie, zginął w 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie w Smoleńsku.

Był działaczem opozycji w okresie PRL-u, piastował stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Jerzego Buzka, założył także partię Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2005-2010 sprawował urząd prezydenta Polski. Wielokrotnie został odznaczony orderami Polski, w tym Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski I klasy.

Lech Kaczyński – życie prywatne, wczesne lata

Lech Kaczyński urodził się w Warszawie na Żoliborzu. Jego matka, Jadwiga, zawodowo związana była z Polską Akademią Nauk i ukończyła filologię polską, natomiast jego ojciec, Rajmund Kaczyński, był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Lech Kaczyński i jego brat bliźniak Jarosław Kaczyński byli potomkami rodzin szlacheckich: Olszowskich, Biskupskich i Kurozwęckich oraz Kaczyńskich herbu Pomian.

W 1962 roku bracia Kaczyńscy zagrali w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego O dwóch takich, co ukradli księżyc w reżyserii Jana Batorego.

Lech Kaczyński uczył się w dwóch liceach: XLI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Warszawie oraz w XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Ludowego Lotnictwa Polskiego na Bielanach.

Lech Kaczyński miał żonę, Marię Kaczyńską, która zginęła razem z nim w katastrofie smoleńskiej. Osierocili córkę, Martę Kaczyńską.

Lech Kaczyński – działalność naukowa

Lech Kaczyński studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1980 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Gdańskim, a dziesięć lat później otrzymał stopień doktora habilitowanego. W latach 1971-1997 Lech Kaczyński był pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego, a od 1999 roku pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Lech Kaczyński – działalność polityczna

Wczesna działalność polityczna Lecha Kaczyńskiego opierała się na współpracy z NSZZ "Solidarność" oraz na współpracy z Lechem Wałęsą. W związku z tym brał udział w obradach podstolików, związanych z obradami Okrągłego Stołu, a w 1990 roku wybrano go na wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W 1992 roku został wybrany na prezesa Najwyższej Izby Kontroli, natomiast w 2000 roku wybrano go na stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Rok później, razem ze swoim bratem, założył partię Prawo i Sprawiedliwość.

W listopadzie 2002 roku objął stanowisko prezydenta Warszawy. W tym czasie otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego, a także pierwsze trasy Szybkiej Kolei Miejskiej.

Jako prezydent Polski Lech Kaczyński zwrócił się ku Gruzji oraz Ukrainie, poszerzył Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie, a także desygnował Donalda Tuska oraz Jarosława Kaczyńskiego. Jego prezydentura skończyła się wraz z jego tragiczną śmiercią. Po nim tymczasowe stanowisko prezydenta objął Bronisław Komorowski.

Lech Kaczyński
Poprzednik
d3nnnjd
d3nnnjd

d3nnnjd
d3nnnjd
Więcej tematów
d3nnnjd