Trwa ładowanie...
d23k6dk

Hanna Zdanowska

Najnowsze informacje
3.3
(15 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Łódź

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2007 r. , Prezydent Łódzi)

d23k6dk
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hanna_Zdanowska_(2014).jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hanna_Zdanowska_(2014).jpg

Hanna Zdanowska to polityk, samorządowiec, posłanka na sejm VI kadencji, a od 2010 r. prezydent Łodzi. Przynależy do Platformy Obywatelskiej i jak zapowiedziała w najbliższych wyborach samorządowych będzie ubiegać się o reelekcję.

Hanna Zdanowska – wykształcenie

Hanna Zdanowska przyszła na świat 23 marca 1959 r. w Łodzi i jak sama często podkreśla z miastem tym związana jest od zawsze. To właśnie w Łodzi stawiała pierwsze kroki, chodziła do podstawówki i liceum. Również studia inżynierskie ukończyła w Łodzi - na Politechnice Łódzkiej. Wybór kierunku studiów podyktowany był tradycjami rodzinnymi - ojciec Hanny Zdanowskiej był inżynierem i chętnie przekazywał córce wiedzę techniczną. Na początku swojej kariery zawodowej pracowała jako inżynier, jednakże po kilku latach pracy w zawodzie zdecydowała się otworzyć szwalnię. W branży tekstylnej działała do czasu rozpoczęcia kariery politycznej.

Hanna Zdanowska – kariera polityczna

Kariera polityczna Zdanowskiej rozpoczęła się w 2006 r., kiedy to Łodzianie obdarzyli ją zaufaniem i wybrali radną miejską. Jeszcze w tym samym roku została mianowana wiceprezydentem ds. edukacji, sportu, dróg i pozyskiwania funduszy unijnych. Z kolei rok później zasiliła szeregi Platformy Obywatelskiej (PO) i uzyskała mandat poselski, zdobywając ponad 11 tys głosów w okręgu łódzkim. W 2010 r. Zdanowska wzięła udział w wyborach samorządowych i w konsekwencji zwyciężyła w II turze z Dariuszem Jońskim (SLD). W kolejnych wyborach samorządowych Zdanowska ponownie została obdarzona zaufaniem Łodzian.

Hanna Zdanowska – poświadczenie nieprawdy

W 2016 r. Zdanowskiej i jej partnerowi Włodzimierzowi G. zostały postawione zarzuty posłużenia się dokumentami poświadczającymi nieprawdę przy podpisywaniu umowy kredytowej (w 2008 i 2009 r.). Po kilku miesiącach postępowanie zostało umorzone ze względu na brak dowodów w sprawie. W 2017 r. Zdanowska ponownie została oskarżona, tym razem o poświadczenie nieprawdy we wniosku kredytowym swojego długoletniego partnera życiowego. W marcu 2018 r. usłyszała wyrok skazujący na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł. Wyrok ten jest jeszcze nieprawomocny, co oznacza, że bez przeszkód będzie mogła ona startować w najbliższych wyborach samorządowych.

Hanna Zdanowska – wybory samorządowe 2018

Hanna Zdanowska obejmowała urząd prezydenta Łodzi przez dwie kadencje w latach 2010–2018, a w wyborach samorządowych 2018 postanowiła po raz kolejny ubiegać się o reelekcję. Dotychczasowa prezydent pojawiła się na listach KWW Hanny Zdanowskiej, a według sondaży przedwyborczych wygrałaby wybory już w pierwszej turze.

Na kilka dni przed wyborami po raz kolejny wypłynęła sprawa z 2016 roku o poświadczeniu przez Hannę Zdanowską nieprawdy i pojawiły się głosy o wygaszeniu mandatu kandydatki na prezydenta Łodzi.

Pozostali kandydaci na stanowisko prezydenta Łodzi w wyborach samorządowych 2018 to:

  • Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości, który w sondażach zajmował drugie miejsce (za Hanną Zdanowską);
  • Rafał Górski z ugrupowania Kukiz'15;
  • Urszula Niziołek-Janiak (Koalicja TAK!);
  • Krzysztof Lipczyk (Wolność #MuremZaŁodzią);
  • Zbigniew Maurer (Akcja Narodowa);
  • Piotr Misztal (Bezpartyjni – Piotr Misztal);
  • Janusz Rutkowski (Prawo i Moc);
  • Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (KWW Agnieszki Wojciechowskiej – Bezpartyjni).

Hanna Zdanowska – życie prywatne

Hanna Zdanowska jest rozwódką i długoletnią partnerką Włodzimierza G., który również usłyszał wyrok skazujący za poświadczenie nieprawdy przy ubieganiu się o kredyt. Prywatnie lubi polskie morze, chętnie wyjeżdża też na wakacje na Kretę (była już tam kilkukrotnie). Ponadto w wywiadach deklaruje swoją miłość do zwierząt i do przestrzeni w miejskiej, w której odnajduje się najlepiej. Pasją Zdanowskiej jest także taniec towarzyski, a największą miłością - jej syn Robert, który ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23k6dk
d23k6dk
d23k6dk
Więcej tematów
d23k6dk