PolskaNowa Lewica: Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO

Nowa Lewica: Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO

Nowa Lewica wysunęła kandydaturę Piotra Ikonowicza na nowego Rzecznika Prawo Obywatelskich. - Uważam, że urząd RPO nie powinien być elementem w walce politycznej - mówił społecznik oraz były poseł Polskiej Partii Socjalistycznej.

Piotr Ikonowicz jest kandydatem Nowej Lewicy na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich
Piotr Ikonowicz jest kandydatem Nowej Lewicy na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski
Piotr Białczyk

19.03.2021 15:19

Piotr Ikonowicz był przymierzany na nowego RPO przez Nową Lewicę od kilku tygodni. Najpierw pozytywnie o społeczniku wypowiadali się posłowie: Marcelina Zawisza oraz Maciej Konieczny. Były członek PPS na początku mocno dystansował się od tej propozycji, ale już wtedy zaznaczał, że "będzie spokojnie patrzył na rozwój wypadków". W końcu podjął się zadania.

- Bez grona wolontariuszy nie mógłbym stanąć tutaj i mówić o swoich planach na RPO. Moim oczekiwaniem jest to, żeby miliony ludzi w Polsce krzywdzonych przez system i niegodziwych ludzi, przestali być niewidzialni - mówił w Sejmie Piotr Ikonowicz.

- Wyobrażam sobie, że ten urząd będzie przedłużeniem organizacji, które walczą z wykluczeniem. A te organizacje będą przedłużeniem urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich - dodał Ikonowicz.

Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO. "Jest usposobieniem walki o prawa człowieka"

- Uważam, że urząd RPO nie powinien być elementem w walce politycznej. Służę obywatelom i będę służył im dalej jeśli zostanę powołany na Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił Piotr Ikonowicz.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie głos zabrał jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg. - Potrzebujemy RPO, który jest odważny i niezależny. RPO, który jest przesiąknięty sprawiedliwością społeczną, który potrafi postawić się władzy w walce o prawa pokrzywdzonych - mówił poseł Nowej Lewicy.

- Znam Piotra Ikonowicza od 20 lat, dla mojego pokolenia jest usposobieniem walki o prawa człowieka. Jego wybór na RPO byłby jasnym sygnałem, że prawa socjalne i pracownicze to prawa człowieka. Wierzę, że jest to możliwe - dodał Zandberg.

- Nadchodzi nadzieja. Dzisiaj Polska potrzebuje kogoś, kto wzniesie się ponad podziały polityczne i będzie rzecznikiem ludzkich spraw. Liczę, że parlament wybierze Ikonowicza jako nie tylko RPO, ale człowieka który przywróci nam nadzieję, że może być sprawiedliwie, godnie - po prostu ludzko - ocenił z kolei europoseł Robert Biedroń.

- Piotr potrafi iść pod prąd. Może być krnąbrny wobec władzy. Ale czy my wszyscy nie marzymy o takim RPO? Właśnie boimy się tego, że zamiast Rzecznika Praw Obywatelskich będziemy mieli funkcjonariusza partyjnego - dodał polityk.

Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO. "Jego kompetencją jest dobroć"

- Ikonowicz to opowieść o dobroci prawdziwej i nieudawanej. To jest dobry człowiek. Jeśli wyrzucają kogoś z domu, to Ikonowicz bierze tych ludzi na 4 lata do siebie do mieszkania. Czy my wzięlibyśmy bezdomnego na 4 lata? A Ikonowicz to robi - mówił Włodzimierz Czarzasty. - Kompetencją Ikonowicza jest dobroć, dlatego jest naszym kandydatem - dodał wicemarszałek z Nowej Lewicy.

Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara skończyła się we wrześniu, jednak od tego czasu w parlamencie trwa pat. Procedura wymaga od legislatorów większościowego zatwierdzenia kandydatury przez obie izby parlamentu. Jednak zarówno Sejm, jak i Senat nie mogą dojść do porozumienia.

Wcześniej z poparciem Nowej Lewicy, a także Koalicji Obywatelskiej kandydowała dotychczasowa zastępczyni Bodnara - Zuzanna Rudzińska-Blusz. Jednak Sejm, głosami PiS, trzykrotnie odrzucił jej kandydaturę. Prawniczka finalnie wycofała się z ubiegania o fotel RPO.

Klincz ws. nowego RPO. PiS zgłasza kolejnego posła na stanowisko

- Nie chcę brać udziału w teatrze, jaki robi się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie. Pragnę zapewnić, że gdyby w przyszłości zmieniła się koncepcja wyboru osoby na to stanowisko swoich partyjnych kolegów, wybór oparty na merytoryce i doświadczeniu, będę czekać i będą gotowa - oświadczyła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Z kolei kandydat większości rządzącej - poseł oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk - pomimo uzyskania pozytywnej rekomendacji Sejmu (głosami PiS), nie zdołał przekonać do siebie większości senackiej. Zaledwie kilka dni później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości oświadczając, że "partia odpowiada mu programowo i chciałby mieć wpływ na jej politykę".

Obecnie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest poseł tego ugrupowania Bartłomiej Wróblewski. - Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich, to będę starał się pomóc każdemu człowiekowi, niezależnie od przekonań politycznych, zapatrywań światopoglądowych czy orientacji - mówił poseł PiS na konferencji prasowej w Sejmie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)