Trwa ładowanie...
d3jb003

Marek Jakubiak

Najnowsze informacje
3.2
(94 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Partie:
d3jb003
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Marek Jakubiak to polski przedsiębiorca związany z branżą browarniczą, w wyborach parlamentarnych 2015 startował z listy komitetu Kukiz’15, otrzymał mandat posła na Sejm RP VIII kadencji.

Marek Jakubiak – wykształcenie

Marek Jakubiak urodził się 30 kwietnia 1959 roku w Warszawie, gdzie mieszkał na Mokotowie. Jakubiak ma wykształcenie średnie, jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Lotniczych w Dęblinie, kształcił się pod kierunkiem eksploatacji samolotu – w 1980 roku otrzymał tytuł technika.

W 1987 roku ukończył kierunek organizacja pracy kulturalno-oświatowej w policealnym studium zawodowym. Po skończeniu szkoły Marek Jakubiak rozpoczął pracę w wojsku jako technik zajmujący się obsługą naziemną samolotów – w 1991 roku opuścił wojsko ze stopniem starszego chorążego. Przed odejściem na emeryturę wojskową chciał rozpocząć studia na uczelni wyższej, jednak nie uzyskał zgody przełożonych.

Marek Jakubiak – działalność zawodowa

Po zakończeniu kariery zawodowego żołnierza Marek Jakubiak zdecydował się na założenie własnej działalności. Początkowo prowadził firmę zajmującą się montażem telewizji kablowej, przez kilka lat zasiadał też w zarządzie Browaru Wielkopolskiego w Krotoszynie. Marek Jakubiak w 2002 roku zainteresował się browarem w Ciechanowie, dokonał inwestycji.

Przez kolejne lata rozwijał przedsiębiorstwo i rozszerzył jego działalność na Lwówek Śląski i Bojanów. W 2007 roku Marek Jakubiak założył spółkę Browary Regionalne Jakubiak, będącą właścicielem całej grupy browarów regionalnych. Został nagrodzony Medalem Złotego Chmielu w 2009 roku, a w 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wokulskiego, stanowiącą znak jakości wśród przedsiębiorców.

Marek Jakubiak w polityce

Marek Jakubiak rozpoczął aktywną działalność polityczną w 2015 roku. Wystartował wtedy w wyborach parlamentarnych z listy KWW Kukiz'15. Uzyskane poparcie w okręgu nr 16 wystarczyło do uzyskania mandatu posła.

Marek Jakubiak został zastępcą przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, a także wiceprzewodniczącym zespołu parlamentarnego na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego (w 2015 roku), zespołu ds. Wsparcia Rolników i Producentów Żywności (w 2016 roku) i zespołu odpowiadającego za wyjaśnienie nieprawidłowości w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (w 2017 roku). Marek Jakubiak jest też wiceprzewodniczącym Klubu Poselskiego Kukiz'15.

Marek Jakubiak – pozostała działalność

Marek Jakubiak mówi o sobie jako o społeczniku, patriocie i propagatorze polskiej historii. Działa jako felietonista, pisząc np. dla "Gazety Finansowej", a także wykłada na wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym w ramach Forum Edukacji Biznesowej.

Jakubiak sponsoruje prawicowy portal zajmujący się tematyką Kresów i udziela się charytatywnie, wspierając Polski Czerwony Krzyż i projekty na rzecz dzieci z ubogich rodzin, dofinansowujące paczki świąteczne, wyprawki szkolne czy wakacje. W 2015 roku Marek Jakubiak został uhonorowany odznaką "Przyjaciel Dziecka".

Marek Jakubiak kandydatem na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018

W sierpniu 2018 roku oficjalnie ogłoszono, że Marek Jakubiak jest kandydatem Kukiz'15 na prezydenta miasta Warszawa w wyborach samorządowych 2018. Biznesmen to najbogatszy kandydat na prezydenta, znajdujący się w tej kategorii na czele zestawienia z majątkiem opiewającym na przeszło 62,5 mln zł. Jeden z browarów sprzedał Januszowi Palikotowi z Lublina.

Za wzór miasta Marek Jakubiak uznaje Singapur, gdzie mieszkańcy są dość zamożni i podobny wzorzec zamierza wprowadzić w stolicy Polski po objęciu stanowiska prezydenta miasta. Jego hasło wyborcze brzmi ”Potrafisz Warszawo” i doskonale koresponduje z ”Potrafisz Polsko!”, hasłem ruchu Kukiz'15, wykorzystywanego chociażby przez Pawła Kukiza startującego kilka lat temu na prezydenta kraju.

Marek Jakubiak ogłosił również swoje 6 tez wyborczych:

  • ”Mieszkania są wasze”,
  • ”Warszawa bez korków”,
  • ”Zarabiaj w Warszawie”,
  • ”Przywróćmy tożsamość Warszawie”,
  • ”Twoje smart city” ,
  • ”Warszawa bez wykluczeń”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jb003
d3jb003
d3jb003
Więcej tematów
d3jb003