Trwa ładowanie...
d3adww0

Dariusz Piontkowski

Najnowsze informacje

Dariusz Piontkowski to nauczyciel, polityk, poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji, w latach 2019 - 2020 minister edukacji i nauki. Obecnie sprawuje funkcję wiceminista edukacji w randze sekretarza stanu. Należy do partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość.

2.8
(9 głosów)
Oceń:
d3adww0
Data urodzenia:

17.12.1964 (wiek: 59 lat)

Miejsce urodzenia:

Sielc

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Podlasie

Nagrody:

Krzyż Zasługi

Organizacje:

Ministerstwo Edukacji Narodowej - MEN (od 4 czerwca 2019 do 19 października 2020, Minister Edukacji Narodowej)

Partie:
Rola:

Marszałek województwa podlaskiego (od 29 maja 2007 do 15 stycznia 2008)

East News
Źródło: East News

Dariusz Piontkowski. Życiorys

Dariusz Piontkowski urodził się 17 grudnia 1964 roku w Sielcu. Z wykształcenia jest magistrem historii. Ukończył Wydział Humanistyczny Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Potem kontynuował edukację na studiach menedżerskich w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Skończył także kierunek zarządzania kadrami w administracji publicznej na tej samej uczelni oraz zarządzanie oświatą na Uniwersytecie w Białymstoku.

Po studiach został zatrudniony jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Pracował tam przez ponad 20 lat.

Dariusz Piontkowski. Działalność polityczna

Działalność polityczną rozpoczął w 1990 roku w Porozumieniu Centrum. Po jego rozwiązaniu przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

Przez lata działał w samorządzie lokalnym. W latach 1994 - 2007 zasiadał w białostockiej radzie miasta. W przedterminowych wyborach w 2007 roku uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Tego samego roku został marszałkiem województwa podlaskiego. W 2010 startował w wyborach na prezydenta Białegostoku.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku został posłem z ramienia PiS. Wszedł do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Od 16 listopada 2015 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Ponownie do Sejmu dostał się w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Dostał wówczas 28 378 głosów. W 2019 stanął na czele struktur PiS w województwie podlaskim.

W czerwcu 2019 wszedł w skład rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Zastąpił w roli ministra edukacji narodowej Annę Zalewską, która po przeprowadzeniu reformy oświaty została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

Ponownie uzyskał mandat posła na Sejm w wyborach w 2019 roku, uzyskując tym razem 63 878 głosów. Ponownie został ministrem edukacji narodowej. Pracował na tym stanowisku do października 2020 roku. Obecnie sprawuje funkcję wiceministra edukacji w randze sekretarza stanu.

Dariusz Piontkowski. Poglądy i kontrowersje

Dariusz Piontkowski jest zdecydowanym zwolennikiem dotychczasowej polityki edukacyjnej rządu. Całkowicie popierał reformę, przeprowadzoną przez Annę Zalewską.

Dariusz Piontkowski jest znany także z kontrowersyjnych wypowiedzi. "Seksualizacja dziecka od drugiego czy trzeciego roku do czego ma prowadzić? Tak naprawdę jest to próba wychowania dzieci, które w jakimś momencie zostaną oddane pedofilom. Hasło adopcji dzieci przez pary homoseksualne w podobnym kierunku niestety zmierza. Zmierza, w kierunku tego, by część dzieci została wychowana na niestandardowe zachowania seksualne" - mówił w TV Białystok.

Wypowiadał się także na temat Halloween. "To nie jest zgodne ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją. To święto jest makabryczne i angażowanie w to dzieci nie jest dobre. Dziwię się nauczycielom, którzy chcą to organizować. To jest chore, że dzieciom organizuje się Halloween. Na siłę się nas zmusza, byśmy ten zwyczaj obchodzili. Idiotyczne. Ten zwyczaj kojarzy się z horrorem. Nie można tak narażać dzieci, zwłaszcza najmłodszych" - mówił w Wirtualnej Polsce.

Dariusz Piontkowski. Życie rodzinne

Dariusz Piontkowski jest żonaty z Agnieszką Rzeszewską. Ma dwóch synów.

Dariusz Piontkowski
Mąż / Żona

Agnieszka Rzeszewska

Dzieci

Piotr i Łukasz

Nazwisko rodowe

Piontkowski

Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Wzrost

1,92 m

Cytaty

"To nie jest zgodne ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją. To święto jest makabryczne i angażowanie w to dzieci nie jest dobre. Dziwię się nauczycielom, którzy chcą to organizować. To jest chore, że dzieciom organizuje się Halloween. Na siłę się nas zmusza, byśmy ten zwyczaj obchodzili. Idiotyczne. Ten zwyczaj kojarzy się z horrorem. Nie można tak narażać dzieci, zwłaszcza najmłodszych" - mówił Dariusz Piontkowski dla WP

Zawód

Nauczyciel historii, samorządowiec, polityk

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3adww0
d3adww0
d3adww0
d3adww0
Więcej tematów
d3adww0