Marek Jurek
Miejsce urodzenia: | Gorzów Wielkopolski |
Partie: | PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze (2002-2007, członek, wiceprzewodniczący) |
Marek Jurek jest historykiem, publicystą i politykiem prawicy. Opowiada się za chrześcijańską nauką społeczną oraz tradycyjnym modelem rodziny. Zasiadał w Sejmie podczas 4 kadencji oraz w Europarlamencie.
Marek Jurek – informacje ogólne
Marek Jurek urodził się 28 czerwca 1960 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Tam ukończył szkołę średnią, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Następnie przeprowadził się do Poznania w celu podjęcia studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, na kierunku historia.
Pierwsze doświadczenia polityczne Marka Jurka związane były z działalnością w ruchu opozycyjnym. W latach 80. działał w Ruchu Młodej Polski, którego był współzałożycielem. Zasiadał też w zarządzie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Marek Jurek związany jest także z publicystyką. W młodości pisał dla redakcji „Polityki Polskiej” oraz „Znaków Czasu”, czasopism podziemia opozycyjnego. Obecnie pisze reportaże i felietony dla tytułów katolickich: „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego” i „Idziemy”, a także miesięcznika „W Sieci Historii”. Marek Jurek jest również jednym z założycieli czasopisma „Christianitas” oraz autorem książek - „Reakcja jest objawem życia” i „Dysydent w Państwie POPIS”.
Marek Jurek – kariera polityczna
Drog przedsięwzięcia Marka Jurka oraz Stefana Niesiołowskiego i Jana Łopuszańskiego, w 1989 roku powstało Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, w którym przez długi czas Jurek pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.
W latach 90. dwukrotnie zasiadał w ławie poselskiej – w X i I kadencji. Między 1991 a 1993 rokiem zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W 2005 roku został nominowany przez Lecha Wałęsę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Funkcję pełnił do 2001 roku, kiedy to ponownie uzyskał mandat poselski, tym razem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W międzyczasie działał w Przymierzu Prawicy, które ostatecznie w 2002 roku połączyło się z PiS. W 2005 roku Marek Jurek po raz czwarty został wybrany posłem na Sejm.
Tym samym roku został Marszałkiem Sejmu V kadencji, pokonując dwukrotną większością głosów Bronisława Komorowskiego. Objęte stanowisko łączyło się z licznymi podróżami służbowymi, między innymi do Wilna, Lwowa, Ankary czy Londynu. Zrezygnował z pełnionych obowiązków po fiasku projektu zmiany Konstytucji dotyczącego ochrony życia poczętego. Dymisja Marka Jurka wpłynęła 27 kwietnia 2007 roku i przyjęta została większością głosów przez Sejm.
W tym samym roku powstała nowa partia na czele z Markiem Jurkiem, Prawica Rzeczypospolitej. Jej profil określono jako chrześcijańsko-konserwatywny. Z jej ramienia Jurek z negatywnym skutkiem wystartował w wyborach do Senatu.
Partia Marka Jurka znalazła się również na listach wyborczych do Europarlamentu, jednak nie przekroczyła progu wyborczego. Porażką okazał się również start Jurka w wyborach prezydenckich w 2010 roku.
Próba uzyskania mandatu europosła powiodła się w 2012 roku, gdy Marek Jurek kandydował z ramienia PiS. Znalazł się w Komitecie Wykonawczym Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „One of Us”.
Marek Jurek – poglądy
Przekonania Marka Jurka opierają się na doktrynie Kościoła Katolickiego. Jest zwolennikiem kultywowania tradycji chrześcijańskich i łacińskiej w kwestii kierunku rozwoju Polski i Europy.
Opowiada się za naturalnymi sposobami planowania rodziny oraz naprotechnologią. Marek Jurek sprzeciwia się aborcji, eutanazji, zapłodnieniu metodą in-vitro, a także związkom homoseksualnym.
Komentarze