Trwa ładowanie...
d2rn4yv

Kukiz'15

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Według założycieli, ruch Kukiz'15 powstał w odpowiedzi na zmęczenie polityką PO i PiS. Zakłada zmiany na poziomie ustroju państw oraz bezpieczeństwa wewnętrznego.

Kukiz'15 – historia

Genezą ruchu Kukiz'15 był sukces Pawła Kukiza, wówczas radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Głównymi postulatami ugrupowania Kukiza, ogłoszonymi na pierwszym zjeździe ruchu, były zmiany ustroju oraz przekazanie władzy społeczeństwu.

Z list wyborczych ugrupowania Kukiz'15 do Sejmu i Senatu kandydowały osoby bezpartyjne lub deklarujące członkostwo w innych partiach prawicowych, między innymi Ruchu Narodowym, Unii Polityki Realnej, Prawicy Rzeczypospolitej, Kongresu Nowej Prawicy czy Samoobrony. Wyniki ruchu Kukiz'15 dały mu 42 mandaty w Sejmie i żadnego w Senacie. Prezesem klubu poselskiego został lider ugrupowania, Paweł Kukiz, a wicemarszałkiem Sejmu został zarekomendowany przez klub, Stanisław Tyszka.

Posłowie Kukiz'15 sprzeciwili się między innymi wotum zaufania dla rządu na czele z Beatą Szydło, z racji braku wzmianki o zmianach ustrojowych w exposé premier. Inicjatywą ruchu Kukiz'15 było również utworzenie projektu referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców, które jednak się nie odbyło. W marcu 2017 roku powstał Klub Młodych Kukiz'15.

Kukiz'15 – postulaty

Cele ruchu Kukiz'15 zostały ujęte w dokumencie pod tytułem "Strategia Zmiany". Ugrupowanie zakłada zmiany ustrojowe, ekonomiczne oraz bezpieczeństwa Polski. Wśród postulatów Kukiz'15 wymienić można:

  • dążenie do uchwalenia nowej konstytucji, wprowadzenie systemu semiprezydenckiego, a w wyborach do Sejmu RP jednomandatowych okręgów wyborczych,
  • postawienie akcentu na demokrację bezpośrednią, między innymi drogą referendów bezprogowych,
  • w sądownictwie ciągłość prowadzenia rozpraw, aż do zapadnięcia wyroku; powołanie w wyborach powszechnych tak zwanych sędziów pokoju, którzy orzekaliby w sprawach o drobne wykroczenia,
  • zaprzestanie finansowania partii z budżetu państwa,
  • zmiany w prawie podatkowym: zniesienie podatku dochodowego PIT, zastąpienie podatku CIT podatkiem przychodowym (1 proc.), zniesienie podatku VAT dla towarów pierwszej potrzeby,
  • zakaz wytwarzania i sprzedaży produktów genetycznie modyfikowanych, a także zezwolenie na handel bezpośredni produktów przetworzonych dla rolników,
  • sprzeciw wobec przyjęcia przez Polskę waluty euro, a także budowanie koalicji państw Unii Europejskiej w celu zmiany prawa europejskiego,
  • utworzenie obrony terytorialnej jako wsparcia dla wojska,
  • modernizacja systemu zarządzania w policji, m.in. wybór komendantów powiatowych drogą wyborów powszechnych.

Kukiz'15 – działacze

W zarządzie ruchu Kukiz'15 zasiada założyciel ugrupowania, prezes Paweł Kukiz, wiceprezesi: Grzegorz Długi i Jacek Piwowarczuk, sekretarz Elżbieta Zielińska oraz skarbnik Ewa Sadłek.

Ponadto członkami zarządu są również Stanisław Tyszka, Piotr Apel, Marek Jakubiak, Stefan Romecki, Ewelina Sztab, Robert Herdzik oraz Paweł Kukiz-Szczuciński.

W Sejmie VIII kadencji zasiada 32 posłów kandydujących z ramienia Kukiz'15. Ponadto z list ugrupowania mandat poselski otrzymało 11 kandydujących, którzy po wyborach zadeklarowali bezpartyjność.

Kukiz'15 w wyborach samorządowych 2018

Partia Kukiz'15 znana ze swojej otwartości na obywateli również w wyborach samorządowych 2018 postawiła na bezpośredniość. Została utworzona przez ugrupowanie platforma internetowa, za pomocą której każdy obywatel mógł zgłosić chęć kandydowania w wyborach z ramienia partii. Tak powstały listy Kukiz'15 do rad i sejmików, a także na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Najważniejsi kandydaci Kukiz'15 w wyborach na prezydentów miast to Marek Jakubiak w Warszawie, Jolanta Gajęcka w Krakowie, Zbigniew Jarząbek we Wrocławiu i Rafał Górski w Łodzi.

d2rn4yv
Kukiz'15
Główna siedziba

ul. Norberta Barlickiego 28, 50-324 Wrocław

Rok założenia

2015

Założyciele
Lider
Cele

- wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych,
- ograniczenie biurokracji,
- zerowy podatek VAT na produkty pierwszej potrzeby

Ideologie

demokracja bezpośrednia, prawicowy populizm, eurosceptycyzm

Ważniejsi członkowie

Marek Jakubiak (od 2015 roku, wiceprzewodniczący)

Paweł Kukiz

Agnieszka Ścigaj (od 2015, członek, rzecznik prasowy)

Stanisław Tyszka (od 2015 roku)

Piotr Liroy Marzec (2015-2016, członek)

Łukasz Rzepecki (od 2017 roku)

Paweł Szramka

Andrzej Kobylarz

Jarosław Sachajko

Tomasz Rzymkowski

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rn4yv
d2rn4yv
d2rn4yv
Więcej tematów
d2rn4yv