Trwa ładowanie...
d1kgfyt

Przemysław Czarnek

Najnowsze informacje

Przemysław Czarnek to aktualny minister Edukacji i Nauki. Polityk z wykształcenia jest prawnikiem oraz nauczycielem akademickim. Przynależy do partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość.

4.8
(52 głosy)
Oceń:
d1kgfyt
Data urodzenia:

11.06.1977 (wiek: 47 lat)

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Polska

Nagrody:

Krzyż Oficerski Orderu "Za zasługi dla Litwy"

Organizacje:

Ministerstwo Edukacji Narodowej - MEN (Od października 2019, Minister)

Partie:
East News
Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek

Przemysław Czarnek urodził się 11 czerwca 1977 roku w Kole. Minister otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych. Naukowo związany m.in. z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Aktualnie w życiu zawodowym prowadzi resortem szkolnictwa. Wcześniej pełnił funkcję wojewody lubelskiego. Jest także posłem na Sejm IX kadencji.

Przemysław Czarnek: wykształcenie

Przemysław Czarnek ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Zamoyskiego w Lublinie. Polityk w 2001 roku ukończył studnia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Przemysław Czarnek w 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Napisał on pracę naukową: "Zasady państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej w praktyce ustrojowej III Rzeczypospolitej Polskiej".

W 2015 roku Przemysław Czarnek uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie rozprawy: "Wolność gospodarcza. Pierwszy filar społecznej gospodarki rynkowej".

Przemysław Czarnek na tym nie zakończył swojej kariery naukowej. Jest on profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Polityk specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. Przemysław Czarnek jest także autorem kilkudziesięciu monografii.

Przemysław Czarnek: działalność polityczna

Swoją działalność polityczną Przemysław Czarnek rozpoczął w 2002 roku. Wtedy bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych do lubelskiej rady miejskiej.

W latach 2015-2019 Przemysław Czarnek pełnił funkcję wojewody lubelskiego. W tym czasie polityk zajmował się m.in. wdrażaniem reformy strukturalnej szkół i placówek na terenie województwa lubelskiego.

W 2019 roku Przemysław Czarnek wystartował w wyborach parlamentarnych do Sejmu w okręgu nr 6 (Lublin) z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości. Polityk otrzymał 87 343 głosy. Był to najwyższy indywidualny wynik w okręgu.

Przemysłowi Czarnkowi udało się wtedy uzyskać mandat posła IX kadencji. W związku z tym zrezygnował z funkcji wojewody lubelskiego. Urzędowanie na tym stanowisku zakończył w listopadzie 2019 roku. Od 19 października 2020 roku Przemysław Czarnek został powołany na stanowisko ministra Edukacji i Nauki.

Przemysław Czarnek: życie prywatne

Przemysław Czarnek swoje dzieciństwo spędził w Goszczanowie. Jego matka była pielęgniarką, natomiast ojciec był kierowcą zawodowym. W wieku 15 lat przeprowadził się do Lublina.

Przemysław Czarnek ma żonę oraz dwójkę dzieci - córkę Julię oraz syna Mateusza.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kgfyt
d1kgfyt
d1kgfyt
Więcej tematów
d1kgfyt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj