Trwa ładowanie...
d3tk15q

Prawica Rzeczypospolitej

Członkowie, liderzy, sondaże
http://prawicarzeczypospolitej.org
Źródło: http://prawicarzeczypospolitej.org

Prawica Rzeczypospolitej prezentuje poglądy konserwatywne, skupiając się przede wszystkim na polityce prorodzinnej i ochronie życia.

Prawica Rzeczypospolitej — historia

Prawica Rzeczypospolitej została założona przez Marka Jurka w kwietniu 2007 roku. Pierwszy skład tworzyli byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po porażce projektu o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, nie widzieli możliwości dalszej współpracy z ugrupowaniem. Do pierwszych członków Prawicy Rzeczypospolitej należeli: Marek Jurek, Małgorzata Bartyzel, Dariusz Kłeczek, Marian Piłka i Artur Zawisza. Następnie do partii dołączyli również politycy Ligi Polskich Rodzin – Adam Biela i Mieczysław Maziarz.

W wyborach parlamentarnych 2007 politycy Prawicy Rzeczypospolitej startowali z list Ligi Prawicy Rzeczypospolitej, porozumienia między PR, LPR i UPR. Wybory zakończyły się jednak porażką.

W 2008 roku działacze Prawicy Rzeczypospolitej uczestniczyli w pikietach dotyczących między innymi obrony Instytutu Pamięci Narodowej i swobody jego działania, poparcia dla papieża Benedykta XVI po wypowiedzi o szkodliwości środków antykoncepcyjnych czy manifestacji na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

W 2009 odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Prawica Rzeczypospolitej wystawiła niezależnie kilku kandydatów. Partia nie osiągnęła wymaganego progu wyborczego. Rok później, w porozumieniu z niewielkimi ugrupowaniami prawicowymi, PR utworzyła wspólny komitet w wyborach samorządowych, w których zdobyła 12 mandatów. W 2010 roku odbyły się również wybory prezydenckie. Nominowany kandydat, lider partii Marek Jurek, zajął w nich 8. miejsce, a w II turze poparł Jarosława Kaczyńskiego.

Kolejne wybory parlamentarne w 2011 roku również zakończyły się porażką. Żaden z kandydatów Komitetu Wyborczego Prawica, który Prawica Rzeczypospolitej współtworzyła między innymi z UPR i Stronnictwem „Piast”, nie otrzymał mandatu poselskiego czy senatorskiego. Pod koniec roku ugrupowanie prowadziło rozmowy z projektem prawicowym Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry nad zjednoczeniem i utworzeniem jednej partii, jednak do fuzji nie doszło.

W wyborach do Europarlamentu, politycy PR startowali z list wyborczych PiS, jednak w europejskiej ławie poselskiej zasiadł jedynie lider partii, Marek Jurek. Lepszy wynik Prawica Rzeczypospolitej uzyskała w wyborach samorządowych, które odbyły się w tym samym roku.

W II turze wyborów prezydenckich w 2015 roku partia poparła kandydaturę Andrzeja Dudy. W maju zaś przystąpiła do międzynarodowego Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego.

Prawica Rzeczypospolitej — postulaty

Główne założenia programowe Prawicy Rzeczypospolitej to:

  • budowanie Polski na wartościach chrześcijańskich, sprzeciw wobec legalizacji eutanazji, aborcji oraz związków homoseksualnych,
  • polityka prorodzinna: wspieranie rodzin wielodzietnych, dłuższe i lepiej płatne urlopy macierzyńskie, zasiłki rodzinne,
  • zmiany gospodarcze: ulgi podatkowe dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, uproszczenie podatku dochodowego,
  • zmiany ustrojowe: wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, zastąpienie finansowania partii przez państwo dobrowolną składką w postaci części podatku dochodowego obywateli.

Prawica Rzeczypospolitej – członkowie i przewodniczący

Liderem Prawicy Rzeczypospolitej jest jej założyciel, Marek Jurek. Wiceprezesami partii są Krzysztof Kawęcki, Lucyna Wiśniewska i Marian Piłka. W zarządzie ugrupowania zasiada także Wojciech Winter.

Jednymi z ważniejszych polityków Prawicy Rzeczypospolitej są również: Mieczysław Biliński, Artur Zawisza, Piotr Spyra oraz Jan Klawiter.

d3tk15q
Prawica Rzeczypospolitej
Główna siedziba

Warszawa

Rok założenia

2007

Założyciele
Lider
Cele

- rozwój Polski i Europy według wartości chrześcijańskich i kultury łacińskiej,
- ograniczenie finansowania partii politycznych z budżetu państwa,
- ulgi podatkowe dla osób wychowujących dzieci.

Ideologie

narodowy konserwatyzm, eurosceptycyzm

Liczba członków

2000

Ważniejsi członkowie

Marek Jurek

Artur Zawisza (2007-2009, członek)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tk15q
d3tk15q
d3tk15q
Więcej tematów
d3tk15q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj