Trwa ładowanie...
d40uv2j

Marek Jurek

Najnowsze informacje
3.7
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gorzów Wielkopolski

Partie:
d40uv2j
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Marek Jurek jest historykiem, publicystą i politykiem prawicy. Opowiada się za chrześcijańską nauką społeczną oraz tradycyjnym modelem rodziny. Zasiadał w Sejmie podczas 4 kadencji oraz w Europarlamencie.

Marek Jurek – informacje ogólne

Marek Jurek urodził się 28 czerwca 1960 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Tam ukończył szkołę średnią, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Następnie przeprowadził się do Poznania w celu podjęcia studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, na kierunku historia.

Pierwsze doświadczenia polityczne Marka Jurka związane były z działalnością w ruchu opozycyjnym. W latach 80. działał w Ruchu Młodej Polski, którego był współzałożycielem. Zasiadał też w zarządzie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Marek Jurek związany jest także z publicystyką. W młodości pisał dla redakcji „Polityki Polskiej” oraz „Znaków Czasu”, czasopism podziemia opozycyjnego. Obecnie pisze reportaże i felietony dla tytułów katolickich: „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego” i „Idziemy”, a także miesięcznika „W Sieci Historii”. Marek Jurek jest również jednym z założycieli czasopisma „Christianitas” oraz autorem książek - „Reakcja jest objawem życia” i „Dysydent w Państwie POPIS”.

Marek Jurek – kariera polityczna

Drog przedsięwzięcia Marka Jurka oraz Stefana Niesiołowskiego i Jana Łopuszańskiego, w 1989 roku powstało Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, w którym przez długi czas Jurek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

W latach 90. dwukrotnie zasiadał w ławie poselskiej – w X i I kadencji. Między 1991 a 1993 rokiem zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W 2005 roku został nominowany przez Lecha Wałęsę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Funkcję pełnił do 2001 roku, kiedy to ponownie uzyskał mandat poselski, tym razem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W międzyczasie działał w Przymierzu Prawicy, które ostatecznie w 2002 roku połączyło się z PiS. W 2005 roku Marek Jurek po raz czwarty został wybrany posłem na Sejm.

Tym samym roku został Marszałkiem Sejmu V kadencji, pokonując dwukrotną większością głosów Bronisława Komorowskiego. Objęte stanowisko łączyło się z licznymi podróżami służbowymi, między innymi do Wilna, Lwowa, Ankary czy Londynu. Zrezygnował z pełnionych obowiązków po fiasku projektu zmiany Konstytucji dotyczącego ochrony życia poczętego. Dymisja Marka Jurka wpłynęła 27 kwietnia 2007 roku i przyjęta została większością głosów przez Sejm.

W tym samym roku powstała nowa partia na czele z Markiem Jurkiem, Prawica Rzeczypospolitej. Jej profil określono jako chrześcijańsko-konserwatywny. Z jej ramienia Jurek z negatywnym skutkiem wystartował w wyborach do Senatu.

Partia Marka Jurka znalazła się również na listach wyborczych do Europarlamentu, jednak nie przekroczyła progu wyborczego. Porażką okazał się również start Jurka w wyborach prezydenckich w 2010 roku.
Próba uzyskania mandatu europosła powiodła się w 2012 roku, gdy Marek Jurek kandydował z ramienia PiS. Znalazł się w Komitecie Wykonawczym Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „One of Us”.

Marek Jurek – poglądy

Przekonania Marka Jurka opierają się na doktrynie Kościoła Katolickiego. Jest zwolennikiem kultywowania tradycji chrześcijańskich i łacińskiej w kwestii kierunku rozwoju Polski i Europy.

Opowiada się za naturalnymi sposobami planowania rodziny oraz naprotechnologią. Marek Jurek sprzeciwia się aborcji, eutanazji, zapłodnieniu metodą in-vitro, a także związkom homoseksualnym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40uv2j
d40uv2j
d40uv2j
Więcej tematów
d40uv2j