WP
WP

PiS - Prawo i Sprawiedliwość - Członkowie, liderzy, sondaże

PiS (Prawo i Sprawiedliwość) WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Podziel się

Polska partia polityczna działająca od 2001 roku, jedno z największych ugrupowań w kraju.

WP

Charakterystyka ogólna PiS

Prawo i Sprawiedliwość to partia, której ideologia opiera się na konserwatywnych, narodowych, ale również społecznych postulatach. W 2012 roku w szeregach PiS działało ponad 20 tysięcy polityków. Od samego początku utworzenia ugrupowania, jej symbolem był orzeł w koronie.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach

Prawo i Sprawiedliwość zostało powołane do życia 29 maja 2001 roku przez braci Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Jesienią tego samego roku partia wystartowała w wyborach parlamentarnych i uzyskała ponad 9 proc. poparcia. Niecałe dwanaście miesięcy później PiS zawiązało koalicję z innym nowo utworzonym ugrupowaniem politycznym - Platformą Obywatelską - i podczas wyborów samorządowych zyskało ponad 16 proc. głosów. Lech Kaczyński, będący ówczesnym liderem Prawa i Sprawiedliwości, objął urząd prezydenta Warszawy. Przywództwo w partii przypadło jego bratu Jarosławowi, który do dziś kieruje jej pracami.

W roku 2004 PiS zdobyło 12,67 proc. poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas wyborów prezydenckich 2005 partia zdecydowała się wystawić w wyścigu o fotel głowy państwa swojego niedawnego lidera - Lecha Kaczyńskiego. Polityk wygrał w drugiej turze z kontrkandydatem popieranym przez Platformę Obywatelską - Donaldem Tuskiem.

WP

W tym samym roku PiS zdobyło największe poparcie w wyborach parlamentarnych i wraz z Samoobroną i Ligią Polskich Rodzin stworzyło rząd, na czele którego stanął Kazimierz Marcinkiewicz. Został on jednak zdymisjonowany w roku 2006. Prawo i Sprawiedliwość powołało do życia nową Radę Ministrów, a funkcję premiera powierzono Jarosławowi Kaczyńskiemu. Koalicja rządząca nie obroniła się przed rozpadem i już w roku 2007 odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne wygrane przez Platformę Obywatelską.

10 kwietnia 2010 doszło do katastrofy rządowego samolotu, w którym zginęli m.in Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także wielu polityków związanych z PiS. Podczas wyborów prezydenckich 2010 Jarosław Kaczyński był oficjalnym kandydatem ugrupowania w walce o najwyższy urząd w państwie. Ostatecznie przegrał on w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim.

PiS przegrywało z PO wszystkie wybory, jakie odbywały się aż do roku 2014. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborach samorządowych. Z sukcesem zakończyły się dla partii wybory prezydenckie 2015 - wygrane przez Andrzeja Dudę oraz wybory parlamentarne 2015, w których PiS - jako pierwsza w historii III RP partia - uzyskało samodzielną zdolność do rządzenia. Na czele Rady Ministrów w listopadzie 2015 roku stanęła Beata Szydło.

Prawo i Sprawiedliwość - program wyborczy

W ujęciu ogólnym Prawo i Sprawiedliwość opowiada się:

  • za podatkiem progresywnym,
  • za dekomunizacją i lustracją współpracowników władz PRL,
  • przeciwko pochopnej prywatyzacji dóbr państwowych,
  • przeciwko wprowadzeniu waluty euro,
  • za obniżeniem o 50 proc. składki emerytalno-rentowej dla młodych pracowników,
  • za prowadzeniem polityki proamerykańskiej i w zgodzie z Unią Europejską,
  • przeciwko aborcji, eutanazji, zapłodnieniu in-vitro, związkom partnerskim i legalizacji narkotyków miękkich,
  • za wycofaniem polskich szkół wyższych z systemu bolońskiego,
  • za karą śmierci.
WP

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach samorządowych 2018

W wyborach samorządowych 2018 Prawo i Sprawiedliwość wystawiło swoich kandydatów na prezydentów miast, busrmistrzów i wójtów, a także radnych powiatów, gmin i sejmików wojewódzkich. W miastach wojewódzkich na listach PiS znaleźli się kandydaci na prezydentów:

WP
Główna siedziba

ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa

Rok założenia

2001

Założyciele
Lider
Ideologie

konserwatyzm, narodowy konserwatyzm, chrześcijańska demokracja

Liczba członków

34 500

WP
WP