ycipk-s86rh2
ycipk-s86rh2

Lech Wałęsa - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Lech Wałęsa PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się
ycipk-s86rh2

Polski polityk, działacz związkowy, były Prezydent Rzeczpospolitej Polski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla ur. 29 września 1943 roku w Popowie.

Lech Wałęsa - wykształcenie

Lech Wałęsa ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie. W okresie szkolnym należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Ligi Przyjaciół Żołnierza. W roku 1967 przyjęty do Stoczni Gdańskiej im. Lenina na stanowisko elektryka okrętowego.

Działalność opozycyjna i prezydentura Lecha Wałęsy

Lech Wałęsa był wśród przywódców strajku w swoim zakładzie pracy w grudniu 1970 roku. Zwolniony z gdańskiej stoczni sześć lat później. Angażował się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez Służby Bezpieczeństwa. Do roku 1980 zatrudniony w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB, a później w Zakładzie Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku. Lech Wałęsa stanął na czele strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Wraz z ówczesnym wicepremierem Mieczysławem Jagielskim podpisał porozumienia sierpniowe. Internowany w czasie stanu wojennego. Do końca lat 80. pozostawał liderem zdelegalizowanej "Solidarności". W 1983 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W roku 1990 wybrany na urząd Prezydenta RP. Funkcję tę sprawował przez pięć kolejnych lat. Po okresie prezydentury założył pozarządową organizację Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy" oraz partię polityczną Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej. Bez powodzenia startował w wyborach prezydenckich 2000, zyskując niewiele ponad 1% poparcia. W roku 2002 reprezentował Europę, niosąc flagę olimpijską wraz ze znanymi osobistościami z innych kontynentów podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. W roku 1999 tygodnik "Time" umieścił Lecha Wałęsę na liście 100 najważniejszych ludzi stulecia. Wcześniej, bo w 1981 r., ten sam magazyn uhonorował go tytułem "Człowieka Roku".

Data urodzenia

29.09.1943

Miejsce urodzenia

Popowo

Organizacje
ycipk-s86rh2
ycipk-s86rh2
ycipk-s86rh2