Trwa ładowanie...

Kim jest Sanna Marin? Premier Finlandii podbiła internet jednym nagraniem

Nagranie fińskiej polityk, która od 2019 roku sprawuje urząd premiera, stało się obiektem dyskusji w światowych mediach. Sanna Marin jest osobą, która łamie stereotypy. "Zamierzam być dokładnie taką samą osobą, jaką byłam do tej pory i mam nadzieję, że zostanie to zaakceptowane" - tak skomentowała filmik, który wyciekł do Internetu i wywołał skandal.

Kim jest Sanna Marin? O fińskiej premier znów zrobiło się głośnoKim jest Sanna Marin? O fińskiej premier znów zrobiło się głośnoŹródło: East News, fot: GENT SHKULLAKU
dhwwu42
dhwwu42

Sanna Marin, szefowa fińskiego rządu wzbudza ciekawość od początku swojej kariery na tym stanowisku. W 2019 roku, kiedy wybrano ją na premiera, wielu finów wyrażało obawy, czy tak młoda (wówczas 34. letnia) osoba, poradzi sobie na czele rządu. Zwracano uwagę, że nowa władza powstała z koalicji pięciu różnych partii, a na jej czele stanęła kobieta wychowana przez parę jednopłciową.

Sanna Marin - od sprzedawczyni do szefowej rządu

Sanna Mirella Marin urodziła się w 1985 roku w Helsinkach. Jak sama wskazuje, wychowywała się w biednej rodzinie, dlatego w młodości pracowała jako pakowaczka, sprzedawczyni i rozwozicielka czasopism. W 2012 roku, jako pierwsza z rodziny ukończyła prawo administracyjne na Uniwersytecie w Tampere, a w 2017 uzyskała tytuł magistra tego kierunku.

Sanna Marin jest zaangażowana w politykę od 2008 roku. W tym czasie bez powodzenia wystartowała w wyborach samorządowych. W 2012 roku została wybrana do rady miasta Tampere, a rok później została jej przewodniczącą. Kariera polityczna Marin nabrała tempa w 2015 roku, kiedy wybrano ją do Eduskunty - jednoizbowego parlamentu Finlandii.

W czerwcu 2019 roku Sanna Marin objęła stanowisko ministra transportu i komunikacji, a sześć miesięcy później, po dymisji Anttiego Rinne została zatwierdzona na stanowisku premiera Finlandii.

dhwwu42

Sanna Marin – otwarta i nieszablonowa

Premier Finlandii często udowadnia, że funkcja szefowej rządu nie zmieniła jej, jako osoby. W lipcu tego roku do sieci trafiło zdjęcie kobiety z drugiego najstarszego festiwalu rockowego w Europie – Ruisrock. Dyskusję wywołał swobodny strój Marin, jednak większość głosów zachwycała się swobodą i otwartością kobiety.

Sanna Marin to osoba silnie wspierająca społeczność LGBT+. Sprawy dotyczące praw człowieka oraz równouprawnienia są dla niej bardzo ważne. Sama nie ukrywa, że została wychowana przez parę jednopłciową.

Sanna Marin – wzloty i upadki

Fińska premier nie zawsze stanowiła wzór do naśladowania. W grudniu 2021 roku spotkała się z ostrą reakcją mediów i obywateli, kiedy kilka godzin po pozytywnym wyniku testu na Covid-19 jednego z jej ministrów, przyłapano ją na zabawie w klubie nocnym w Helsinkach. Sanna Marin przeprosiła wówczas w mediach społecznościowych za swoje zachowanie, podkreślając, że powinna uważniej prześledzić zalecenia dotyczące izolacji.

dhwwu42

Rządy Sanny Marin przypadły na ciężkie czasy

Szefowa fińskiego rządu od początku sprawowania urzędu musiała mierzyć się z dynamicznymi wydarzeniami. Strajki pocztowców i pielęgniarek, kryzys spowodowany pandemią oraz rosyjska napaść na Ukrainę - Sanna Marin stanęła przed wieloma wyzwaniami, które ugruntowały jej pozycję na arenie międzynarodowej. "Finlandia sama decyduje o własnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. To nie podlega dyskusji. Nie damy się zaszantażować" - tak skomentowała groźby Rosji, w związku z planami przystąpienia Finlandii do NATO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dwa kraje coraz bliżej NATO. Jaki potencjał militarny ma Szwecja i Finlandia?

"Finlandia i szersza społeczność międzynarodowa potępiają rosyjską agresję na Ukrainę, która rażąco narusza Kartę Narodów Zjednoczonych, prawo międzynarodowe i wspólnie uzgodnione podstawowe zasady bezpieczeństwa europejskiego. Musimy zwiększyć pomoc dla Ukrainy, kontynuując rozszerzanie sankcji wobec Rosji" - tak pisała na Instagramie 27 maja, dzień po swojej wizycie w Kijowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhwwu42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dhwwu42
Więcej tematów