Konfederacja Wolność i Niepodległość - program i obietnice wyborcze
Konfederacja jest koalicją o charakterze eurosceptycznym i prawicowym. W jej skład wchodzą stowarzyszenia programowo związane z konserwatywną prawicą oraz eurosceptyczne partie polityczne. Koalicja została zawiązana przed wyborami do Europarlamentu 2019 i zarejestrowana jako komitet wyborczy pod nazwą KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Od tego czasu jest kontynuowana, a w lipcu 2019 zarejestrowano ją jako federacyjną partię polityczną pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Wybory do Parlamentu Europejskiego – Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy
Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – geneza i historia ugrupowania
Powołanie do istnienia Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy stało się faktem na przełomie 2018 i 2019 roku. Porozumienie zawarły początkowo tylko dwa ugrupowania: KORWiN na czele z Januszem Korwinem-Mikke oraz Ruch Narodowy kierowany przez Roberta Winnickiego. Roboczą nazwą komitetu była Koalicja Propolska (jako przeciwwaga dla Koalicji Europejskiej).
W styczniu 2019 roku do Konfederacji przystąpiły stowarzyszenie Skuteczni Piotra "Liroya" Marca oraz organizacja Pobudka Grzegorza Brauna. W marcu w skład koalicji weszła Federacja dla Rzeczypospolitej Marka Jakubiaka, a w kwietniu Partia Kierowców (wywodząca się z KORWiN).
Pod koniec marca działające w Sejmie koło poselskie Wolność i Skuteczni przemianowało się na Konfederację. Przewodniczącym ugrupowania został Jacek Wilk. W kole byli także Marek Jakubiak, Piotr "Liroy" Marzec, Robert Winnicki, Jakub Kulesza i Robert Majka. Wszyscy dostali się do Sejmu z list partii Kukiz'15.
Komitet Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zarejestrował listy wyborcze we wszystkich trzynastu okręgach i wylosował dla swoich list numer 1.
Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – kandydaci do Parlamentu Europejskiego
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 z ramienia Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy startowało dwóch europarlamentarzystów wybranych na poprzednią kadencję organu UE: Robert Iwaszkiewicz i Dobromir Sośnierz. Swoje kandydatury do Europarlamentu z listy prawicowego komitetu zgłosili również tacy działacze jak Kaja Godek (pro-life, Fundacja Życie i Rodzina), Lucyna Kulińska, Włodzimierz Osadczy, Andrzej Zapałowski (środowisko kresowe) oraz Halszka Bielecka (Akademia Patriotów).
Liderami Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy w poszczególnych okręgach byli:
- 1 (Gdańsk) – Sławomir Mentzen,
- 2 (Bydgoszcz) – Krzysztof Drozdowski,
- 3 (Olsztyn) – Robert Winnicki,
- 4 (Warszawa I) – Krzysztof Bosak,
- 5 (Warszawa II) – Kaja Godek,
- 6 (Łódź) – Waldemar Utecht,
- 7 (Poznań) – Piotr „Liroy” Marzec,
- 8 (Lublin) – Witold Tumanowicz,
- 9 (Rzeszów) – Grzegorz Braun,
- 10 (Kraków) – Konrad Berkowicz,
- 11 (Katowice) – Jacek Wilk,
- 12 (Wrocław) – Robert Iwaszkiewicz,
- 13 (Gorzów Wielkopolski) – Krzysztof Tuduj.
Wszystkie nazwiska kandydatów Konfederacji można znaleźć tutaj.
Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – postulaty wyborcze
Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy to największy sojusz narodowców po 1989 roku. Skupił polityków oraz niezrzeszonych aktywistów o poglądach zarówno konserwatywnych, jak i libertariańskich. Wszystkich członków ugrupowania łączył krytyczny stosunek wobec działań Unii Europejskiej.
Warto zaznaczyć, że Konfederacja angażowała się w protesty będące reakcją na uległość rządu w stosunku do amerykańskiej ustawy JUST majacej na celu m.in. wyegzekwowanie od Polski majątku utraconego przez Żydów wskutek Holocaustu.
Według deklaracji programowych Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy na pierwszym miejscu stawiała interes Polski. Jej hasłami przewodnimi były wolność, naród i tradycja. Ważne miejsce w programie Konfederacji zajmowała także rodzina.
Ugrupowanie przedstawiło Kartę Polskiej Rodziny, czyli odpowiedź prawicy na kartę LGBT Plus przygotowaną przez Rafała Trzaskowskiego. Głównym z zapisanych w niej postulatów było wycofanie się z Konwencji Stambulskiej. Znajdowały się tam również m.in. "zakaz indoktrynacji dzieci i młodzieży przez aktywistów homoseksualnych i seksedukatorów bez zgody rodziców" oraz "nie dla państwowych małżeństw homoseksualnych i adpocji dzieci przez pary homoseksualne".
Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy walczyła także o:
- zahamowanie niekontrolowanego napływu imigrantów do Europy,
- niezależność polskiej polityki od obcych rządów (Brukseli, Berlina, Waszyngtonu, Jerozolimy),
- utrzymanie podstawowych praw człowieka, przede wszystkim poprzez ochronę życia poczętego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 Konfederacja uzyskała 4,55% (4. miejsce), co nie pozwoliło na osiągnięcie progu wyborczego
Wybory do Parlamentu 2019 – Konfederacja Wolność i Niepodległość
Konfederacja Wolność i Niepodległość – geneza i historia ugrupowania
Połączenie Skutecznych i FdR (deklarującej działalność jako stowarzyszenie) w partię o nazwie Federacja Jakubiak-Liroy ogłoszono 7 czerwca 2019. Opuściły one Konfederacje 17 dni później, a ich liderzy z czasem wystąpili również z koła poselskiego (powstanie partii FJL nie doszło do skutku). 28 czerwca w wyniku rozłamu nowym przewodniczącym koła poselskiego został Jakub Kulesza z partii KORWiN. Działacze koalicji zapowiedzieli również swój udział w wyborach parlamentarnych, w których wystartują jako Konfederacja. Tego samego dnia Grzegorz Braun złożył wniosek o rejestrację partii Konfederacja Korony Polskiej. Ostatecznie 26 lipca podano informacje o zarejestrowaniu przez sąd koalicyjnej partii pod ostateczną nazwą „Konfederacja, Wolność i Niepodległość”.
Konfederacja Wolność i Niepodległość – postulaty wyborcze
Partie wchodzące w skład koalicji reprezentują różne nurty prawicowe, skupiając się na środowiskach deklarujących poglądy narodowe, wolnościowe, proobywatelskie , konserwatywne oraz eurosceptyczne. Należy zaznaczyć, że ugrupowanie wyróżnia „uniosceptycyzm”, czyli sceptyczne podejście do samej Unii Europejskiej, a nie całej Europy. Konfederacja popiera demontaż UE, przy pozostawieniu strefy Schengen oraz EOG.
Do głównych postulatów Konfederacji Wolność i Niepodległość należą:
- utrzymanie waluty narodowej
- likwidacja podatku dochodowego
- sprzeciw wobec działalności środowisk LGBT
- przywrócenie kary śmierci (w przypadku nadzwyczajnych przestępców)
- ograniczenie imigracji z państw pozaeuropejskich
- sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy JUST (głoszącej o zobowiązania do przekazania organizacjom żydowskim rekompensat z tytułu majątków pozostawianych bezspadkowo w krajach będących pod okupacją hitlerowską)
- dorównanie dopłat rolniczych do reszty państw UE
- ochrona życia ludzkiego od poczęcia
- liberalizacja przepisów dot. Pozwolenia na broń palną
- możliwość głosowania przez internet
- debiurokratyzacja i decentralizacja państwa
Główna siedziba | ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa |
Rok założenia | 2019 |
Założyciele | |
Ideologie | eurosceptycyzm, narodowy konserwatyzm, konserwatywny libertarianizm, nacjonalizm |
Ważniejsi członkowie |
Komentarze