Trwa ładowanie...
d3s52l5

Jerzy Owsiak

Najnowsze informacje
1.2
(41 głosów)
Oceń:
d3s52l5
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Jerzy Owsiak pochodzi z Gdańska, jest polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, a także działaczem charytatywnym i społecznym, znanym głównie jako przewodniczący Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Przystanku Woodstock.

Jerzy Owsiak – życiorys

Jerzy Zbigniew Owsiak urodził się 6 października 1953 roku. Ojciec Owsiaka pracował jako milicjant w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej, miał stopień oficera; jego dziadkowie związani byli ze służbą wojskową w czasach wojny polsko-bolszewickiej. Chociaż Jerzy Owsiak urodził się w Gdańsku, to edukację odbył po przeprowadzce do Warszawy w liceum ekonomicznym. Później usiłował dostać się na psychologię i ASP. Należał do mazowieckiego ruchu hippisowskiego.

Jerzy Owsiak – WOŚP

Jerzy Owsiak jest jednym z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która została zarejestrowana 2 marca 1993 roku. Owsiak zapoczątkował ją w 1992 roku podczas swojej audycji radiowej „Brum” (Program Trzeci Polskiego Radia), w której zaproszeni lekarze zaapelowali o wsparcie finansowe dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka.

W kolejnych audycjach Jerzy Owsiak przypominał o akcji, a jej ostateczny sukces zmotywował grupę osób, w tym Waltera Chełstowskiego i Bohdana Maruszewskiego, do utworzenia stowarzyszenia. Pierwszy finał zbiórki charytatywnej WOŚP miał miejsce 3 stycznia 1993 roku i od tego czasu odbywa się rokrocznie.

WOŚP jest organizatorem festiwalu muzycznego Przystanek Woodstock, który po raz pierwszy odbył się w 1995 roku i miał być formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych w WOŚP.

Jerzy Owsiak – kariera medialna

Jerzy Owsiak zapoczątkował swoją działalność w środowisku muzycznym, gdy w latach 80. założył Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników, organizację, której powstanie zainspirował wywiad Owsiaka z Wojciechem Waglewskim, liderem zespołu Voo Voo, w Rozgłośni Harcerskiej, w której prowadził potem audycję autorską. Później Jerzy Owsiak prowadził audycję „Brum” w Radiowej Trójce (1991–1994), która stała się punktem wyjściowym dla powstania WOŚP.

Owsiak pracował też w Radiowej Jedynce i RMF FM. W 2007 roku prowadził audycję „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka” w radiu WAWA, a w latach 2008–2010 w radiu Eska Rock. W lipcu 2016 roku zaczął prowadzić program muzyczny w Antyradiu.

Poza aktywnością radiową Jurek Owsiak współpracował też z telewizją między rokiem 1991 a 2007 – prowadził program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki” w TVP2 (znanym potem pod nazwami „Dziura w koszu” i „Kręcioł”), a co roku pełnił rolę głównego prezentera podczas relacji z finałów WOŚP. W 2007 roku zaczął prowadzić kanał O.TV, którego emisja zakończyła się w 2010 roku.

W książce „Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka” znajduje się wywiad Bartłomieja Dobroczyńskiego z Jerzym Owsiakiem. W 2009 roku pojawiła książka „Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni”, która jest autobiografią Jerzego Owsiaka i zawiera historię WOŚP.

Jurek Owsiak wystąpił w kilku filmach dokumentalnych, np. „Sie macie ludzie” (2004), „Beats of Freedom - Zew wolności” (2009), „Drogi” (2012), a sam odpowiadał za reżyserię filmu „Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski” (2003).

Jerzy Owsiak – nagrody i wyróżnienia

Jurek Owsiak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999 roku i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011. Otrzymał też wiele nagród, takich jak Wiktory (1993, 1994, 1999, 2000), Medal świętego Jerzego (1997), Order Ecce Homo (2003), odznakę honorową Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka (2009), Odznakę Honorową „Bene Merito” (2010), nagrodę im. Jerzmanowskich (2014) i wiele innych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s52l5
d3s52l5
d3s52l5
Więcej tematów
d3s52l5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj