Trwa ładowanie...
d12cc02

Paweł Kukiz

Najnowsze informacje

Polski wokalista i polityk. Kandydat na prezydenta w wyborach prezydenckich 2015. Poseł na Sejm VIII kadencji ur. 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie.

3.3
(495 głosów)
Oceń:
d12cc02
Miejsce urodzenia:

Paczków

Partie:
Rola:

Poseł (2015-obecnie)

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Paweł Supernak

Działalność muzyczna i wykształcenie Pawła Kukiza

Kukiz od roku 1981 jest aktywnie działającym muzykiem rockowym. Posiada wykształcenie średnie. Występował w takich zespołach, jak Aya RL, Piersi oraz Hak. Na swoim koncie ma również współpracę z innymi znanymi artystami - m.in. z Janem Borysewiczem czy Maciejem Maleńczukiem.

Jest autorem wielu hitów, które nuciła cała Polska. W latach 1984–2013 był liderem zespołu Piersi, który w latach 1997–2004 funkcjonował pod nazwą Kukiz i Piersi. Wraz z tym zespołem wydał dziewięć płyt. Kontrowersje w tym czasie wzbudził m.in. antykościelnym utworem "ZChN zbliża się", któremu zarzucano obrazę uczuć religijnych.

W 2001 wziął udział w projekcie muzycznym Yugoton, a w 2007 uczestniczył w jego kontynuacji – Yugopolis. Paweł Kukiz próbował także swoich sił w aktorstwie. W latach 90. zaczął pojawiać się w filmach – zagrał główne role w filmie sensacyjnym Girl Guide Juliusza Machulskiego.

Kariera polityczna Pawła Kukiza

Z biegiem czasu Paweł Kukiz coraz odważniej wchodził w politykę. W roku 2014 został wybrany radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W wyborach wystartował wówczas jako kandydat Bezpartyjnych Samorządowców. To nie był jednak koniec jego politycznej kariery.

W maju 2015 roku zdobył blisko 21% głosów poparcia w wyborach prezydenckich, co dało mu trzecią lokatę pośród jedenastu kandydatów. Zdobył 3 099 079 głosów. W tym samym roku wystartował do Sejmu jako kandydat powołanego przez siebie komitetu wyborczego "Kukiz'15". Otrzymując ponad 76 tysięcy głosów poparcia w okręgu nr 19, zdobył swój pierwszy mandat poselski.

Całą swoją karierę polityczną opiera na postulacie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW).

W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym klubu poselskiego Kukiz’15, zasiadł też w Komisji do Spraw Służb Specjalnych. W grudniu 2015 ogłoszono powstanie Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15, zarejestrowanego w 2016, którego został prezesem.

W sierpniu 2019 ogłosił, że Kukiz’15 wystartuje w wyborach do Sejmu z list PSL w ramach Koalicji Polskiej. W wyborach Paweł Kukiz kandydował z pierwszego miejsca w okręgu opolskim i uzyskał poselską reelekcję, otrzymując 23 468 głosów. Kandydaci rekomendowani przez kierowany przez niego ruch uzyskali 6 mandatów poselskich. W dniu rozpoczęcia nowej kadencji Sejmu został ogłoszony przewodniczącym rady Koalicji Polskiej.

W 2021 roku w imieniu swojego środowiska politycznego podpisał porozumienie programowe z rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość. Wówczas Kukiz mówił w wywiadzie dla PAP m.in., że jest "usilnie" namawiany przez Jarosława Kaczyńskiego ns start w następnych wyborach parlamentarnych ze wspólnych list z PiS.

Od tego czasu Kukiz popiera inicjatywy ustawodawcze ogłaszane przez Prawo i Sprawiedliwość. Kukiz oświadczył, że zgodził się na współpracę tylko pod warunkiem, że PiS będzie dotrzymywało umów zawartych z nim z czerwcu 2021 o wprowadzaniu "kluczowych" ustaw.

Paweł Kukiz
Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12cc02
d12cc02
d12cc02
d12cc02
Więcej tematów
d12cc02