Trwa ładowanie...
d3o2c93

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - WOŚP

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) jest działającą od 1993 roku fundacją, której głównymi zadaniami jest działanie w zakresie ochrony zdrowia, przede wszystkim skupiając się na zdrowiu i życiu dzieci, a także promowanie profilaktyki zdrowia. WOŚP prowadzi całoroczną działalność medyczną, a spośród corocznych akcji szczególnie wyróżniają się finały WOŚP i Przystanek Woodstock.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – geneza

Inicjatorem powstania Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy był Jurek Owsiak, który 1992 roku w audycji radiowej "Brum" zachęcał słuchaczy do wspierania Centrum Zdrowia Dziecka, a otrzymane przez Radiową Trójkę datki przekazano dla dzieci cierpiących na wrodzone wady serca.

3 stycznia 1993 roku Jerzy Owsiak przeprowadził kolejną zbiórkę pieniędzy, tym razem w swoim programie "Róbta co chceta" emitowanym przez TVP2 – był to pierwszy finał WOŚP, a jego sukces (zebrane niemal 2,5 miliona złotych) zachęcił grupę organizatorów do założenia fundacji, która została zarejestrowana 2 marca 1993 roku.

Poza Jerzym Owsiakiem, do założycieli WOŚP należą: Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Bohdan Maruszewski, Beata Bethke i Walter Chełstowski.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – nowa tradycja

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w kolejnych latach cieszył się coraz większą popularnością i stał się wydarzeniem cyklicznym. Każdemu następnemu finałowi towarzyszą koncerty, festiwale, happeningi, tysiące wolontariuszy zbiera pieniądze w całej Polsce.

Finałom WOŚP towarzyszą też licytacje "Złotych Serduszek" wykonywanych przez Mennicę Polską, "Złotych Kart Telefonicznych" przekazywanych przez Telekomunikację Polską, a także przedmiotów licytacyjnych, podarowanych przez różne osoby, organizacje czy spółki. Swój udział w licytacjach WOŚP ma na przykład operator Gadu-Gadu i portal Allegro.

Przedmioty, które podlegają licytacji, najczęściej przekazywane są przez osoby publiczne, np. artystów, sportowców, polityków i dziennikarzy. Na aukcji w 2017 roku licytacji podlegały na przykład: wspólny dzień z Donaldem Tuskiem w Brukseli (ostateczna cena – 740 300 zł), motocykl American Chopper (230 100 zł), zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy (200 000 zł).

W latach 1993-2016 finały WOŚP emitowała TVP, między 2008 a 2011 włączyła się też stacja TVN. Informacje o przebiegu finału co roku podaje w swoich audycjach Polskie Radio. W 2017 roku TVP zrezygnowała z prowadzenia transmisji, a w całości zajęły się nią należące do jednej korporacji medialnej TVN, TVN24 i TTV, a także portal internetowy Player.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – działalność charytatywna

Co roku podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wybierany jest jeden główny cel, na który mają być przeznaczone zebrane fundusze. Podczas pierwszej zbiórki w 1993 roku celem było wsparcie leczenia chorób serca w Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

W kolejnych latach zbierano pieniądze m.in. na oddziały noworodkowe, kliniki onkologiczne, ratowanie dzieci z chorobami nerek, wadami wrodzonymi, schorzeniami laryngologicznymi, wspieranie diagnostyki, standardów leczenia i opiekę medyczną dla seniorów.

Pierwszy finał WOŚP zgromadził 2,5 mln złotych, kolejny sięgnął 4 milionów, podczas VI finału udało się zebrać niemal 12,5 miliona złotych, a zbiórka z XI finału w 2003 roku dała wynik około 30 milionów. W 2012 roku kwoty zaczęły sięgać 50 milionów, a XXV finał WOŚP z 2017 roku przekroczył kolejny próg – zebrano ponad 105 milionów złotych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – działalność

Poza corocznym finałem WOŚP, który odbywa się w styczniu, fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje "Przystanek Woodstock". Odbywa się on na przełomie lipca i sierpnia, jest podziękowaniem za aktywność i wsparcie zbiórki WOŚP. Fundacja prowadzi też programy medyczne i edukacyjne, szkolenia z pierwszej pomocy Pokojowy Patrol, akcję "Bezpieczne Stadiony". W 2010 roku przeprowadziła akcję "Stop Powodziom!" na zakup sprzętu do walki z powodziami.

Kto wspiera WOŚP?

Wiele znanych polskich gwiazd oraz osób publicznych wspiera akcje organizowane przez WOŚP. Wśród nich znajdują się m.in. Maciej Stuhr, Krystyna Janda, Agata Młynarska, Majka Jeżowska, Maciej Musiał, Andrzej Duda, Paweł Kukiz, Hanna Zdanowska, Katarzyna Lubnauer czy zmarły podczas 27. finału Paweł Adamowicz.

d3o2c93
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - WOŚP
Główna siedziba

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ul. Dominikańska 19c, 02-738 Warszawa

Rok założenia

1993

Założyciele
Typ organizacji

fundacja, organizacja pożytku publicznego

Cele

* Ochrona zdrowia – ratowanie życia osób chorych, szczególnie dzieci; działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia
* Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna.
* Zakup potrzebnego sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce.

Ważniejsi członkowie

Jerzy Owsiak (założyciel)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d3o2c93
d3o2c93
d3o2c93
Więcej tematów
d3o2c93

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj