Trwa ładowanie...
d7u3r0w

Jacek Saryusz-Wolski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d7u3r0w
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jacek Sarysz-Wolski to europarlamentarzysta, który zajmuje się przede wszystkim partnerstwem wschodnim. Przez lata należał do Platformy Obywatelskiej, ale w najbliższych wyborach do Parlementu Europejskiego startuje z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Jacek Saryusz-Wolski – życiorys

Jacek Saryusz-Wolski urodził się 29 września 1948 roku w Łodzi. Pochodzi z rodziny o korzeniach szlacheckich (jego przodkowie posługiwali się herbem Jelita). Skończył studia na Uniwersytecie Łódzkim i w Centre Européen Universitaire w Nancy. Obronił doktorat z dziedziny nauk ekonomicznych.

W latach 80. wykładał na UŁ. Był adiunktem w Zakładzie Ekonomii Politycznej Socjalizmu. Kierował też Ośrodkiem Badań Europejskich w Łodzi. Od 2008 roku prowadził wykłady w Collegium Civitas, gdzie wcześniej (w latach 2002–2004) obejmował stanowisko dyrektora Instytutu Unii Europejskiej. Zajęcia ze studentami prowadził również na uniwersytetach w Paryżu, Grenoble, Lyon, Oxfrodzie i Edynburgu. Jest jednym z założycieli łódzkiego Instytutu Europejskiego oraz warszawskiego Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Jacek Saryusz-Wolski – działalność polityczna

Jacek Saryusz-Wolski angażuje się w politykę od 1980 roku. Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotoniczej i do NSZZ "Solidarność". W roku 1991 został wybrany na pierwszego pełnomocnika ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej w rządzie premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. Funkcję tę sprawował przez 5 lat. Należał do inicjatorów idei wstąpienia Polski do UE. W rządzie Jerzego Buzka był sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej.

W 2001 roku Jacek Saryusz-Wolski kandydował do Senatu, jednak jego start w wyborach skończył się niepowodzeniem. Wkrótce potem wstąpił do Platformy Obywatelskiej i został międzynarodowym sekretarzem partii. Od 2004 roku nieprzerwanie zasiada w ławie poselskiej Parlamentu Europejskiego. W obszarze polityki zagranicznej zajmuje się partnerstwem wschodnim (wspiera demokratyczne aspiracje w tej części Europy), bezpieczeństwem i obronnością, a także dyplomacją europejską.

W Parlamencie Europejskim Jacek Saryusz-Wolski do 2017 roku był członkiem ugrupowania Europejskiej Partii Ludowej. W latach 2004–2007 był wiceprzewodniczącym PE, a później również EPL. Należał (i w dalszym ciągu należy) do takich struktur, jak Komisja Budżetowa, Komisja Spraw Zagranicznych czy Delegacja ds. Współpracy Parlamentarnej UE-Gruzja, UE-Armenia, UE-Azerbejdżan.

W 2017 roku minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty SzydłoWitold Waszczykowski – zgłosił kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej. Stanowisko to od 3 lat zajmował wówczas Donald Tusk, który zamierzał ubiegać się o reelekcję. Wskutek tego wydarzenia Saryusz-Wolski został wyrzucony zarówno z Platformy Obywatelskiej, jak i z Europejskiej Partii Ludowej.

W VIII kadencji Parlamentu Europejskiego jest m.in. sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy i członkiem Komisji Spraw Konsytucyjnych. W wyborach do IX kadencji PE startuje z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jest "jedynką" na liście z województwa mazowieckiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7u3r0w
d7u3r0w
d7u3r0w
Więcej tematów
d7u3r0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj