Trwa ładowanie...
dlbqjb1

Ludwik Dorn

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Organizacje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - MSWiA (2005–2007, minister spraw wewnętrznych i administracji)

Komitet Obrony Robotników - KOR (współpracownik)

Partie:
dlbqjb1
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Ludwik Dorn to polski polityk i publicysta, wieloletni członek partii Prawo i Sprawiedliwość, od 2015 roku należy do Platformy Obywatelskiej.

Ludwik Dorn – informacje ogólne

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie, w latach 1997–2015 pełnił funkcję posła na Sejm RP, a w latach 2005–2007 był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji. W 2007 roku sprawował funkcję Marszałka Sejmu.

Ludwik Dorn należał do NSZZ Solidarność, pracował w redakcji „Głosu” i „Wiadomości”, w latach 80. tłumaczył też powieści szpiegowskie.

Ludwik Dorn – młodość

Ludwik Dorn wychowywał się w Warszawie, uczęszczał do VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana i należał do 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta. W październiku 1971 roku uczestniczył w nagłośnionej przez Radio Wolna Europa akcji, podczas której namalowano białą farbą napis „Chwała robotnikom pomordowanym w grudniu 1970 roku” na murze cmentarza powązkowskiego.

Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1978 roku. W lipcu 1976 roku Ludwik Dorn dołączył do Komitetu Obrony Robotników, a rok później rozpoczął współpracę z miesięcznikiem „Głos”.

Ludwik Dorn – działalność w latach 80.

W latach 80. źródłem utrzymania Ludwika Dorna było tłumaczenie powieści szpiegowskich, w którym to celu wykorzystywał pseudonim Dorota Lutecka.

W 1980 roku Ludwik Dorn wstąpił do NSZZ Solidarność. Podczas stanu wojennego musiał się ukrywać, ponieważ był ścigany listem gończym. W 1989 roku Dorn zakończył współpracę z Antonim Macierewiczem (naczelnikiem „Głosu”).

Ludwik Dorn – działalność polityczna

W 1990 roku Ludwik Dorn współpracował z Jarosławem Kaczyńskim i dołączył do Porozumienia Centrum. Startował z listy PC do Sejmu pierwszej (1991) i drugiej (1993) kadencji. W 1997 roku polityk został wybrany do Sejmu III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

Ludwik Dorn był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości. Został wiceprezesem tej partii w 2001 roku. W tym samym roku otrzymał mandat posła z listy PiS, a potem ponownie objął ten urząd w 2005 roku.

Tygodnik „Polityka” trzy razy zaliczył go do grona najlepszych posłów. Ludwik Dorn został wybrany ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W 2007 roku wygrał z Bronisławem Komorowskim w walce o stanowisko marszałka Sejmu, a także po raz czwarty został wybrany na stanowisko posła. W listopadzie 2007 roku został zawieszony w prawach członka PiS, a w 2008 roku opuścił partię.

Ludwik Dorn powrócił do PiS w grudniu 2010 roku, a w 2011 roku ponownie dostał się do Sejmu. Później działał jako poseł niezrzeszony, a pod koniec 2011 roku przystąpił do Solidarnej Polski. W 2015 roku wystartował w wyborach do Sejmu VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej.

Ludwik Dorn – życie prywatne

Ludwik Dorn ma trzy córki, a jego trzecią żoną jest Izabela Śmieszek-Dorn. Miał sukę rasy sznaucer, o której media zaczęły mówić po incydencie z 2007 roku, kiedy została przyprowadzona do siedziby MSWiA i rzekomo zniszczyła meble w ministerstwie.

Dorn zajmował się tłumaczeniem poezji takich poetów jak John Keats i W.B. Yeats. Polityk prowadził też bloga internetowego, który został uznany za Bloga Roku 2018.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbqjb1
dlbqjb1
dlbqjb1
dlbqjb1
Więcej tematów
dlbqjb1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj