Trwa ładowanie...
dc8jxgs

Koalicja Polska - program i obietnice wyborcze

Członkowie, liderzy, sondaże
Agencja Forum
Źródło: Agencja Forum

Koalicja Polska została powołana w 2019 i stanowi projekt skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jej reprezentacja parlamentarną został klub PSL – Koalicja Polska, ogłoszony 4 lipca 2019.

Koalicja Polska – historia

O pomyśle powołania Koalicji Polskie wspomniano po raz pierwszy w 4 lutego 2019. Miało to miejsce na konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele:

W Wyborach do Parlamentu Europejskiego, w maju w 2019 PSL, Nowoczesna oraz UED wystartowały jednak w ramach Koalicji Europejskiej, której trzon stanowiła Platforma Obywatelska. Po przegranych wyborach z PiS, Nowoczesna i PO utworzyły Koalicję Obywatelską. 1 czerwca 2019 rada naczelna PSL opowiedziała się za budową wokół tej partii chrześcijańsko-demokratycznej Koalicji Polskiej, która miała wystartować w wyborach parlamentarnych. Zamiar stworzenia koalicji deklarowały też UED i Liga Polskich Rodzin.

Powołanie klubu parlamentarnego PSL – Koalicja Polska ogłoszono 4 lipca 2019. Należy zaznaczyć, że projekt polityczny powstał w wyniku przekształcenia klubu PSL-UED, w związku z przystąpieniem Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka, którzy przeszli z klubu PO-KO oraz dotychczas niezrzeszonego posła Nowoczesnej, Radosława Lubczyka.

Stanowisko popierające podjęcie rozmów PO o wspólnym starcie w Wyborach Parlamentarnych 2019 (przy odrzuceniu możliwości list wspólnych z Wiosną i SLD), rada naczelna PSL potwierdziła 6 lipca 2019. Tydzień później krajowa rada UED oficjalnie potwierdziła udział w budowaniu koalicji, a 15 lipca prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że rozmowy z PO zostały już zakończone, a partie nie wystartują w ramach wspólnego komitetu. 23 lipca sekretarz PSL Piotr Zgorzelski ogłosił, że do Koalicji Polskiej dołączyło Stronnictwo demokratycznie, a 5 sierpnia PSL zawarło porozumienie o wspólnym starcie w Wyborach Parlamentarnych wraz z Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniem Dom Europejski oraz z partią Ślonzoki Razem. 8 sierpnia 2019 porozumienie zawarto także z ruchem Kukiz’15 posiadającym osobny klub poselski.

Warto zaznaczyć, że Kukiz’15 i PSL przyjęły następujące wspólne postulaty:

  • powszechnych wyborów Prokuratora Generalnego
  • ordynacji wyborczej
  • e-votingu
  • emerytury bez podatku
  • deregulacji gospodarki
  • pakietu antykorupcyjnego
  • ulgi podatkowej na OZE

22 sierpnia 2019 do Koalicji Polskie dołączyły także lubuskie struktury Bezpartyjnych Samorządowców (pomimo deklaracji samodzielnego startu tego ruchu w skali Kraju).

Na listach KW PSL do Sejmu poza przedstawicielami tej partii oraz innymi posłami PSL-KP oraz UED, K’15, SD, ŚR znaleźli się: szef partii Jeden-PL, członek rady politycznej LPR, przedstawiciele partii Polska Nas Potrzebuje (wraz z liderem Dariuszem Grabowskim) oraz członek PO.

dc8jxgs
Koalicja Polska - program i obietnice wyborcze
Rok założenia

2019

Ideologie

- centryzm
- demokracja chrześcijańska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc8jxgs
dc8jxgs
dc8jxgs
Więcej tematów
dc8jxgs