Trwa ładowanie...
d21crc2

Jerzy Buzek

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Śmiłowice

Partie:
d21crc2
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Piotr Drabik /

Jerzy Buzek to polski polityk oraz profesor nauk technicznych; w latach 1997–2001 był premierem, przez trzy kadencje był posłem Parlamentu Europejskiego, a także jego przewodniczącym między 2009 a 2012 rokiem.

Jerzy Buzek – wykształcenie i praca

Urodzony 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach Jerzy Buzek uczył się w szkole podstawowej i średniej w Chorzowie, później rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej. Ukończył Wydział Mechaniczno-Energetyczny na kierunku inżynieria chemiczna w 1963 roku, uzyskał też tytuł doktora (1968), habilitował się (1979) i został profesorem nauk technicznych (1997).

Od 1963 roku Jerzy Buzek pracował w Gliwicach w Polskiej Akademii Nauk (Instytut Inżynierii Chemicznej), a w latach 1971-1972 odbył staż na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Śląskim (1975-1985) i Politechnice Opolskiej (od 1994). W latach 1994-1997 Jerzy Buzek reprezentował Polskę w Międzynarodowej Agencji Energii w programie zajmującym się ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Należał do założycieli sieci instytucji naukowych INCREASE powstałej w 1996 roku.

Jerzy Buzek – działalność opozycyjna

Od września 1980 roku Jerzy Buzek należał do NSZZ Solidarność – był organizatorem Komitetu Założycielskiego, a także jego przewodniczącym. W okresie stanu wojennego Buzek musiał się ukrywać przez kilka tygodni, żeby uniknąć internowania. Stworzył i redagował podziemny „Regionalny Informator Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej”, brał udział w większości posiedzeń Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności”. W 1987 roku wyjechał z kraju z powodu choroby córki, a po powrocie wznowił działalność w związku.

Jerzy Buzek – działalność polityczna

Jerzy Buzek przewodniczył partii Ruch Społeczny AWS w latach 1999–2001, a w wyborach parlamentarnych w 1997 roku otrzymał mandat poselski i został premierem, zastępując na tym stanowisku Włodzimierza Cimoszewicza. Buzek był Prezesem Rady Ministrów do października 2001 roku, a w okresie piastowania przez niego tego stanowiska, w 1999 roku, Polska przystąpiła do NATO.

W 2004 roku Jerzy Buzek startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy PO i uzyskał mandat europosła. W PE wstąpił do frakcji Europejska Partia Ludowa, działał m.in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii i Stałej Delegacji Parlamentu Europejskiego UE-Ukraina.

Mandat eurodeputowanego Jerzy Buzek otrzymał ponownie w wyborach do VII (od 2009 roku) i VIII (od 2014 roku) kadencji PE. Jerzego Buzka wybrano też na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – sprawował ten urząd od 14 lipca 2009 roku do 17 stycznia 2012 roku, kiedy to zastąpił go Martin Schulz.

Jerzy Buzek – odznaczenia

Jerzy Buzek otrzymał Order Orła Białego w 2012 roku, a od 2013 roku należał do Kapituły Orderu Orła Białego, z której odszedł w 2016 roku, podczas prezydentury Andrzeja Dudy. Jerzy Buzek jest też doktorem honoris causa kilkunastu polskich uczelni, a także uniwersytetów w Dortmundzie, Seulu oraz Isparcie.

Otrzymał też liczne nagrody, np. nagrodę im. Grzegorza Palki, Śląską Nagrodę Jakości, tytuły eurodeputowanego roku 2006 czy człowieka roku 1998 (tygodnika „Wprost”).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21crc2
d21crc2
d21crc2
Więcej tematów
d21crc2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj