placeholder_35trl9
placeholder_35trl9

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - Członkowie, liderzy, sondaże

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy to komitet koalicyjny powstały przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Tworzą go eurosceptyczne partie polityczne oraz stowarzyszenia programowo związane z konserwatywną prawicą.

placeholder_35trl9

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – geneza i historia ugrupowania

Powołanie do istnienia Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy stało się faktem na przełomie 2018 i 2019 roku. Porozumienie zawarły początkowo tylko dwa ugrupowania: KORWiN na czele z Januszem Korwinem-Mikke oraz Ruch Narodowy kierowany przez Roberta Winnickiego. Roboczą nazwą komitetu była Koalicja Propolska (jako przeciwwaga dla Koalicji Europejskiej).

W styczniu 2019 roku do Konfederacji przystąpiły stowarzyszenie Skuteczni Piotra "Liroya" Marca oraz organizacja Pobudka Grzegorza Brauna. W marcu w skład koalicji weszła Federacja dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka, a w kwietniu Partia Kierowców (wywodząca się z KORWiN).

Pod koniec marca działające w Sejmie koło poselskie Wolność i Skuteczni przemianowało się na Konfederację. Przewodniczącym ugrupowania został Jacek Wilk. W kole są również Marek Jakubiak, Piotr "Liroy" Marzec, Robert Winnicki, Jakub Kulesza i Robert Majka. Wszyscy dostali się do Sejmu z list partii Kukiz'15.

Komitet Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zarejestrował listy wyborcze we wszystkich trzynastu okręgach i wylosował dla swoich list numer 1.

placeholder_35trl9

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – kandydaci do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 z ramienia Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy startuje dwóch europarlamentarzystów wybranych na poprzednią kadencję organu UE: Robert Iwaszkiewicz i Dobromir Sośnierz. Swoje kandydatury do Europarlamentu z listy prawicowego komitetu zgłosili również tacy działacze jak Kaja Godek (pro-life, Fundacja Życie i Rodzina), Lucyna Kulińska, Włodzimierz Osadczy, Andrzej Zapałowski (środowisko kresowe) oraz Halszka Bielecka (Akademia Patriotów).

Liderami Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy w poszczególnych okręgach są:

Wszystkie nazwiska kandydatów Konfederacji można znaleźć tutaj.

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – postulaty wyborcze

placeholder_35trl9

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy to największy sojusz narodowców po 1989 roku. Skupia polityków oraz niezrzeszonych aktywistów o poglądach zarówno konserwatywnych, jak i libertariańskich. Wszystkich członków ugrupowania łączy krytyczny stosunek wobec działań Unii Europejskiej.

W ostatnich tygodniach Konfederacja angażuje się w protesty będące reakcją na uległość rządu w stosunku do amerykańskiej ustawy JUST, która ma na celu m.in. wyegzekwowanie od Polski majątku utraconego przez Żydów wskutek Holocaustu.

Według deklaracji programowych Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy na pierwszym miejscu stawia interes Polski. Jej hasłami przewodnimi są wolność, naród i tradycja. Ważne miejsce w programie Konfederacji zajmuje również rodzina.

Ugrupowanie przedstawiło Kartę Polskiej Rodziny, czyli odpowiedź prawicy na kartę LGBT Plus przygotowaną przez Rafała Trzaskowskiego. Głównym z zapisanych w niej postulatów jest wycofanie się z Konwencji Stambulskiej. Znajdziemy tam również m.in. "zakaz indoktrynacji dzieci i młodzieży przez aktywistów homoseksualnych i seksedukatorów bez zgody rodziców" oraz "nie dla państwowych małżeństw homoseksualnych i adpocji dzieci przez pary homoseksualne".

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy chce walczyć również o:

  • zahamowanie niekontrolowanego napływu imigrantów do Europy,
  • niezależność polskiej polityki od obcych rządów (Brukseli, Berlina, Waszyngtonu, Jerozolimy),
  • utrzymanie podstawowych praw człowieka, przede wszystkim poprzez ochronę życia poczętego.
Główna siedziba

ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa

Rok założenia

2019

Założyciele

Janusz Korwin-Mikke

Marek Jakubiak

Grzegorz Braun

Robert Winnicki

Piotr Liroy Marzec

Ideologie

eurosceptycyzm, narodowy konserwatyzm, konserwatywny libertarianizm

placeholder_35trl9
placeholder_35trl9