Trwa ładowanie...
d3prcdf

Wołodymyr Zełenski

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: 2022 Anadolu Agency

Wołodymyr Zełenski od 2019 roku jest prezydentem Ukrainy. Wcześniej był aktorem, satyrykiem scenarzystą i producentem filmowy. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Wołodymyr Zełenski - działalność polityczna

Działalność polityczną Wołodymyr Zełenski rozpoczął w grudniu 2017 roku. Wtedy to jego współpracownicy wystąpili o rejestrację partii politycznej o nazwie Sługa Narodu. To nawiązanie do serialu o takim tytule, w którym wcześniej grał Zełenski.

W 2018 roku jego nazwisko zaczęło pojawiać się w przedwyborczych sondażach, gdzie notował minimalne poparcie. Jednak z biegiem czasu rosło, a w grudniu 2018 roku Zełenski oficjalnie zapowiedział start w marcowych wyborach prezydenckich i zarejestrował swoją kandydaturę.

Dla Ukraińców był kandydatem spoza systemu. W trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że poprawi sytuację ekonomiczną obywateli. Nie organizował wieców wyborczych, a kampanię prowadził głównie w mediach społecznościowych. Taką bezpośredniością zyskał ogromną sympatię wśród wyborców.

W pierwszej turze głosowania Zełenski otrzymał 30,2 proc. głosów i było to największe poparcie. Jego rywalem w drugiem turze był starający się o reelekcję Petro Poroszenko. W drugiej turze Zełenski dostał 73,2 proc. głosów i wygrał wybory prezydenckie.

W maju 2019 roku objął urząd prezydenta. Jedną z jego pierwszych decyzji było rozwiązanie parlamentu. W przedterminowych wyborach w 2019 roku zwycięstwo odniosła jego partia Sługa Narodu, która uzyskała większość bezwzględną.

Wołodymyr Zełenski - obrona przed Rosją

Na początku 2022 roku napięcie na linii Rosja - Ukraina jest coraz większe. Według amerykańskiego wywiadu, Rosjanie jeszcze w trakcie trwania lutowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022 mieli rozpocząć inwazję na Ukrainę. Konflikt pomiędzy tymi krajami trwa jednak już od 2014 roku.

W nocy ze środy na czwartek (23-24 lutego) Rosja dopuściła się zbrojnego ataku na Ukrainę. Niebezpiecznie jest w całym kraju, w którym wprowadzono stan wojenny. Wojska Władimira Putina wystrzeliły rakiety w kierunku strategicznych punktów. Od tego dnia trwa inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski podczas wojny przez Ukraińców uznawany jest za bohatera. To on dowodzi bohaterską obroną Ukrainy. Regularnie pojawia się w mediach z orędziem do narodu. Rozmawia także z sojusznikami o wsparciu Ukrainy. Dodaje swoim rodakom woli walki o niepodległość ojczyzny.

Wołodymyr Zełenski - działalność zawodowa

Zanim Wołodymyr Zełenski został politykiem był aktorem komediowym. I to zresztą jednym z najpopularniejszych na Ukrainie. W okresie nauki występował w amatorskich szkolnych przedstawieniach. Był kabareciarzem i to tam zaczął swoją aktorską karierę.

Był pomysłodawcą, dyrektorem i prezenterem programu telewizyjnego "Weczirnij kwartał". Z kolei w 2006 roku wygrał w pierwszej edycji ukraińskiego programu "Taniec z Gwiazdami". W latach 2010-2012 wchodził w skład zarządu telewizji Inter.

Występował w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych. W 2015 roku został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego "Sługa Narodu". Wcięlił się w nim w postać nauczyciela historii, który objął urząd prezydenta Ukrainy. To przyniosło mu wielką popularność i poprowadziło do fotelu prezydenta kraju.

d3prcdf
d3prcdf
d3prcdf
Więcej tematów
d3prcdf