Trwa ładowanie...
d11qbm3

Solidarna Polska (SP)

Członkowie, liderzy, sondaże
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Solidarna Polska to partia o orientacji prawicowej, deklarująca poglądy konserwatywne. Na czele ugrupowania stoi jej główny założyciel, Zbigniew Ziobro.

Solidarna Polska — historia

Początkiem partii Solidarna Polska było utworzenie w 2011 roku klubu parlamentarnego o tej samej nazwie przez trzech polityków usuniętych z Prawa i Sprawiedliwości: Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Do klubu Solidarnej Polski wstąpiło ostatecznie 16 posłów i 1 senator, wśród nich Arkadiusz Mularczyk, Patryk Jaki, Beata Kempa, Marzena Wróbel, Andrzej Dąbrowski, Kazimierz Ziobro i Ludwik Dorn.

Powołanie partii Solidarna Polska zostało zapowiedziane na kolejny rok, a partnerami rozmów nad jej utworzeniem była Prawica Rzeczypospolitej. Do połączenia jednak nie doszło.

Partia według przewidywań została założona 21 stycznia 2012 roku, a na jej czele stanął Zbigniew Ziobro. Zastępcami szefa Solidarnej Polski ogłoszono Beatę Kempę i Jacka Kurskiego, a nad radą programową czuwać miał Tadeusz Cymański. W marcu tego samego roku odbył się pierwszy kongres partii, na którym zaprezentowano założenia i statut partii. Solidarna Polska została oficjalnie zarejestrowana 1 czerwca 2012 roku pod pełną nazwą Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro.

Już na początku istnienia partii miało miejsce wiele zmian personalnych. Ugrupowanie opuścili Bartosz Kownacki, Mariusz-Orion Jedrysek, Andrzej Dąbrowski, a także Jerzy Rębek. Dołączył natomiast poseł PiS Tomasz Górski
.
W grudniu 2013 odbył się Kongres Antykorupcyjny Solidarnej Polski, podczas którego przedstawiono kolejne postulaty programowe.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku z Solidarnej Polski odeszli posłowie Piotr Szeliga i Jacek Bogucki, a także senator Maciej Klima, przez co partia straciła reprezentantów w Senacie. W wyborach Solidarna Polska wystawiła kandydatów we wszystkich okręgach, jednak nie zdobyła żadnego mandatu. Wśród startujących z listy Solidarnej Polski był między innymi bokser Tomasz Adamek.

W tym samym roku partia straciła swój klub parlamentarny po odejściu Ludwika Dorna, Tomasza Górskiego i Marzeny Wróbel. W zamian powstało 12-osobowe koło poselskie na czele z Arkadiuszem Mularczykiem.

W lipcu 2014 roku utworzono klub Sprawiedliwej Polski (rok później przemianowany na Zjednoczoną Prawicę), który zrzeszał posłów Solidarnej Polski i Polski Razem Jarosława Gowina. Klub podpisał porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością dotyczące startu w wyborach samorządowych w 2014 roku i parlamentarnych w 2015 roku, ze wspólnej listy pod szyldem PiS. Niedługo potem z SP wykluczono Jacka Kurskiego.

W wyborach samorządowych kandydaci Solidarnej Polski otrzymali kilkadziesiąt mandatów radnych. Natomiast w wyniku wyborów parlamentarnych w ławach poselskich zasiadło 9, a w Senacie 2 działaczy Solidarnej Polski, startujących z list Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym Solidarna Polska dołączyła do koalicji rządzącej. Zbigniew Ziobro objął stanowisko ministra sprawiedliwości, a jego zastępcą został Patryk Jaki. W rządzie znalazła się również Beata Kempa, która sprawowała funkcję ministra bez teki oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Według umowy między Zjednoczoną Prawicą a PiS, politycy Solidarnej Polski poparli kandydaturę Andrzeja Dudy, ubiegającego się o fotel Prezydenta w wyborach w 2015 roku. Rok później lider SP, Zbigniew Ziobro, został mianowany prokuratorem generalnym.

Solidarna Polska — postulaty

Partia Solidarna Polska deklaruje poglądy konserwatywne i eurosceptycznej. Program SP opiera się na następujących postulatach:

  • w kwestii społeczeństwa popiera sprawiedliwość społeczną oraz politykę prorodzinną,
  • w kwestii ustroju opowiada się za systemem prezydenckim, zniesieniem instytucji Senatu, wyznaczaniem prokuratora generalnego, starostów i marszałków drogą wyborów powszechnych, wycofaniem immunitetów, zwiększeniem znaczenia inicjatywy obywatelskiej, w tym referendum, a także częściowo za jednomandatowymi okręgami wyborczymi,
  • światopoglądowo sprzeciwia się związkom homoseksualnym, aborcji, eutanazji, legalizacji narkotyków miękkich.

Solidarna Polska – członkowie

Prezesem Solidarnej Polski jest Zbigniew Ziobro, a zastępcą Beata Kempa.

W skład zarządu partii wchodzą także Tadeusz Cymański, Michał Wójcik, Piotr Uruski, Patryk Jaki, Andrzej Dera, Tadeusz Woźniak, Józef Rojek, Andrzej Romanek, Jacek Włosowicz, Mieczysław Golba, Mariusz Gosek, Edward Siarka i Jan Ziobro.

d11qbm3
Solidarna Polska (SP)
Główna siedziba

Warszawa

Rok założenia

2012

Założyciele
Lider
Cele

- polityka prorodzinna
- zniesienie immunitetów
- wzmocnienie władzy bezpośredniej
- sprzeciw wobec aborcji i związków homoseksualnych

Ideologie

konserwatyzm, eurosceptycyzm, gospodarczy solidaryzm

Liczba członków

5000

Ważniejsi członkowie

Zbigniew Ziobro

Jacek Kurski (2012-2014, wiceprezes)

Beata Kempa (od 2012, wiceprezes)

Patryk Jaki (od 2012, członek, rzecznik prasowy)

Dominik Tarczyński (2012–2014)

Janusz Kowalski

Jan Kanthak

Jacek Ozdoba

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11qbm3
d11qbm3
d11qbm3
Więcej tematów
d11qbm3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj