WP
WP

Ludwik Dorn - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Ludwik Dorn, polityk PO od 2015 roku PAP/EPA
Podziel się
WP

Ludwik Dorn to polski polityk i publicysta, wieloletni członek partii Prawo i Sprawiedliwość, od 2015 roku należy do Platformy Obywatelskiej.

Ludwik Dorn – informacje ogólne

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie, w latach 1997–2015 pełnił funkcję posła na Sejm RP, a w latach 2005–2007 był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji. W 2007 roku sprawował funkcję Marszałka Sejmu. Ludwik Dorn należał do NSZZ Solidarność, pracował w redakcji „Głosu” i „Wiadomości”, w latach 80. tłumaczył też powieści szpiegowskie.

Ludwik Dorn – młodość

Ludwik Dorn wychowywał się w Warszawie, uczęszczał do VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana i należał do 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta. W październiku 1971 roku uczestniczył w nagłośnionej przez Radio Wolna Europa akcji, podczas której namalowano białą farbą napis „Chwała robotnikom pomordowanym w grudniu 1970 roku” na murze cmentarza powązkowskiego. Ludwik Dorn studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1978 roku. W lipcu 1976 roku dołączył do Komitetu Obrony Robotników, a rok później rozpoczął współpracę z miesięcznikiem „Głos”.

WP

Ludwik Dorn – działalność w latach 80.

W latach 80. źródłem utrzymania Ludwika Dorna było tłumaczenie powieści szpiegowskich, w którym to celu wykorzystywał pseudonim Dorota Lutecka. W 1980 roku Ludwik Dorn wstąpił do NSZZ Solidarność, podczas stanu wojennego musiał się ukrywać, ponieważ był ścigany listem gończym. W 1989 roku Dorn zakończył współpracę z Antonim Macierewiczem (naczelnikiem „Głosu”).

Ludwik Dorn – działalność polityczna

W 1990 roku Ludwik Dorn współpracował z Jarosławem Kaczyńskim i dołączył do Porozumienia Centrum, startował z listy PC do Sejmu pierwszej (1991) i drugiej (1993) kadencji. Dorn w 1997 roku został wybrany do Sejmu III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

Ludwik Dorn był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości, został wiceprezesem partii w 2001 roku. W tym samym roku otrzymał mandat posła z listy PiS, a potem ponownie objął ten urząd w 2005 roku. Tygodnik „Polityka” trzy razy zaliczył go do grona najlepszych posłów. Ludwik Dorn został wybrany ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W 2007 roku wygrał z Bronisławem Komorowskim w walce o stanowisko marszałka Sejmu, a także po raz czwarty został wybrany na stanowisko posła. W listopadzie 2007 roku został zawieszony w prawach członka PiS, a w 2008 roku opuścił partię.

WP

Ludwik Dorn powrócił do PiS w grudniu 2010 roku, a w 2011 roku ponownie dostał się do Sejmu. Później działał jako poseł niezrzeszony, pod koniec 2011 roku przystąpił do Solidarnej Polski, a w 2015 roku wystartował w wyborach do Sejmu VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej.

Ludwik Dorn – życie prywatne

Ludwik Dorn ma trzy córki, a jego trzecią żoną jest Izabela Śmieszek-Dorn. Miał psa rasy sznaucer, o którym media zaczęły mówić po incydencie z 2007 roku, kiedy Saba została przyprowadzona do Sejmu. Dorn zajmuje się tłumaczeniem poezji takich poetów jak John Keats i W.B. Yeats.

WP
Data urodzenia

05.06.1954

Miejsce urodzenia

Warszawa

Profesja

polityk, publicysta

WP
WP