Trwa ładowanie...
d42ez2t

Janusz Korwin-Mikke

Najnowsze informacje
4.0
(112 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Partie:
d42ez2t
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Polityk, twórca i lider kilku ugrupowań politycznych, deputowany Parlamentu Europejskiego, parokrotny kandydat na urząd Prezydenta RP, ur. 27 października 1942 roku w Warszawie.

Wykształcenie i początki polityczne Korwin-Mikkego

Janusz Korwin-Mikke posiada tytuł magistra z zakresu nauk filozoficznych. Studiował on także nauki matematyczne, jednak studiów tych nie ukończył. W polityce aktywny od roku 1962. Przez pierwsze dwadzieścia lat swojej działalności związany ze Stronnictwem Demokratycznym. W 1965 aresztowany za organizację wiecu w sprawie Listu 34.

Janusz Korwin-Mikke w PRL

Uczestnik strajków w szczecińskiej stoczni w roku 1980. Internowany na okres sześciu miesięcy w czasie stanu wojennego. Założyciel podziemnej "Oficyny Liberałów", współtwórca ugrupowania politycznego "Prawica", w 1987 roku założył Ruch Polityki Realnej, która z czasem przekształciła się w Unię Polityki Realnej.

Kariera polityczna w III RP

W III RP Janusz Korwin-Mikke tylko raz uzyskał mandat poselski. W latach 1991-1992 był posłem z ramienia Unii Polityki Realnej. Z partią tą związany do roku 2009. W 2011 stanął na czele nowego ugrupowania Unia Polityki Realnej - Wolność i Praworządność, przemianowanej na Kongres Nowej Prawicy. Od roku 2015 lider partii KORWiN. Janusz Korwin-Mikke uzyskał w roku 2014 mandat eurodeputowanego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego startował z list Kongresu Nowej Prawicy. W latach 1995, 2000, 2005, 2010 i 2015 kandydował na urząd Prezydenta RP.

Janusz Korwin-Mikke kandydatem na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018

W 2018 roku oficjalnie ogłoszono, że Janusz Korwin-Mikke zamierza startować jako kandydat na prezydenta miasta Warszawy z ramienia Wolności w wyborach samorządowych. Nieco wcześniej znany filozof, publicysta już od lat 60. oraz mistrz krajowy w brydżu dobrowolnie zrezygnował z mandatu europosła, a jego miejsce zajął Dobromir Sośnierz.

Janusz Korwin-Mikke uważa demokrację za ”najgłupszy ustrój świata”. Jest postacią dosyć kontrowersyjną, o zdecydowanych poglądach, odważnie je wypowiadającą. Za swoje prowokacje intelektualne otrzymał już kilka nagród w naszym kraju. Jego hasło wyborcze brzmi ”Warszawa przyjazna kierowcom”. Lider partii Wolność pragnie walczyć o sprawne poruszanie się samochodem po stolicy Polski.

Janusz Korwin-Mikke kampanię wyborczą prowadzi zgodnie z przepisami Państwowej Komisji Wyborczej, w związku z czym uważa, że inni kandydaci na prezydenta Warszawy rozpoczęli ją przedwcześnie i nie miał równych szans w walce o stanowisko.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ez2t
d42ez2t
d42ez2t
Więcej tematów
d42ez2t