Trwa ładowanie...
dhmtf1t

Wolność

Członkowie, liderzy, sondaże
www.wolnosc.pl
Źródło: www.wolnosc.pl

Wolność Janusza Korwin-Mikke jest polską prawicową partią o poglądach eurosceptycznych oraz konserwatywno-liberalnych działająca od 2015 roku. Z tego względu od 2018 roku (styczeń) Wolność wchodzi w skład konserwatywno-libertariańskiego Międzynarodowego Sojuszu Partii Libertariańskich (IALP).

Partia Wolność - historia

Wolność założona została 22 stycznia 2015 roku z inicjatywy części polityków (wniosek złożony został przez eurodeputowanych Roberta Iwaszkiewicza, Janusza Korwina-Mikke i Przemysława Iwaszkiewicza) skupionych wokół lidera Janusza Korwin-Mikkego i zaangażowanych w rozwój ugrupowania Kongresu Nowej Prawicy.

Z tego względu, w majowych wyborach prezydenckich 2015 Korwin-Mikke uzyskał 3.26 proc. poparcia, czyli 486 084 głosów, co przełożyło się na zajęcie 4. miejsca spośród 11 kandydatów.

Pół roku później, we wrześniu 2015 roku, do Wolności dołączyli kolejni posłowie, w tym Jarosław Jagiełło i Tomasz Górski, mimo to partia nie zdecydowała się na utworzenie tzw. koła poselskiego.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla ugrupowania były nadchodzące wybory do parlamentu (październik), kiedy partia zarejestrowała swoich kandydatów do wszystkich okręgów wyborczych (wybory do Sejmu) i w ponad połowie okręgów senackich (11 na 100 utworzonych). Oprócz tego wybrano również rzecznika Wolności, którym został wówczas Tomasz Sommer.

Ponadto w składzie wyborczym Wolności znaleźli się również posłowie z innych ugrupowań, w tym: poseł Partii Libertariańskiej, członkowie KNP (5 osób), lider Tak dla Polski oraz działacze Ruchu Narodowego (2 osoby). To wszystko sprawiło, że partia Wolność zajęła w wyborach 7. miejsce, z ilością 722 999 głosów, co przełożyło się na 4.76 proc. poparcia. Taki wynik nie uprawniał do uzyskania mandatów, jednak umożliwiał otrzymanie tzw. subwencji (finansowania) z budżetu państwa.

W 2016 roku Szczepan Barszczewski będący kandydatem Partii Wolność do wyborów senackich (poparty został także przez KNP) zajął 4. miejsce w łomżyńsko-suwalskim okręgu w wyborach uzupełniających z poparciem 3.07 proc. 8 października 2016, dzięki decyzji większości członków zgromadzonych na kongresie partii, oficjalnie ustanowiła nazwę ''Wolność'' (do tej pory ugrupowanie wykorzystywało skrót KORWiN), a 1 kwietnia 2017, za pośrednictwem krajowej rady, przyjęto pełną nazwę ''Wolność Janusza Korwin-Mikke''.

Pierwsze poważniejsze zmiany w strukturach partii rozpoczęły się niewiele później, kiedy zakończenie działalności politycznej ogłosił ówczesny wiceprezes i współzałożyciel ugrupowania Przemysław Wipler. Opuścił on Wolność, a pół roku później to samo zrobili niektórzy liderzy, zarówno okręgowi jak i lokalni, w tym m.in. Robert Anacki, będący wiceprezesem partii (niektórzy z nich utworzyli później własne ugrupowanie ''Porozumienie'').

Z drugiej strony, pod koniec 2017, do Wolności dołączył poseł Jacek Wilk (przechodząc z KNP), który wcześniej działał w klubie Kukiz '15, rezygnując z członkostwa na początku 2018 roku. Nie mniej ważnym wydarzeniem w 2018 roku było także odejście z Parlamentu Europejskiego ówczesnego Prezesa Janusza Korwin-Mikke, którego zastąpił w tej roli inny działacz Wolności – Dobromir Sośnierz.

Partia Wolność – struktury

Wolność Janusza Korwin-Mikke jest partią, na której czele stoi Prezes wspierany przez Prezydium oraz Zarząd Krajowy. Ponadto w strukturach partii znajdują się również Rada Krajowa, Komisja Rewizyjna oraz Sąd Partyjny.

W ten sposób obecnie funkcję prezesa pełni Janusz Korwin-Mikke, a jako wiceprezesi wspierają go: Dawid Lewicki, Konrad Berkowicz, Sławomir Mentzen i Robert Iwaszkiewicz. Oprócz tego funkcję skarbnika piastuje Artur Jabłoński, a sekretarzem krajowym jest Katarzyna Zaleśna.

Działalność Wolności obejmuje również rozwój sekcji młodzieżowej ''Młodzi dla Wolności'', której członkowie mają od 15 do 25 lat. W tym przypadku od początku 2018 roku prezesem Młodych dla Wolności jest Julia Polakowska, zastępując w tej roli Tomasza Bethkego.

Partia Wolność – wybory samorządowe 2018

Partia Wolność Janusza Korwin-Mikke przystępuje do wyborów samorządowych 2018, których pierwsza tura odbywa się 21 października, a druga 4 listopada.

Kandydaci partii Wolność w wyborach samorządowych 2018:

  • Prezydent Warszawy - Janusz Korwin-Mikke;
  • Prezydent Krakowa - Konrad Berkowicz;
  • Prezydent Łodzi - Krzysztof Lipczyk.

W przypadku polityki lokalnej w Szczecinie i Policach jedynką na liście wolności jest dr Tomasz Kruszewski (na co dzień internista pracujący w szczecińskim szpitalu wojskowym). W kolejnym, drugim okręgu wyborczym listę otwiera Michał Pokorski, a w trzecim Jakub Andrzejewski. Poza tym jedynka w okręgu czwartym przypadła Arturowi Jabłońskiemu, a gryfińską listę Wolności do sejmiku otwiera Arkadiusz Żelazowski.

Jeśli natomiast chodzi o program Wolności, partia na poziomie sejmików chce walczyć z ze zbyt skomplikowanymi przepisami, np. unijnych dofinansowań, oraz wzmocnić kontrolę wydatków, w tym zadłużeń szpitali czy zarządów województw, które przeznaczyć można na inne ważne cele, np. budowę lokalnych dróg.

dhmtf1t
Wolność
Główna siedziba

ul. Piękna 3/8, 00-539 Warszawa

Rok założenia

2015

Założyciele
Lider
Cele

- budowa Państwa Prawa, sprawiedliwych i sprawnych rządów opartych o zasadę pomocniczości;
- poszanowanie własności prywatnej obywateli i owoców ich pracy;
- umocnienie roli rodziny oraz tworzenie sprzyjających warunków dla jej rozwoju;
- zabieganie o realizację polskiego interesu narodowego na arenie międzynarodowej i optymalne warunki rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej;
- realizacja odwiecznych dążeń człowieka do Wolności;
- odbudowa podstawowych wartości naszej kultury i cywilizacji łacińskiej oraz chrześcijańskich fundamentów moralnych społeczeństwa.

Ideologie

- konserwatywny liberalizm;
- eurosceptycyzm;
- regionalizm;
- prezydencjalizm;
- libertarianizm;
- wolny rynek;
- leseferyzm.

Liczba członków

ok. 850

Ważniejsi członkowie

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhmtf1t
dhmtf1t
dhmtf1t
Więcej tematów
dhmtf1t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj