Trwa ładowanie...
d2i1ahl

Grzegorz Braun

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Toruń

d2i1ahl
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Tashi /

Grzegorz Braun to polski scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych, publicysta i nauczyciel akademicki. W 2015 roku brał udział w wyborach prezydenckich.

Grzegorz Braun – życiorys

Grzegorz Braun urodził się 11 marca 1967 roku w Toruniu, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym wykładał dziennikarstwo do 2007 roku. Jest też absolwentem kursu podyplomowego na Uniwersytecie Śląskim, gdzie studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji. W latach 80.

Grzegorz Braun działał w opozycji, był jednym z koordynatorów antykomunistycznej Pomarańczowej Alternatywy i ruchu społecznego Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 1988 i 1989 angażował się w strajki studenckie NZS Uniwersytetu Wrocławskiego.

Grzegorz Braun – działalność zawodowa

Grzegorz Braun zajmuje się publicystyką, w latach 1990–1994 był redaktorem czasopisma Fronda, jest też związany z konserwatywnym pismem „Opcja na prawo”. Pracował dla Radia Wrocław, w 1994 roku wyreżyserował spektakl telewizyjny „Prezydent”, a w 1995 roku napisał film dokumentalny „Ostatnie powstanie”.

W swoim dorobku ma też m.in. seriale „Warto kochać” (2006–2007), „Errata do biografii” (2007–2010) i filmy „Plusy dodatnie, plusy ujemne” (2006), „Marsz wyzwolicieli” (2009), „Towarzysz generał” (2010), „New Poland” (2010), „Towarzysz generał idzie na wojnę” (2011), „Poeta pozwany” (2012), „Poeta pozwany” (2012), „Transformacja” (2012) czy jeden z nowszych, „Zamach Smoleński” (2015) o katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku.

Grzegorz Braun ma też na koncie kilka publikacji, np. „Kto tu rządzi?” (Warszawa, 2014) i „Stałe warianty gry” (Warszawa, 2016).

Grzegorz Braun – działalność polityczna

Grzegorz Braun miał kandydować do Senatu jako reprezentant Ligi Polskich Rodzin w 2007 roku, ale nie uzyskał odpowiedniej liczby podpisów. Nie udało mu się też dostać do rady miasta Wrocławia w 2010 roku. W tym czasie Braun dołączył też do komitetu popierającego Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Grzegorz Braun kandydował na stanowisko prezydenta Polski w 2015 roku, jednak odpadł w pierwszej turze i ogłosił poparcie dla Andrzeja Dudy. W tym samym roku powołał narodowo-katolicki Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”, wśród którego postulatów znalazło się uchwalenie nowej konstytucji, kierowanie się suwerennym realizmem w kwestiach polityki zagranicznej, obniżenie podatków, wprowadzenie prawa do posiadania broni, ochrona życia ludzkiego i kara śmierci dla zdrajców stanu oraz morderców.

Grzegorz Braun – kontrowersje

Emitowany w latach 2007–2010 dokumentalny cykl telewizyjny „Errata do biografii” napisany przez Grzegorza Browna prezentował znane polskie twarze w kontekście współpracy SB. W kwietniu 2007 roku w programie przedstawiony został Jan Miodek; językoznawca wytoczył Braunowi proces, który ten przegrał i próbował bezskutecznie odwołać się od wyroku. Skutek przyniosło złożenie skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrał proces w Strasburgu.

W 2015 roku Grzegorz Braun został ukarany grzywną za znieważenie policjanta w czasie pikiety Narodowego Odrodzenia Polski zorganizowanej w 2008 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i1ahl
d2i1ahl
d2i1ahl
Więcej tematów
d2i1ahl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj