Trwa ładowanie...
d2n0rjc

Andrzej Duda

Najnowsze informacje

Polityk, były poseł polskiego Sejmu i deputowany Parlamentu Europejskiego ur. 16 maja 1972 roku w Krakowie. Od roku 2015 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

2.5
(2234 głosy)
Oceń:
d2n0rjc
Data urodzenia:

16.05.1972 (wiek: 51 lat)

Miejsce urodzenia:

Kraków

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Polak

Organizacje:

MS - Ministerstwo Sprawiedliwości (2006-2007, Podsekretarz stanu)

Parlament Europejski - PE (2014-2015, Poseł)

Partie:
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Wykształcenie Dudy

Andrzej Duda jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2005 uzyskał tytuł doktora nauk prawniczych. Od roku 1997 pracował w Katedrze Postępowania Administracyjnego swojej macierzystej uczelni. Wykładał także w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu.

Kariera polityczna Andrzeja Dudy

Pierwsze polityczne kroki Andrzej Duda postawił w roku 2005, wraz z rozpoczęciem współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. W 2006 powołano go na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dwa lata później objął podobne stanowisko w Kancelarii Prezydenta RP. W wyborach samorządowych 2010 Andrzej Duda został wybrany radnym miasta Krakowa, a rok później uzyskał już mandat poselski. W Sejmie sprawował funkcję członka Komisji Ustawodawczej i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Od listopada 2013 pełnił obowiązki rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2014 wystartował z ramienia PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskał mandat deputowanego. W listopadzie tego samego roku Andrzej Duda został ogłoszony oficjalnym kandydatem ugrupowania do objęcia urzędu Prezydenta RP. W maju 2015 roku pokonał w II turze wyborów prezydenckich Bronisława Komorowskiego i tym samym został nową głową państwa.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęła się 6 sierpnia 2015 roku.

Wybory 2020. Prezydent Andrzej Duda ubiega się o reelekcję

Wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się 10 maja 2020 roku zgodnie z decyzją Marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Andrzej Duda postanowił ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich 2020 z ramienia PiS. Szefową jego kampanii wyborczej została Jolanta Turczynowicz- Kieryłło, która z powodów zdrowotnych, zrezygnowała z pełnienia tej funkcji w marcu 2020 roku. Szefem sztabu wyborczego został Joachim Brudziński.

Andrzej Duda - program wyborczy na wybory prezydenckie 2020

Andrzej Duda oparł program wyborczy w dużej mierze na programach socjalnych. W obietnicach wyborczych Andrzeja Dudy znalazło się:

  • utrzymanie programu 500 Plus i pozostałych programów społecznych
  • utworzenie zasiłku solidarnościowego dla osób, które straciły pracę
  • podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych
  • Zakaz prywatyzacji służby zdrowia
  • 3 mld na fundusz medyczny leczenia chorób rzadkich
  • ustawa o gospodarstwie rolnym
  • 6 mld na Narodową Strategię Onkologiczną

Kiedy wybory prezydenckie 2020?

Data wyborów prezydenckich nie była pewna jeszcze na początku maja. Politycy, w tym przedstawiciele partii rządzącej, zaznaczali, że 10 maja jest terminem nieosiągalnym.

W związku z panującą epidemią koronawirusa i rekomendacją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, przeprowadzenie tradycyjnych wyborów prezydenckich było niemożliwe.

Politycy PiS przygotowali projekt ustawy, na mocy której wybory prezydenckie 2020 mogły się odbyć poprzez głosowanie korespondencyjne. Na takie rozwiązanie nie chciała się zgodzić opozycja, a także część członków Porozumienia Jarosława Gowina, będącego częścią Zjednoczonej Prawicy.

Równocześnie Jarosław Gowin przedstawił propozycję zmiany konstytucji. Gdyby do niej doszło, kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zostałaby wydłużona o 2 lata, ale Duda nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Sondaże prezydenckie na korzyść Andrzeja Dudy

Sondaże prezydenckie dawały zwycięstwo Andrzejowi Dudzie. W zdecydowanej większości zestawień wygrywał on w pierwszej lub drugiej turze.

Notowania Andrzeja Dudy wzrosły podczas pandemii koronawirusa. Wówczas coraz większa liczba sondaży prezydenckich dawała zwycięstwo Dudzie już w pierwszej turze głosowania.

Andrzej Duda
Mąż / Żona

Agata Duda

Dzieci

Kinga Duda

Wykształcenie

Wyższe

Wzrost

182

Waga

ok. 85 kg

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0rjc
d2n0rjc
d2n0rjc
Więcej tematów
d2n0rjc