Trwa ładowanie...
d2xp80v

Zbigniew Ziobro

Najnowsze informacje
2.7
(1821 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Partie:
d2xp80v
East News
Źródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polski prawnik, polityk, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, prezes Solidarnej Polski, od 2015 roku ponownie szef resortu sprawiedliwości ur. 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie.

Edukacja Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Należał do współtwórców ugrupowania politycznego Prawo i Sprawiedliwość. Z ramienia tej właśnie partii wystartował w wyborach parlamentarnych 2001 i otrzymał swój pierwszy mandat poselski.

Zbigniew Ziobro jako minister sprawiedliwości

W roku 2002 bez powodzenia kandydował na urząd prezydenta Krakowa. W kolejnych wyborach do Sejmu skutecznie natomiast ubiegał się o reelekcję. W roku 2005 Zbigniew Ziobro został mianowany ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Funkcję tę z niewielkimi przerwami sprawował do listopada 2007 roku. Dwa lata później wybrany eurodeputowanym. W kolejnych wyborach parlamentarnych ponownie zdobył mandat poselski. Dwukrotnie wybierany na wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości. Członkiem tego ugrupowania był do roku 2011 (został wykluczony). Zaraz po tym utworzył klub parlamentarny Solidarna Polska, a następnie zarejestrowana została partia o takiej samej nazwie. Zbigniew Ziobro stoi na jej czele od roku 2013. Polityk bez powodzenia starał się o mandat eurodeputowanego w roku 2014. W ostatnich wyborach do Sejmu Ziobro kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Ponownie uzyskał mandat posła, zdobywając w okręgu kieleckim ponad 67 tysięcy głosów. 16 listopada 2015 roku Beata Szydło oficjalnie objął szefostwo w resorcie sprawiedliwości.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xp80v
d2xp80v
d2xp80v
Więcej tematów
d2xp80v