Trwa ładowanie...
d4h12cy

Urszula Niziołek-Janiak

Najnowsze informacje
1.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Radom

Organizacje:

Koalicja TAK! (Przewodnicząca Stowarzyszenia)

d4h12cy
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Tomasz Ogrodowczyk

Urszula Niziołek-Janiak to działaczka społeczna, która przez dwie kadencje zasiadała w Radzie Miejskiej w Łodzi (w latach 2010–2018), a w wyborach samorządowych 2018 wystartowała na stanowisko prezydenta Łodzi.

Urszula Niziołek-Janiak – wykształcenie

Wykształcenie Urszula Niziołek-Janiak zdobywała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, a następnie na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem wzornictwa przemysłowego. Jest również absolwentką studiów podyplomowych na kierunku informacja naukowa, które odbyła na Uniwersytecie Warszawskim.

Urszula Niziołek-Janiak – działalność polityczna

W 2010 roku Urszula Niziołek-Janiak została radną VI kadencji Rady Miejskiej w Łodzi, a następnie ponownie objęła stanowisko na lata 2014–2018 (VII kadencja). Początkowo była członkinią Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, później jednak zaczęła działać jako radna niezrzeszona.

Praca Urszuli Niziołek-Janiak obejmowała inicjatywy związane z ruchami miejskimi oraz wprowadzeniem budżetu obywatelskiego w Łodzi. Radna przewodniczyła Doraźnej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, należała też do komisji doraźnych ds. rewitalizacji miasta (również jako przewodnicząca), jak też komisji zajmującej się transportem oraz komisji do spraw partycypacji społecznej i budżetu obywatelskiego.

Urszula Niziołek-Janiak weszła też w skład Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska, a także objęła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Planu Przestrzennego, Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.

W wyborach samorządowych 2018 Urszula Niziołek-Janiak wystartowała jako kandydatka Koalicji TAK! na stanowisko prezydenta Łodzi. Do walki o objęcie tej pozycji stanęli też Hanna Zdanowska (PO), Waldemar Buda (PiS), Rafał Górski (Kukiz'15), Piotr Misztal, Agnieszka Wojciechowska i Krzysztof Lipczyk.

Urszula Niziołek-Janiak – zaangażowanie społeczne

Aktywny udział Urszuli Niziołek-Janiak w życiu społecznym Łodzi rozpoczął się w 2008 roku, gdy dołączyła ona do Grupy Pewnych Osób, czyli nieformalnego zgrupowania aktywistów zaangażowanych lokalnie i opierających swoją działalność happeningi społeczne. Udzielała się też w Ruchu Społecznym "Szacunek dla Łodzi" zrzeszającym specjalistów z różnych dziedzin, dla których priorytetem była ochrona zabytków Łodzi, a także rozwój kultury i promowanie miasta.

W 2017 roku powstała Koalicja TAK! stworzona w celu zaangażowania mieszkańców w życie Łodzi – wśród jej założycieli znalazła się Urszula Niziołek-Janiak, która reprezentowała KWW TAK! w wyborach samorządowych 2018 na stanowisko prezydenta Łodzi.

Urszula Niziołek-Janiak – wyróżnienia

Zaangażowanie Urszuli Niziołek-Janiak w walkę o zapobieganie degradacji zabytków i przestrzeni publicznej zostało zauważone i działaczka otrzymała w 2014 roku przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznakę "Za opiekę nad zabytkami". W 2016 roku za działanie w Radzie Miejskiej na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami Urszulę Niziołek-Janiak wyróżniło też Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h12cy
d4h12cy
d4h12cy
Więcej tematów
d4h12cy