Waldemar Buda
Miejsce urodzenia: | Turek |
Partie: | PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze (2014-obecnie, członek) |
Waldemar Buda to polski polityk, poseł i samorządowiec. Z wykształcenia jest radcą prawnym.
Waldemar Buda – życiorys
Waldemar Grzegorz Buda urodził się 21 września 1982 roku w wielkopolskiej miejscowości Turek. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim. W 2011 roku zdał egzamin radcowski i rozpoczął praktykę prawniczą.
Waldemar Buda jest żonaty. Ma dwójkę dzieci: syna Cezarego oraz córkę Liliannę. Jest współtwórcą charytatywnej biegowej pielgrzymki na Jasną Górę.
Waldemar Buda – działalność polityczna
Waldemar Buda związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. W 2014 roku wystartował w wyborach samorządowych, w wyniku których zasiadł w Radzie Miasta Łodzi. Rok później rozpoczął współpracę z biurem pomocy prawnej w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.
Kariera polityczna Waldemara Budy nabrała tempa w 2015 roku, gdy zdecydował się na start w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Piąte miejsce na liście PiS w okręgu łódzkim dało mu wysoki wynik, dzięki czemu uzyskał mandat poselski. Podczas kadencji należał do Klubu Parlamentarnego PiS. Jako poseł na sejm Waldemar Buda znalazł się także w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach oraz Komisji Ustawodawczej. Jest jednym z twórców ustawy o komornikach sądowych.
W kwietniu 2018 roku Waldemar Buda został przedstawiony przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, jako oficjalny kandydat na stanowisko prezydenta Łodzi w wyborach samorządowych 2018.
W ramach wolontariatu biuro poselskie Waldemara Budy prowadzi działania na rzecz praw lokatorów i ochrony praw spółdzielców między innymi poprzez udzielanie bezpłatnych porad prawnych.
Waldemar Buda – wybory samorządowe 2018
W wyborach samorządowych 2018 Komitet Wyborczy PiS zgłosił kandydaturę Waldemara Budy na urząd prezydenta Łodzi. W programie wyborczym Waldemara Budy znalazły się takie obietnice, jak wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla seniora i obniżenie lub przynajmniej utrzymanie obecnego poziomu podatków, by zapobiec wzrostowi kosztów życia w mieście. Polityk planuje też dokonywać konsultacji z mieszkańcami, by mieli oni jak największy udział w podejmowaniu decyzji dotyczących ważnych dla nich kwestii.
Poza Waldemarem Budą o pozycję prezydenta Łodzi walczy ośmioro innych kandydatów:
- Hanna Zdanowska (PO) – prezydent Łodzi od 2010 roku, startuje z listy KWW Hanny Zdanowskiej;
- Rafał Górski (Kukiz'15);
- Krzysztof Lipczyk (z ugrupowania Wolność Janusza Korwin-Mikke);
- Urszula Niziołek-Janiak – Koalicja TAK!;
- Sławomir Maurer, kandydat KWW Akcja Narodowa;
- Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (Bezpartyjni Samorządowcy);
- Janusz Rutkowski (KWW Prawo i Moc), otrzymał poparcie Ruchu Obywatelskiego Prawo i Moc Polskich Orłów;
- Piotr Misztal (Bezpartyjni – Piotr Misztal).
Komentarze