WP

Piotr Ikonowicz - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Piotr Ikonowicz w trakcie przemowy Newspix.pl Ringier Axel Springer
Podziel się
WP

Piotr Ikonowicz to polski dziennikarz i polityk, poseł na Sejm II oraz III kadencji.

Piotr Ikonowicz – informacje ogólne

Piotr Ikonowicz urodził się 14 maja 1956 roku w Pruszkowie, był znanym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, a także jej liderem między 1992 a 2001 rokiem. Założył dwie partie: Nową Lewicę oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Piotr Ikonowicz – wykształcenie i praca

Piotr Ikonowicz kształcił się Uniwersytecie Warszawskim, w 1980 roku ukończył prawo, a następni a zawodowo zajmuje się dziennikarstwem i tłumaczeniami. Działał jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowszczaków, pracuje w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i w tygodnikach "Przekrój", "Uważam Rze" oraz "Fakty i Mity".

WP

Piotr Ikonowicz – działalność w Solidarności

Piotr Ikonowicz należał do NSZZ Solidarność w latach 1980–1988. Zajmował się redakcją serwisu informacyjnego dla Regionu Mazowsze, w 1991 roku został zatrzymany pod zarzutem rozpowszechniania ulotek wydawnictw niezależnych, za co otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Wśród działań Piotra Ikonowicza na rzecz Solidarności znalazła się praca w gazecie „Miś” i piśmie socjalistycznym „Robotnik”. W ramach działalności redaktorskiej publikował i kolportował materiały dziennikarskie, a także nadawał audycje radiowe. Piotr Ikonowicz znajdował się wśród założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, a także członkiem rady wydzielonego z niej nurtu PPS-Rewolucja Demokratyczna.

Piotr Ikonowicz – działalność polityczna i publiczna

Piotr Ikonowicz po raz pierwszy startował w wyborach parlamentarnych z listy Solidarności Pracy w 1991 roku. Mandat poselski udało mu się uzyskać, startując z listy SLD w 1993 roku oraz powtórnie w 1997 roku. Piotr Ikonowicz sprzeciwiał się operacji NATO w Jugosławii z 1999 roku.

WP

W 2000 roku Piotr Ikonowicz startował w wyborach prezydenckich, a w 2001 roku startował do Sejmu z listy PPS. Po bezowocnych wyborach wystąpił z partii, a w 2003 roku znalazł się wśród założycieli Nowej Lewicy. Po rozwiązaniu NL w 2011 roku Ikonowicz został doradcą partii Ruch Palikota. Piotr Ikonowicz 2 maja 2014 roku założył socjalistyczna partię Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

W 2014 roku Piotr Ikonowicz został skazany za znieważenie prof. Bogdana Chazana na łamach tygodnika Goniec.

Piotr Ikonowicz – życie prywatne

Piotr Ikonowicz jest bratem znanej głównie z programu Kuchenne Rewolucje restauratorki Magdy Gessler, natomiast jego ojciec, Mirosław Ikonowicz, to wieloletni pracownik Polskiej Agencji Prasowej i reporter „Polityki” oraz „Przeglądu”. Żoną Piotra Ikonowicza była Zuzanna Dąbrowska, później ożenił się z Agatą Nosal (obecnie Agata Nosal-Ikonowicz).

Data urodzenia

14.05.1956

Miejsce urodzenia

Pruszków

Profesja

dziennikarz, polityk

Organizacje

NSZZ Solidarność (1980–1988)

WP
WP