WP
WP

PO - Platforma Obywatelska - Członkowie, liderzy, sondaże

PO (Platforma Obywatelska) East News
Podziel się

Polska partia polityczna działająca od 2001 roku, jedno z największych ugrupowań w kraju.

WP

Platforma Obywatelska – opis ogólny

Platforma Obywatelska to partia skupiająca wokół siebie osoby o różnych poglądach. Ideologicznie ugrupowanie to zdradza postulaty centrowe. Od samego początku funkcjonowania PO jej symbolem stał się pomarańczowy kontur granic Polski z wpisanym uśmiechem. Obecnie partia liczy sobie ponad 33 tysięce aktywnych członków.

Geneza powstania Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska powstała w roku 2001 za sprawą Donalda Tuska, Andrzeja Olechowskiego i Macieja Płażyńskiego (nazwanych później przed media "Trzema tenorami"). Zlot założycielski odbył się 24 stycznia 2001 w gdańskiej Hali Olivia. Pierwszym liderem Platformy Obywatelskiej został Maciej Płażyński. Powołanie do życia tej partii było efektem wyników wyborów prezydenckich 2000, w których Andrzej Olechowski zajął drugie miejsce oraz wewnętrznych konfliktów w Unii Wolności i koalicji AWS. Już w marcu 2001 roku PO cieszyła się zaufaniem wyborców na poziomie około 20%.

Wyniki wyborcze PO

WP

Partia wystawiła swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych 2001 i uzyskała ostatecznie 12% mandatów poselskich (drugi wynik). Tym samym Platforma Obywatelska stanowiła największy blok opozycyjny wobec rządu Leszka Millera. Rok później, dzięki koalicji z Prawem i Sprawiedliwością (tzw. POPiS), ugrupowanie wygrało wybory samorządowe.

Partia zwyciężyła również w pierwszych w historii Polski wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku. W wyborach prezydenckich 2005 oficjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej do objęcia urzędu głowy państwa był Donald Tusk. Wyścig o prezydenturę wygrał ostatecznie kandydat wystawiony przez będące w opozycji Prawo i Sprawiedliwość - Lech Kaczyński.

Z tym też ugrupowaniem PO przegrała jesienne wybory parlamentarne 2005. Największe sukcesy partii rozpoczęły się dwa lata później - w przedterminowych wyborach Platforma Obywatelska zdobyła największe poparcie i przy udziale Polskiego Stronnictwa Ludowego stworzyła rząd, na cele którego stanął Donald Tusk. Od tego momentu Platforma wygrała wszystkie wybory aż do roku 2014 (wybory do PE 2009, wybory prezydenckie 2010 - wygrana Bronisława Komorowskiego, wybory samorządowe 2010, wybory parlamentarne 2011 i wybory do PE w 2014 roku).

Rządy Platformy Obywatelskiej w Polsce trwały do listopada 2015 roku. Na czele rządu za kadencji sprawowania władzy przez PO stali Donald Tusk (2007-2014) oraz Ewa Kopacz (2014-2015). W wyborach parlamentarnych 2015 ugrupowanie to otrzymało 24,09% głosów wyborców i zajęło drugie miejsce w parlamencie.

Platforma Obywatelska - program

WP

Platforma Obywatelska nie przedstawia skonkretyzowanego programu wyborczego. Najważniejszymi zagadnieniami dla PO w prowadzonej przez partię polityce są:

  • bliska współpraca z Unią Europejską jako jej integralna część,
  • zakaz eutanazji i aborcji (poza zaznaczonymi w ustawie wyjątkami), finansowanie z budżetu państwa zabiegów in-vitro,
  • zaostrzenie prawa karnego, przede wszystkim wobec pedofilów,
  • rozwój infrastruktury z użyciem środków z budżetu państwa oraz z dotacji unijnych.

PO w wyborach samorządowych 2018

W wyborach samorządowych 2018 Platforma Obywatelska zawiazała sojusz z Nowoczesną, dzięki czemu powstał komitet Koalicja Obywatelska, nazywany również Zjednoczoną Opozycją.

Sojusz ogłosił listę kandydatów na prezydentów miast, wśród których znaleźli również politycy PO:

Wsparcie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej uzyskali również:

Główna siedziba

ul. Wiejska 12a, 00-490 Warszawa

Rok założenia

2001

Cele

- polityka reprywatyzacyjna,
- zagraniczna polityka prounijna,
- liberalizm gospodarczy,
- zmniejszenie biurokracji

Ideologie

chrześcijańska demokracja,
konserwatywny liberalizm, socjoliberalizm

Liczba członków

33 500

WP
WP