Trwa ładowanie...
d3ynl5h
d3ynl5h

Andrzej Duda

Najnowsze informacje
2.5
(863 głosy)
Oceń:
Andrzej Duda
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Polityk, były poseł polskiego Sejmu i deputowany Parlamentu Europejskiego ur. 16 maja 1972 roku w Krakowie. Od roku 2015 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Wykształcenie Dudy

Andrzej Duda jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2005 uzyskał tytuł doktora nauk prawniczych. Od roku 1997 pracował w Katedrze Postępowania Administracyjnego swojej macierzystej uczelni. Wykładał także w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu.

Kariera polityczna Andrzeja Dudy

Pierwsze polityczne kroki Andrzej Duda postawił w roku 2005, wraz z rozpoczęciem współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. W 2006 powołano go na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dwa lata później objął podobne stanowisko w Kancelarii Prezydenta RP. W wyborach samorządowych 2010 Andrzej Duda został wybrany radnym miasta Krakowa, a rok później uzyskał już mandat poselski. W Sejmie sprawował funkcję członka Komisji Ustawodawczej i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Od listopada 2013 pełnił obowiązki rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2014 wystartował z ramienia PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskał mandat deputowanego. W listopadzie tego samego roku Andrzej Duda został ogłoszony oficjalnym kandydatem ugrupowania do objęcia urzędu Prezydenta RP. W maju 2015 roku pokonał w II turze wyborów prezydenckich Bronisława Komorowskiego i tym samym został nową głową państwa.

d3ynl5h
d3ynl5h
d3ynl5h
d3ynl5h
Więcej tematów
d3ynl5h