wp

Witold Waszczykowski - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Witold Waszczykowski PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się
wp

Polski polityk, dyplomata, historyk, poseł, minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło ur. 5 maja 1967 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

Witold Waszczykowski – wykształcenie

Witold Waszczykowski ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Jest także absolwentem Wydziału Stosunków Międzynarodowych na University of Oregon. Posiada tytuł naukowy doktora. Początkowo pracował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym swojej macierzystej uczelni. W roku 1992 znalazł angaż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Sprawował w nim między innymi urząd wicedyrektora Departamentu Instytucji Europejskich i Departamentu Polityki Bezpieczeństwa.

Kariera polityczna Waszczykowskiego

W roku 1997 Witold Waszczykowski pełnił obowiązki szefa Biura Łącznikowego RP przy NATO. W latach 1999-2002 był Ambasadorem Polski W Iranie. W 2005 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w MSZ. W latach 2008-2010 pełnił funkcję zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Bez powodzenia starał się o urząd prezydenta Łodzi w roku 2010. Swój pierwszy mandat poselski uzyskał podczas wyborów parlamentarnych 2011, w których wystartował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Bez sukcesu zakończył się natomiast jego start w wyborach do europarlamentu w roku 2014. Witold Waszczykowski ponownie został wybrany posłem na Sejm w wyborach parlamentarnych 2015. W rządzie Beaty Szydło objął on szefostwo w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Data urodzenia

05.05.1967

Miejsce urodzenia

Piotrków Trybunalski

Organizacje
Partie
wp
wp
wp