Bronisław Komorowski
Miejsce urodzenia: | Oborniki Śląskie |
Partie: | PO - Platforma Obywatelska (jako marszałek: od 5 listopada 2007 do 8 lipca 2010; jako minister: od 16 czerwca 2000 do 19 października 2001, jako tymczasowy prezydent: od 10 kwietnia 2010 do 8 lipca 2010, marszałek Sejmu, minister obrony narodowej, tymczasowy prezydent Polski ) |
Bronisław Komorowski to polski polityk i historyk; sprawował tymczasowy urząd prezydenta Polski, który objął tuż po katastrofie w Smoleńsku, w której zginął jego poprzednik – prezydent Lech Kaczyński. Póżniej został mianowany prezydentem Polski na okres 5 lat, do sierpnia 2015, na mocy przeprowadzonych wyborów powszechnych.
Bronisław Komorowski – działalność polityczna
Jego działalność polityczna jest bardzo bogata: w okresie PRL-u angażował się w ruch opozycyjny, był wielokrotnie posłem na Sejm, obejmował także stanowisko marszałka Sejmu oraz ministra obrony narodowej. Został wielokrotnie nagrodzony różnymi orderami nie tylko Rzeczpospolitej Polskiej, ale także wielu innych krajów, np. Włoch, Holandii czy Ukrainy.
W okresie PRL-u Bronisław Komorowski działał w opozycji demokratycznej. Zaangażowany był w działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, natomiast później, w 1980 roku, wstąpił do NSZZ "Solidarność". Za działalność w ROPCiO został skazany na karę miesięcznego pozbawienia wolności (manifestacja pod Grobem Nieznanego Żołnierza).
Na początku lat 90. ubiegłego wieku objął stanowisko wiceministra obrony narodowej. Bronisław Komorowski był także posłem na Sejm w sześciu kadencjach, natomiast na początku XXI w. objął stanowisko ministra obrony narodowej. Sprawował także urząd wicemarszałka Sejmu V kadencji oraz marszałka Sejmu VI kadencji dzięki zdobyciu większości bezwzględnej 292 głosów.
Będąc prezydentem Polski, Bronisław Komorowski powołał m.in. Andrzeja Rzeplińskiego na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów, Małgorzatę Gersdorf na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
Bronisław Komorowski – młodość, wczesna działalność, życie prywatne
Bronisław Komorowski urodził się w Obornikach Śląskich, jest synem Zygmunta Leona Komorowskiego oraz Jadwigi z Szalkowskich. Przez jakiś czas mieszkał w tej miejscowości, potem przeprowadził się do Poznania, a w 1966 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida. W trakcie nauki w liceum brał udział w wiecach związanych z wydarzeniami marcowymi.
Ponadto przez wiele lat był członkiem 75. Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej w Pruszkowie, natomiast podczas studiów na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego był instruktorem harcerskim w Szczepie 208 WDHiZ im. Batalionu „Parasol”.
Bronisław Komorowski był prezesem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, a W 1990 został prezesem Ligi Morskiej. Pełnił tę funkcję przez 17 lat. W 2002 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Programu III Polskiego Radia „Srebrne Usta” za wypowiedź dotyczącą lotnictwa polskiego i zakupu samolotów F-16.
Swoją żonę,Annę Komorowską, poznał właśnie w harcerstwie. Ma z nią pięcioro dzieci: Zofię, Tadeusza, Marię, Piotra i Elżbietę. Zajmuje się hobbystycznie myślistwem.
Bronisław Komorowski – ordery i odznaczenia
Bronisław Komorowski został odznaczony m.in.:
- Orderem Orła Białego,
- Orderem Odrodzenia Polski I Klasy,
- Krzyżem wielkim „Pro Mari Nostro”,
- Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej,
- Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Olafa (Norwegia).
Zdobył także tytuł Wielkiego Oficera Orderu Świętego Karola oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie.
Komentarze