Trwa ładowanie...
d21crc2

Bogdan Borusewicz

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Lidzbark Warmiński

Organizacje:
Partie:

PO - Platforma Obywatelska (wiceprzewodniczący od 2013 roku)

Unia Wolności (1994–2001)

d21crc2
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Paweł Supernak

Bogdan Borusewicz to polski polityk, jeden z działaczy NSZZ "Solidarność", od 2007 roku reprezentant Platformy Obywatelskiej w Senacie, od 2013 roku wiceprzewodniczący partii.

Bogdan Borusewicz – informacje ogólne

Bogdan Borusewicz urodził się 11 stycznia 1949 roku w Lidzbarku Warmińskim, w latach 1991–2001 był posłem I, II i III kadencji, od 2005 roku działał jako senator (VI, VII, VIII i IX kadencji), a podczas VI, VII i VIII Senatu piastował urząd jego marszałka. W 2015 roku Borusewicz został wicemarszałkiem Senatu. Obecnie jest politykiem Platformy Obywatelskiej.

Bogdan Borusewicz – działalność opozycyjna

Bogdan Borusewicz ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni), w 1968 roku aresztowano go za kolportaż ulotek popierających demonstracje studenckie. Później Borusewicz studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kończąc go w 1975 roku. Należał do Komitetu Obrony Robotników, był jednym z organizatorów Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a także redaktorem pism „Robotnik" oraz „Robotnik Wybrzeża".

W 1980 roku Bogdan Borusewicz angażował się w organizację strajku w Stoczni Gdańskiej i opracowywanie postulatów, a także działał w strukturach odpowiedzialnych za stworzenie NSZZ "Solidarność". W grudniu 1981 roku Borusewicz kierował strajkiem w Stoczni, a podczas stanu wojennego ukrywał się i działał w podziemiu solidarnościowym.

Na początku 1986 roku Borusewicz został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a zwolniono go we wrześniu w wyniku amnestii. Uczestniczył też w strajkach stoczniowych w 1988 roku, a między 1990 a 1991 rokiem pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej "Solidarności".

Bogdan Borusewicz – działalność polityczna

Bogdan Borusewicz trzykrotnie pełnił funkcję posła – podczas I kadencji reprezentował Klub Parlamentarny NSZZ "Solidarność", a podczas II i III kadencji Unię Demokratyczną (późniejszą Unię Wolności). Nie popierał wysuniętego w 1993 roku przez Mariana Krzaklewskiego i wspieranego przez „Solidarność” wotum nieufności w stosunku do rządu Hanny Suchockiej. Gdy parlament został rozwiązany, Borusewicz opuścił „Solidarność”.

Podczas III kadencji Sejmu Bogdan Borusewicz zasiadał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na stanowisku sekretarza stanu, ale w 2000 roku podał się do dymisji po tym, jak Unia Wolności opuściła koalicję rządową. Od tego czasu działał jako polityk niezależny. W 2005 roku poparł kandydaturę Lecha Kaczyńskiego na stanowisko prezydenta. Udało mu się w tym roku otrzymać mandat senatora, a dzięki głosom PiS i PO w październiku został marszałkiem Senatu.

W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2007 roku obie partie proponowały Bogdanowi Borusewiczowi start z ich list wyborczych. Ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie PO, został senatorem VII kadencji, a także po raz kolejny marszałkiem Senatu. W 2010 roku przez jeden dzień (8 lipca) pełnił obowiązki prezydenta RP. Borusewicz pełnił funkcję senatora i marszałka Senatu również podczas jego VIII kadencji (od 2011 roku). W 2013 roku został wiceprzewodniczącym PO, a w wyborach parlamentarnych w 2015 roku otrzymał mandat senatorski, od 12 listopada obejmując również urząd wicemarszałka Senatu IX kadencji.

Bogdan Borusewicz – życie prywatne

Rodzice Bogdana Borusewicza, Konstanty i Rozalia, przybyli do Lidzbarku Warmińskim z Wilna. Żoną Borusewicza była Alina Pienkowska, która tak jak on działała w NZSS „Solidarność” i Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, a także na stanowisku senatora II kadencji. Bogdan Borusewicz ma dwoje dzieci.

Bogdan Borusewicz – odznaczenia

Bogdan Borusewicz otrzymał wiele odznaczeń w Polsce i poza jej granicami. Wśród nich znajdują się m.in. ukraiński Order I Stopnia „Za Zasługi” (2006), mongolski Order Gwiazdy Polarnej (2006), francuskie odznaczenie Komandor Orderu Legii Honorowej (2012), Honorowa Złota Odznaka Krajowej Izby Gospodarczej (2009) czy Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (2015).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21crc2
d21crc2
d21crc2
d21crc2
Więcej tematów
d21crc2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj