Trwa ładowanie...
d3kb7bi

Piotr Ikonowicz

Najnowsze informacje
2.4
(48 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Pruszków

Organizacje:

NSZZ Solidarność (1980–1988)

Partie:
d3kb7bi
Newspix.pl Ringier Axel Springer
Źródło: Newspix.pl Ringier Axel Springer

Piotr Ikonowicz to polski dziennikarz i polityk, poseł na Sejm II oraz III kadencji.

Piotr Ikonowicz – informacje ogólne

Piotr Ikonowicz urodził się 14 maja 1956 roku w Pruszkowie, był znanym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, a także jej liderem między 1992 a 2001 rokiem. Założył dwie partie: Nową Lewicę oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Piotr Ikonowicz – wykształcenie i praca

Piotr Ikonowicz kształcił się Uniwersytecie Warszawskim, w 1980 roku ukończył prawo, a następni a zawodowo zajmuje się dziennikarstwem i tłumaczeniami. Działał jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowszczaków, pracuje w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i w tygodnikach "Przekrój", "Uważam Rze" oraz "Fakty i Mity".

Piotr Ikonowicz – działalność w Solidarności

Piotr Ikonowicz należał do NSZZ Solidarność w latach 1980–1988. Zajmował się redakcją serwisu informacyjnego dla Regionu Mazowsze, w 1991 roku został zatrzymany pod zarzutem rozpowszechniania ulotek wydawnictw niezależnych, za co otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Wśród działań Piotra Ikonowicza na rzecz Solidarności znalazła się praca w gazecie "Miś" i piśmie socjalistycznym "Robotnik". W ramach działalności redaktorskiej publikował i kolportował materiały dziennikarskie, a także nadawał audycje radiowe. Piotr Ikonowicz znajdował się wśród założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, a także członkiem rady wydzielonego z niej nurtu PPS-Rewolucja Demokratyczna.

Piotr Ikonowicz – działalność polityczna i publiczna

Piotr Ikonowicz po raz pierwszy startował w wyborach parlamentarnych z listy Solidarności Pracy w 1991 roku. Mandat poselski udało mu się uzyskać, startując z listy SLD w 1993 roku oraz powtórnie w 1997 roku. Piotr Ikonowicz sprzeciwiał się operacji NATO w Jugosławii z 1999 roku.

W 2000 roku Piotr Ikonowicz startował w wyborach prezydenckich, a w 2001 roku startował do Sejmu z listy PPS. Po bezowocnych wyborach wystąpił z partii, a w 2003 roku znalazł się wśród założycieli Nowej Lewicy. Po rozwiązaniu NL w 2011 roku Ikonowicz został doradcą partii Ruch Palikota. Piotr Ikonowicz 2 maja 2014 roku założył socjalistyczna partię Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Piotr Ikonowicz – życie prywatne

Piotr Ikonowicz jest bratem znanej głównie z programu Kuchenne Rewolucje restauratorki Magdy Gessler, natomiast jego ojciec, Mirosław Ikonowicz, to wieloletni pracownik Polskiej Agencji Prasowej i reporter „Polityki” oraz „Przeglądu”. Żoną Piotra Ikonowicza była Zuzanna Dąbrowska, później ożenił się z Agatą Nosal (obecnie Agata Nosal-Ikonowicz).

Piotr Ikonowicz kandydatem na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018

Już w październiku 2017 roku ogłoszono oficjalnie, że polski polityk oraz dziennikarz Piotr Ikonowicz zamierza walczyć o fotel prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018. Dzięki zmianie przepisów skazany sądownie, lewicowy Ikonowicz będzie mógł zgodnie z prawem być kandydatem z ramienia partii Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej. Jeszcze wówczas chwalił działania PiS, ale nie dostrzegał wrażliwości społecznej członków partii. Jako swojego głównego kandydata widział wtedy Patryka Jakiego.

Piotr Ikonowicz jest zdecydowanie przeciwny reprywatyzacji, a stolicę widzi jako miasto nowoczesne i dostępne dla wszystkich. Jego hasło wyborcze brzmi ”Warszawa, która nikogo nie wyklucza”. Najważniejszy jest dialog społeczny mieszkańców oraz władz oraz obietnice wyborcze z pełnym pokryciem w przyszłości, a nie nierealne marzenia czy mrzonki, tak jak w przypadku innych kandydatów, próbujących ściągnąć na siebie uwagę mediów.

Piotr Ikonowicz
Wykształcenie

Uniwersytet Warszawski

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kb7bi
d3kb7bi
d3kb7bi
Więcej tematów
d3kb7bi