Trwa ładowanie...
d3yi95w

Piotr Liroy Marzec

Najnowsze informacje
4.3
(19 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Busko-Zdrój

Partie:
Dyskografia:

East On Da Mic (1992),
Alboom (1995),
Bafangoo cz. 1 (1996),
L (1997),
Dzień Szakala (Bafangoo cz. 2) (1999),
10 (2000),
Bestseller (2001),
L Niño vol. 1 (2006),
Grandpaparapa (Powrót Króla) (2007)

d3yi95w
Newspix.pl Ringier Axel Springer
Źródło: Newspix.pl Ringier Axel Springer

Piotr Liroy Marzec to znany raper i polityk. Jednym z głównych jego postulatów poruszanych w Sejmie jest legalizacja marihuany. Jako muzyk współpracował z wieloma czołowymi polskimi artystami.

Piotr Liroy Marzec – informacje ogólne

Piotr Liroy Marzec urodził się 12 lipca 1971 w Busku-Zdroju. Wychowywał się w Kielcach, na osiedlu Sady. Jest absolwentem kieleckiego Technikum Budowlanego. Jeszcze jako uczeń występował w klubach jako DJ. W 1991 roku wyjechał do Francji, gdzie założył formację Leeroy & The Western Posse. Po powrocie do kraju nagrał pierwsze utwory pod pseudonimem P.M. Cool Lee. Pseudonim Liroy obrał w 1995 roku.

Piotr Liroy Marzec – kariera muzyczna

Pierwsza płyta Piotra Liroya Marca ukazała się w 1992 roku, jednak nie zdobyła popularności. W 1994 roku raper podjął współpracę z wytwórnią muzyczną BMG Ariola Poland. To ona wydała druga płytę Liroya, „Alboom”, która uzyskała status złotej płyty. W 1995 założył własną wytwórnię — Def Noizz Records. Do 2007 roku dyskografia Liroya rozszerzyła się do 9 albumów.

Podczas swojej kariery muzycznej Liroy współpracował z takimi artystami jak: Ice-T, Kayah, Michał Urbaniak,Katarzyna Skrzynecka, Mietek Szcześniak, Grzegorz Markowski, Janusz Stokłosa, Wzgórze Ya-Pa 3, Borixon czy Art of Beatbox.

Kompozycje Piotra Liroya Marca zostały użyte w kilku filmach, m.in. „Kratka” Pawła Łozinskiego, „Wojna polsko-ruskaXawerego Żuławskiego i teatrze telewizji „Kariera Artura Ui” Piotra Szulkina.

Piotr Liroy Marzec jest laureatem Fryderyka 1995 roku w kategoriach: „album roku – muzyka taneczna” i „album roku – muzyka alternatywna”, a także Fryderyka 1998 w kategorii „najlepszy album rap i hip-hop”.

Piotr Liroy Marzec – działalność polityczna

Piotr Liroy Marzec jest otwartym zwolennikiem legalizacji marihuany i uprawy leczniczej konopi indyjskich. Działalność społeczna Liroya opiera się na różnego rodzaju kampaniach. W 2011 roku we współpracy z Januszem Palikotem nagrał teledysk do piosenki „Kampania” nawiązującej do tego tematu, a trzy lata później wystąpił w spotach Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO, dołączając tym samym do kampanii „1% dla fundacji”.

W 2015 roku Piotr Liroy Marzec wziął udział w wyborach parlamentarnych, startując z pierwszego miejsca listy Kukiz'15 w okręgu świętokrzyskim. Otrzymał mandat poselski i zasiadł w Sejmie VIII kadencji.

W tym samym roku polityczna rola Piotra Liroya Marca rozszerzyła się do członkostwa w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Liroy przewodniczy również Parlamentarnemu Zespołowi ds. marihuany medycznej.

Rok 2016 przyniósł rezygnację Piotra Liroya Marca z członkostwa w ugrupowaniu Kukiz'15, jednak poseł pozostał w klubie parlamentarnym tej partii. W 2017 roku utworzył natomiast Stowarzyszenie Skuteczni. Niedługo potem został wykluczony z klubu poselskiego Kukiz'15.

Piotr Liroy Marzec – życie prywatne

Piotr Liroy Marzec żonaty jest z tancerką i modelką, Joanną Krochmalską, z którą ma troje dzieci. Ponadto ma jedno dziecko z poprzedniego związku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yi95w
d3yi95w
d3yi95w
Więcej tematów
d3yi95w