Trwa ładowanie...
d191opg

Małgorzata Kidawa-Błońska

Najnowsze informacje

Polska polityk, producentka filmowa i socjolog. Od czerwca do listopada 2015 roku Marszałek Sejmu RP ur. 5 maja 1957 roku w Warszawie.

2.3
(84 głosy)
Oceń:
d191opg
Data urodzenia:

05.05.1957 (wiek: 66 lat)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Płeć:

Kobieta

Pochodzenie:

Warszawa

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (czerwiec 2015-listopad 2015)

Koalicja Europejska

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Wykształcenie i początki kariery politycznej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1994-2005 była producentką filmową. Od roku 2001 związana z Platformą Obywatelską. Mandat poselski uzyskała po raz pierwszy w roku 2005. Sukces ten powtórzyła dwa lata później. W roku 2011 Małgorzata Kidawa-Błońska ponownie uzyskała mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Kidawa-Błońska w polityce

W styczniu 2014 roku ówczesny premier - Donald Tusk - mianował ją rzeczniczką prasową rządu. W czerwcu 2015 Małgorzata Kidawa-Błońska zastąpiła Radosława Sikorskiego na stanowisku Marszałka Sejmu.

W wyborach parlamentarnych 2019 Małgorzata Kidawa-Błońska startowała z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Była również kandydatką tego ugrupowania na stanowisko premiera. W wyborach startowała z pierwszego miejsca w okręgu warszawskim, gdzie zdobyła 416 030 głosów, tym samym uzyskując reelekcję.

W listopadzie 2019 roku została wybrana wicemarszałkiem Sejmu IX kadencji.

Małgorzata Kidawa-Błońska – wybory prezydenckie 2020

W listopadzie 2019 roku Małgorzata Kidawa-Błońska postanowiła zgłosić swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta RP. W wewnętrznych wyborach pokonała Jacka Jaśkowiaka i została kandydatką PO w wyborach prezydenckich 2020.

Jaki był program wyborczy Małgorzaty Kidawy Błońskiej? Trudno doszukiwać się konkretnego planu działania kandydatki na prezydenta. Kidawa-Błońska nie sporządziła konkretnej listy obietnic wyborczych. Elementy programu wyborczego możemy wywnioskować z jej wypowiedzi.

Małgorzata Kidawa-Błońska – program wyborczy na wybory prezydenckie 2020:

  • podjęcie działań, których celem będzie ochrona klimatu
  • poprawa sytuacji w służbie zdrowia, opiece medycznej i edukacji
  • zacieśnianie współpracy z państwami UE
  • zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego i poprawa sytuacji przedsiębiorców
  • obrona prawa i przestrzeganie konstytucji
  • zalegalizowanie związków partnerskich i podtrzymanie obecnego prawa aborcyjnego

Sondaże prezydenckie. Małgorzata Kidawa-Błońska z malejącym poparciem

Zgodnie z pierwszymi sondażami wyborczymi Małgorzata Kidawa-Błońska była najgroźniejszą rywalką Andrzeja Dudy. Niemalże wszystkie badania wskazywały, że to ona zmierzy się z obecnym prezydentem w drugiej turze wyborów 2020.

Poparcie dla Kidawy-Błońskiej zaczęło jednak spadać po tym, jak kandydatka ogłosiła w ostatnich dniach marca 2020, że z powodu panującej epidemii zawiesza swoją kampanię wyborczą. W kolejnych tygodniach kandydatka PO deklarowała również, że zamierza zbojkotować majowe wybory korespondencyjne, jeżeli do nich dojdzie.

Małgorzata Kidawa-Błońska
Mąż / Żona
Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Zawód

Socjolog, polityk

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191opg
d191opg
d191opg
d191opg
Więcej tematów
d191opg